ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Странното мълчание на архитектите за мястото на паметника на Кирил и Методий в Стара Загора
Преди дни в Стара Загора стартира открит конкурс за изготвяне на цялостно обемно-пространствена концепция за изграждане на паметник, увековечаващ личностите, делото и европейския принос на Светите братя Кирил и Методий. Решението за изграждане на Монумента на Светите братя Кирил и Методий „В основата е словото“ бе взето с пълно мнозинство по време на октомврийското заседание на Общински съвет-Стара Загора през 2022 г. За място на изграждане на монумента е определен парк „Св. Игнатий Старозагорски“ (градината до баня „Пиперка“). Пълната документация с всички изисквания към участниците в конкурса, както и подробен снимков материал, са достъпни на адрес https://app.eop.bg/today/262080 в електронния регистър на обществените поръчки. Прогнозната стойност за изпълнението на проекта за монумент на Светите братя Кирил и Методий е 300 000 лв. без ДДС. Наградният фонд е в размер на 10 000 лв., разпределени за първа награда – 5000 лв., за втора – 3000 лв., и за трета – 2000 лв.
Срокът по всички дейности, обявени с конкурсната процедура, ще бъде до края на месец април 2023 г. Проектът е мащабен, изисква много внимание и отношение към всеки детайл от страна на кандидатите, които ще участват в конкурса. Няма ограничения за участниците – могат да бъдат от България и от чужбина. Няма ограничаващи условия и относно изработката на самата композиция, освен по отношение на материала, който трябва да бъде изключително устойчив във времето, уточни за „Национална бизнес поща“ Милена Желева, зам.-кмет Култура, туризъм и младежки дейности на община Стара Загора.
Идеята за изграждане на монумент на Кирил и Методий в Стара Загора е от преди повече от 5 години. Първоначално, когато бях председател на Комисията по култура и туризъм в ОбС, бе внесена гражданска подписка с искане да бъде изграден паметник на Светите братя, допълва Милена Желева. Оттогава досега имаше още предложения, включително от различни политически сили. Затова още в началото на 2022 г. идеята за изграждането на паметник бе внесена за обсъждане в Обществения съвет за архитектура, изкуство и култура. След дискусия се взе решение да поискаме професионалното становище на съпричастни гилдии за най-подходящото място за монумента. Получихме необходимата документация от регионалното обединение на Съюза на архитектите в България, от Регионалната колегия на Камарата на архитектите в България, както и от ландшафтните архитекти. Тяхното предложение бе паметникът да бъде изграден в парк „Св. Игнатий Старозагорски“. Постъпи и още едно предложение от Представителството на СБХ в Стара Загора, но то не бе прието като възможност. Локацията бе срещу изложбена зала „Байер“, уточнява зам.-кметът.
Относно местоположението на монумента, потърсихме мнението и на независим експерт от София, който потвърди мнението на професионалните организации в Стара Загора, допълва Милена Желева. Според изготвеното от националния експерт становище, старозагорският паметник на Светите братя следва да се приема не просто като художествено-скулптурна творба в градинката пред баня „Пиперка“, а като носител на автентична историческа памет – своеобразен градски артефакт, чиято енергия и послание сакрализира топографията на градското пространство със значението на храмова символика, насочена към неизбежната задача за живота на християнската цивилизация в основната на европейското културно наследство през третото хилядолетие.
Относно мястото на монумента, схемата за него е получила одобрение и от ЕСУТ (Експертен съвет по устройство на територията), който е разгледал документацията и е взел положително становище.
Парк „Св. Игнатий Старозагорски“ е избран, след като са проучени всички възможности. Паркът е разположен на възлова позиция в града, образувайки пресечна точка от срещите на улиците „Граф Игнатиев“ на север, „Петко Р. Славейков“ на запад, улица „Любен Каравелов“ на изток и улица „Св.св. Кирил и Методий“ на юг. Към този момент в парка не съществува паметник или друг паметен знак, както е в други старозагорски паркове и пространства от градската среда. Улиците и уединението на парка са предпоставка и предполагат съобразяването на проекта с прилежащата архитектурна среда, градоустройствените дадености и бъдещото въздействие на паметника – тематично, обществено и обемно-пространствено.
Разбира се, винаги може да има различни мнения. Но смятам, че е взето правилно решение за местоположението на монумента. Друг от доводите на експертите бе, че ул. „Граф Игнатиев“ е достатъчно голяма, за да бъде организирано шествие или мащабно събитие за почит, поднасяне на венци и цветя. Градският център не са само централният парк и площадът пред Общината. Свидетели сме от историята на многохилядолетния ни град, че неговите граници се изменят непрекъснато през годините. Съвременните проектанти, архитекти и строители вече разглеждат дори парк „Артилерийски“ за централна градска част. По въпроси, свързани с градоустройството, се допитваме до експерти, от които имаме официални становища. Смятам, че трябва да се уважава тяхното професионално мнение, категорична е Милена Желева.
Според условията на конкурса за изграждане на Монумент на Светите братя Кирил и Методий „В основата е словото“, представените проекти ще бъдат разгледани и оценявани от жури на закрити заседания въз основа на критериите, посочени в обявлението и в документацията. След това комисията ще класира проектите, които отговарят на предварително обявените условия.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА