– Ваше Високопреосвещенство, какво е будителското Ви послание в навечерието на 1 ноември?
– Денят на народите будители е уникален български празник, който още при създаването си през 1922 г. показва единството в ценностите и мирогледа на държавници и Църква. Целта на празника е да се изведат като примери за подражание личности от българската история, които със своя усет за правда, активност, идеализъм, грижа за народа и саможертва са предизвикали важни промени в живота на българите. Не само това, много от тези личности са обявени за светци от Българската църква, защото тяхното дело е било не само народно, тяхното дело е било и християнско.
Нашите народни будители в огромната си част са черпели своите сили, идеи и мотивация от християнството
Призивът да бъдем будни принадлежи на първо място на Господ Иисус Христос, който многократно призовава: „Бъдете будни и се молете, за да не паднете в изкушение“ (Мат. 26:41), „Каквото говоря на вас, говоря го на всички: бъдете будни!“ (Марк. 13:37).
Будността и бдението са важни изисквания пред християните. Това означава, че ставайки Христов, принадлежащ на Христос, човек трябва да Го следва във всичко, да изпълнява неговите повели, сред които е и тази да бъдем будни. Да си буден в християнски смисъл означава да познаваш вярата си, да я живееш активно – да отстояваш Божията правда, а не човешката,
да си честен със себе си с Бога, да си отдаден на ближните си
и не на последно място – да не забравяш Бога и в него да търсиш подкрепа и помощ, защото Христос ни призовава: „Бъдете будни с Мене“ (Мат.26:38).
Човекът, който култивира в себе си тези качества е буден, той е наясно с реалността – преценява кое е добро и кое е лошо, кое следва да се промени и как. Както ни показва историята, будителите са били ярки личности, които са променяли своето време – виждали са проблемите и са намирали начини да ги решават. И в миналото, и сега има голям отпор срещу промените. И тогава, и сега
будителите се налага да се борят със статуквото, със страховете и опасенията на хората
Но будителят, който носи Христос в сърцето си, не се страхува, защото помни думите на Спасителя „Бъдете будни с Мене!
– Каква е ролята на православието и служителите на БПЦ в будителската им мисия с поглед към децата и младите хора?
– Днес, когато постепенно възстановяваме празника на Народните будители от забвението, наложено му от комунизма, важна задача за нас – духовниците, е да се постараем да убедим българските младежи в ползата от будителството.
Във всяко младо сърце Творецът е заложил стремежа към свобода, правда и развитие
Но този стремеж има нужда от подкрепа, от грижа и насърчение. Затова пред Българската православна църква стои като важен приоритет работата с децата и младежите, тяхното християнско възпитание и просвета. Но това образование не бива да се ограничава само до заучаване на факти и събития. Християнското образование е такова, само ако стане част от начина живот на младия човек, ако го вдъхнови за активен и пълноценен живот и дейност. Защото само така ще можем да отгледаме поколение, в което ще има будители, които да продължат делото на своите славни предшественици.
NBP.bg
Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний гостува на Българската църковна община „Св. Йоан Рилски Чудотворец“ в Лондон, Великобритания, и на 20 октомври оглави св. Литургия за храмовия й празник. Параклисът, който се помещава в посолството на Република България в Лондон, едва побра множеството християни, дошли от многомилионната столицата и съседното графство Кент. Словото на митр. Антоний беше вдъхновяващо. В проповедта си той въведе присъстващите с кратко разяснение какво измерение има за нас събитието на Христовото Възкресение и защо е толкова важно да участваме редовно в св. Литургия. Той говори за Христовата жертва като жертва на безгранична любов, като безрезервен и добродетелен акт към целия човешкия род и отделно към всяка човешка личност. И подчерта, че вярата във всеобщото възкресение, записана като слова в Символа на вярата, не са просто красива химнография, а действително изповядване на окончателната победа над смъртта и общение с Христа в Неговото Царство Непоколебимо (Евр. 12:28).
В края на службата митрополитът апелира към всички с пастирската молба да обръщаме повече време на човешките взаимоотношения, че общуването в социалните мрежи не може да замени топлото човешко общуване. Той говори, че комуникацията в интернет е много повече израз на самотата и егоцентризма на модерния човек, но този факт остава неразпознаваем за нас.
При посещението си в Лондон митр. Антоний направи и първа копка за параклис, посветен на св. Йоан Рилски. Инициатор за това дело е асист. Емил Зарков, дългогодишен дарител и църковен настоятел на българския храм в Лондон. В двора на неговата къща в английската столица беше направена първа копка на параклиса, който той ще издигне със свои средства. Параклисът ще бъде достъпен за всички, които искат да оправят молитва към Бога и да се поклонят на покровителя на българския народ.
Преди дни Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний осъществи архипастирски посещения и в българските църковни общини „Св. Кирил и Методий и св. Бенедикт Нурсийски“ в Страсбург, Франция, и „Св. Петка Търновска“ в Манхайм, Германия.