
– Г-жо Желева, Музеят на религиите в Стара Загора бе отличен преди дни в международния конкурс CT Award 2024 – Connecting Cultures. Разкажете повече за събитието и за престижността на наградата, която бе връчена в Щутгарт по време на едно от най-големите туристически изложения в Европа?
– Наградата действително е много престижна и е признание за всички, които са работили за създаването на Музея на религиите в Стара Загора през годините. Показва, че ръководствата на Регионалния исторически музей, управата на Община Стара Загора, областните управители и Министерството на културата са имали правилна визия какво трябва да се случи с този комплекс, така че той да обединява хората, а не да ги разединява. А отличието е за Стара Загора, за старозагорци и за цяла България.
Кандидатурата за Музея на религиите бе подадена от отдел „Туризъм” на Община Стара Загора и по предложение и с огромната подкрепа на аташето по туризъм към българското посолство в Берлин – Тихомир Патарински. Кандидатствахме за наградата с видеоклип, изработен от Туристическия информационен център, с професионални фотографски материали на Музея на религиите. В международния конкурс конкуренцията беше изключително силна, с участието на още 18 държави. Музеят на религиите бе класиран в топ 3, като и трите връчени награди са равностойни. Освен България, бяха наградени Ирландия и един общ проект на Италия и Словения, който представлява туристически маршрут. Всъщност Музеят на религиите бе единственият конкретен обект, което е голяма рядкост сред отличените. Затова още повече трябва да ценим тази награда, да се гордеем с нея и да знаем, че тя е абсолютно заслужена.
Още повече, че тя се връчва след оценяване от експертно жури от професионалисти, които се занимават и работят само в областта на туризма в Германия. Организатор на самото събитие бе Съюзът на туристическите представителства в Германия (организация със 70-годишна история, обединяваща 50 държави от целия свят), Панаир Щутгарт и като медиен партньор – водещата туристическа медия FVW.
– Споделете за по-вълнуващи моменти от церемонията?
– Събитието, на което присъствахме, е едно от най-големите туристически изложения за крайни клиенти на туристически услуги – СМТ Щутгарт. Убедихме се и на място, че това е мащабен форум, който продължава цяла седмица и се посещава от стотици хиляди хора.
На церемонията по награждаването присъстваха членове на комисията по туризъм от немския парламент, председатели на партии, изп. директор на панаира в Щутгарт. Стара Загора представихме заедно с директора на РИМ-Стара Загора Петър Калчев и с Маргарита Крумова, началник на отдел „Туризъм”. Връчването на наградите се състоя в една от големите зали на панаира на специална сцена, с подготвена програма и с презентации.
Всички водещи медии в Германия отразиха събитието. Затова наградата ни е ценна и с това, че получихме рекламен ефект на пазар, който не можем да си позволим със средствата за реклама, с които разполагаме. Много хора, които се интересуват от подобни дестинации, успяха да разберат за България и за Стара Загора и се надявам да ни посетят.
Трябва да сме щастливи с това, което имаме, да го ценим и, разбира се, да го пазим. Например, в момента сградата на Музея на религиите се нуждае от ремонтни дейности. Кметът на общината има задължение да сформира комисия от специалисти, за да можем да реагираме на появилите се влага и течове. Обектът трябва да бъде поддържан, Общината има воля да го прави и ще продължи да инвестира в това.


– Какви са европейските новости в туристическия бранш?
– В разговорите ни с колегите по време на официалните работни срещи в Щутгарт, стана ясно, че се забелязва интересна тенденция и тя се налага изключително много, особено след ковид пандемията. Немскоговорящите нации са обърнати към по-устойчив туризъм, който не е свързан с настаняване в хотели, а към пътуване с кемпери, с каравани, с автомобили, които имат специални съоръжения – вид палатки. Ние трябва да обърнем особено внимание на този нов начин на пътуване и необходимостта от такъв вид инфраструктура – и в България, и в Стара Загора.
Вече сме разговаряли с кмета на община Стара Загора г-н Живко Тодоров и с главния архитект Николай Василев. Към проекта, който ще се изготви и ще кандидатстваме заедно с Пловдив към ИТИ (Интегрирани териториални инвестиции) за банята и археологическите обекти на Старозагорски минерални бани, трябва да помислим и за инфраструктура, подходяща за разполагане на кемпери и други възможности за подобен вид туристи.
Доста често имаме запитвания и в Туристическия информационен център къде има подобни зони. В момента насочваме туристи към „Мидалидаре естейт”, където има такива възможности, но трябва да мислим и за други подходящи места. През следващите години с повишения интерес към Балканите, ще има и ръст на този тип туристи. Затова трябва много бързо да развием подобна инфраструктура.
Това, което ни направи впечатление на изложението в Щутгарт, е и че България вече присъства в маршрути, които се предлагат от външни туроператори. Особено след влизането ни в Шенген е още по-отчетливо. Видяхме го с много примери на щандовете на изложението. Доверието на западния турист е променено. Има нови възможности и трябва да се възползваме от тях.
Повечето български общини имат малък бюджет за туризъм. При нас това са 200 000 лв., което и неголяма сума. Затова се надяваме Министерството на туризма, освен морските и зимните ни курорти, да рекламира по достоен начин и културно-историческото ни наследство в неговата цялост. Водили сме такива разговори от много време, надяваме се най-после нещата да се случат.
– Какво още разказахте за Стара Загора в Щутгарт?
– Презентирахме всичко, което може да бъде видяно и посетено в Стара Загора и региона. Разговаряхме и за Старозагорската опера, която има турнета в много държави от Европа. Те са огромна визитна картичка на Стара Загора и на България.
Тук искам да добавя, че по идея на Маргарита Крумова се свързахме с театрите, където трупата на Операта има представления, и им изпратихме видеоклипове на Стара Загора и Старозагорската опера, за да могат да бъдат излъчвани по време на антрактите. Така зрителите видяха къде се намира градът на изпълнителите, които аплодират на всяка сцена. Когато нямаме достатъчен финансов ресурс, търсим подобни варианти за директна реклама, с която да достигнем до по-широка аудитория.
Такъв форум е също и състезанието по електронни спортове, което направихме през миналата година. Тази година предстои Bellum Gens Elite Stara Zagora 2025, ще се проведе от 4 до 7 юни, отново на Летния театър. Чрез това събитие с видеа, които продължават и сега да се гледат в интернет пространството, достигаме в целия свят и много хора научават за Стара Загора.
– Нещо предстоящо в областта на туризма, което искате да отличите?
– На 8 и 9 февруари е поредното издание на националния кулинарен форум „Еволюция на вкуса”. За първи път ще се провежда в два поредни дни. Освен изложението, на сцената на Културен център „Стара Загора” ще бъдат представени изключителни презентации на най-добрите професионалисти. Поканили сме и млади хора от цялата страна – от университети и от училища, които имат профил туризъм. Форумът е на изключително на високо ниво. Освен в София, подобно събитие няма на други места в България. Гордея се, че го провеждаме именно в Стара Загора.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
ВИЖ ОЩЕ: