– Г-жо Желева, преди дни бе открито уникално съоръжение от археолозите на старозагорския музей. Какви са последните новини за него и какво ще предприеме Община Стара Загора, така че тази уникална находка да привлече български и чуждестранни туристи?
– Действително това е едно от най-значимите археологически открития в Стара Загора през последните десетилетия. Тепърва се очакват подробности за обекта. Засега всичко, което знаем, се базира на хипотези. Една от тях е, че уникалното съоръжение представлява гробница на християнски мъченик. Според друга, това е последният дом на знатно семейство. И тук е ролята на историците и археолозите от Регионалния исторически музей, които са всеки ден на обекта – да разкрият и проучат находката. Факт е, че
откритието получава голям отзвук и сериозен интерес от експерти, от хора от научните среди на европейско ниво
В момента археолозите разкриват множество антични гробове от езическия и от християнския период в района. Част от гробните съоръжения са били ограбени още през античността. Сигурно е обаче, че находките са част от източния некропол на античния град Августа Траяна.
Веднага след като стана ясно това, кметът на Стара Загора Живко Тодоров и главният архитект на общината Младен Иванов бяха категорични, че мястото вече няма да е част от уличната мрежа. Достъпът на автомобили е обезпечен от другата страна на парк „Зеления клин“. Решението им предвижда
мястото да бъде оформено като музеен обект и да бъде притегателна дестинация за всички, които имат интерес към историята
Самият обект по естествен начин ще се впише в парковото пространство.
Важно е да се запази археологията за идващите поколения след нас. Затова и Общината ще финансира проект, който ще направи обекта достъпен. Можем само да се гордеем с това, което притежаваме като историческо наследство. Наш дълг и мисъл е да го покажем на максимално много хора от страната и чужбина.
Изказвам специални благодарности към неуморната работа на екипа на Регионалния исторически музей в Стара Загора. Специалистите успяват не само да открият, но и да съхранят по най-добрия начин археологията, която излиза на всяка крачка в нашия хилядолетен град.
– Какво показват последните данни и има ли ръст на броя на туристите в Стара Загора спрямо предходната година?
– Изминалите 2021 г. и 2020 г. не са най-подходящи за сравнение, тъй като преминаха под знака на Ковид-19, а туризмът бе най-засегнатият сектор. Но последните данни на НСИ отчитат значителен ръст на нощувките в Стара Загора. Разбира се, ако направим сравнение с 2019 г., все още има какво да се желае. Но има и доста време до края на настоящата година. Надявам се темпото да бъде запазено и да имаме положителни данни в края на 2022 г.
Продължаваме да
надграждаме организираните тематични уикенд събития. Това повишава интереса и работи за посещаемостта в Стара Загора
през почивните дни. Все повече туризмът придобива регионален акцент, защото събития, проведени в нашия град, работят в полза и на Казанлък, и на Чирпан, например. А когато там има събития, това пък действа положително на туризма в Стара Загора. Когато преди дни се проведе Midalidare Rock Fest в Могилово, всички музейни институции в Стара Загора отчетоха голям туристически интерес към техните обекти. Същото се отнася и за настанителната база.
– Както всяко лято отново има богата културна програма през летните месеци. Кои ще са най-интересните събития през месец август?
– Да имаме натоварена лятна програма през летните месеци е търсен ефект. Както не веднъж съм казвала, извлякохме полза от пандемията като преоткрихме местата и зоните на открито. Всички сцени под открито небе – и пред Общината, и в парк „Артилерийски“, и на други места в града, са оживени.
Настоящият месец ще премине под надслов „Август е музика“. Освен летните занимания за деца в къща-музей „Гео Милев“, РИМ-Стара Загора, в Зоопарка, в библиотеките, продължават и безплатните градски турове.
Сред очакваните от публиката събития са концертите на сцената пред сградата на Община Стара Загора
Стартираме на 8 август с концерт на „Дуо Адикт“, който ще започне в 20 часа. На 9 август от 20 часа ще има рок концерт на Ричард Мантралиев. На 10 август Стелияна Христова ще представи популярни песни от българската и световната сцена, началният час на концерта е също от 20 ч.
Сред новите събития за града ни е Comedy Festival Stara Zagora, който ще се проведе за първи път в нашия град – на 11 август, от 21.00 ч. в Културен център „Стара Загора“ (виж още на стр. 16). На 12 август ще гостува „Джуниър бенд“ от Велико Търново – изключителен оркестър с млади хора. С техния концерт от 20 часа на сцената пред Общината ще отбележим Международния ден на младежта. На 26 август Б.Т.Р. ще гостуват в Културен център „Стара Загора“ (концертът започва в 20 ч.).
И идва ред на едно от най-значимите събития в културния календар на Община Стара Загора, което ще се проведе на 27 и 28 август – XVI издание на Националния тракийски фолклорен фестивал „Богородична стъпка“ на Старозагорските минерални бани. Миналата година имаше над 4000 участника.
Заявките към момента се увеличават, което налага да увеличим и броя на сцените
Официалното откриване на фестивала ще бъде на 27 август от 11.00 ч. и на същия ден от 19.00 ч. ще има празничен концерт.
Фестивалът „Богородична стъпка“ е очаквано събитие от фолклорните среди. Ще има хора – участници и публика, от цяла България. Хотелската база на Старозагорските бани и в Стара Загора е пълна няколко дни преди началото на фестивала и няколко дни след финала му, което е изключително добра реклама за нашия регион, както и за развитието на туризма.
В края на месец август ще стартира традиционният фестивал „Beerфестът“, който ще се проведе от 31 август до 4 септември. По традиция събитието ще бъде на поляната в близост до езерото „Загорка“, програмата е много силна. През последните години, при провеждането на „Beerфестът“, отчитаме голям интерес и посещаемост на чуждестранни туристи.
– Как вървят ремонтните дейности на Летния театър? Кога се очаква да стартира обновяването на сградата на Драматичен театър „Гео Милев„?
– Преди дни успяхме да завършим схемата за подредбата на седалките на Летния театър. Както вече стана ясно, той ще бъде открит на 6 септември с концерт на примата на българската естрада Лили Иванова.
Още миналата седмица билетите за концерта бяха разпродадени, само за часове
Относно сцената на обновения Летен театър, която ще разполага с над 1600 места, имаме вече запитвания от външни продуценти за участия през месец септември – за концерти, за представления.
По отношение на Драматичен театър „Гео Милев“ процедурата по Закона за обществени поръчки мина успешно и е избран изпълнител. В момента има законов срок за обжалване и ремонтните дейности ще стартират след като той изтече. Непрекъснато сме в контакт с директора на театъра Светла Тодорова. Вече започва процес на изнасяне на всичко, което театъра притежава – декори, гардеробни и други съоръжения. С благодарност се обръщам към областния управител проф. Наско Василев, който ще предостави няколко помещения за администрацията на театъра. И Държавна опера-Стара Загора и Кукленият театър ще помогнат на колегите си през този преходен период. За нас е радостно, че в трудни моменти институциите си подават ръка.
– Предвиждат ли се новости в Зоопарка? Кога ще заработи образователният център там?
– По закона за обществените поръчки стартира процедура за обзавеждане на административната зона, включително и на амбулаторията, която е изключително важна за здравето на животните. Процедурата приключи преди броени дни, избрани са изпълнители за всички дейности. Очаква се до края на месец септември и началото на месец октомври да се създадат условия за провеждане на планираната образователна програма.
Насочваме усилия към създаването на Зооучилище, приключенски център
Ще бъдат разработени програми, които да са интересни не само за малките деца, но и за порасналите посетители на зоокъта.
Например, една от тези програми „Смел като лъв! “ ще обучава деца и възрастни, как да реагират и какво да направят при среща с животни – змия, паяк, мечка в гората, паднало от гнездото малко птиче и др. Ще са полезни и съветите за преодоляване на определени страхове.
Зоопаркът вече не е място, където само да разглеждаме интересни животински видове. Той е спасителен и образователен център. Много често е последният сигурен дом на ранени от нас – хората, птици и животни, както и на такива иззети от частни колекции и циркове.
Отново искам да припомня, че започнахме информационна кампания с директора на зоокъта д-р Ивелина Илиева
с призив към посетителите да не хранят самоволно животните
След като се даде гласност за смъртта на един от младите бели пауни, загинал след хранене с царевични пръчици. Радостно е, че в момента почти няма случаи, при които да се дава храна. Благодаря на хората, които се вслушаха в нашите думи. Въпреки че кампанията вече даде ефект, ние ще продължим с нея. Специално искам да благодаря на медиите, които подкрепиха тази инициатива.
– Г-жо Желева, какво друго актуално предстои във Вашия ресор като зам.-кмет?
– Стриктно следваме програмата в сферата на културата и туризма, която сме заложили в мандата си.
Най-важното за нас бе да ремонтираме културната инфраструктура и резултатите вече са видими
Ако през миналите мандати бяха направени основни ремонти на спортните зали и съоръжения, на образователни институции, сега дойде моментът и за цялостен ремонт на културната среда.
Поставили сме си още една важна задача, която ще следваме с огромно желание – да намерим сграда за Националното училище за музикални и сценични изкуства „Христина Морфова“. Факт е,че десетилетия наред те нямат свой собствен дом. Надявам се, че с общите усилия на директора Красимир Къшев, на зам.-кмета, отговарящ за образованието г-жа Иванка Сотирова, с експертите от Министерство на образованието и науката и Министерството на културата, да решим този проблем.
Музикалното училище е образователна институция с национално значение, с дългогодишни традиции. Трябва да направим така, че
в Стара Загора да бъдат привлечени още повече талантливи деца от цялата страна, а и от чужбина
Нашата цел е до края на мандата да започнем необходимите процедури. Това е важно, защото училището подготвя професионалисти в различни направления, които са необходими за нашите културни институти – опера, театри, ансамбли и оркестри.
Снежина НИКОЛАЕВА, стажант в „Национална бизнес поща“ по проект „Младите в атака“