Община Стара Загора ще отбележи 125 години от залесяването на парк „Митрополит Методий Кусев“ (Аязмото). По този повод на 28 февруари от 11 часа в района на западната алея на парка, под „Жабките“, Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан ще извърши благословение на инициативата по символичното засаждане на 25 броя екзотични иглолистни фиданки. Те ще бъдат от видовете хималайски кедър, бор пондероза, либоцедрус, секвоя и др. Организатори на събитието са Община Стара Загора, Старозагорската митрополия, Съюзът на ландшафтните архитекти.
Предоставихме на Община Стара Загора списък с 8 вида, подходящи за засаждане в парк „Митрополит Методий Кусев“. Част от тях са характерни и сега за Аязмото, други ги няма, но са подходящи за почвено-климатичните условия в нашия регион, информира за „Национална бизнес поща“ ланд. арх. Димитър Николов, зам.-председател на Съюза на ландшафтните архитекти в България и председател на клона на организацията в Стара Загора. Досега нашият клуб винаги е участвал в подобни инициативи, още от основаването на браншовата организация. Едно от първите ни мероприятия бе през 2005 г., посветено именно на 110 години от залесяването на Аязмото. Оттогава на всеки 5 години правим засаждане на дръвчета. Били са по-многобройни – 110, 120 фиданки. Но тази година решихме да засадим по-малко на брой, но пъкподбрани, по-високи и оформени вече дръвчета. Възможно е част от видовете да бъдат доставени от изложение в Кьолн, което се проведе преди дни. Предварително общинското звено по озеленяване ще подготви мястото. А в самия ден е предвидено благословение на начинанието от Старозагорския митрополит Киприан, ще бъдат поканени ученици, представители на ТД „Сърнена гора“, цялата общественост на Стара Загора, допълва арх. Николов. Той казва още, че мястото е специално подбрано, за да може служителите от общинското звено да имат възможност за регулярно поливане и поддържане на новозасадените дръвчета. Видовете, които предложихме, са Cedrus deodara – хималайски кедър, pinus coulteri, pinus jeffreiyi, pinus ponderosa – бор пондероза, pinus pinea – пиния, pinus exelsa – хималайски бор, libocedrus decurens – либоцедрус, wellingtonia/sequoia/gigantea. Сред тях има и екзотични екземпляри, които, както вече казах, ги няма в нашия регион, пояснява още ландшафтният архитект.
По повод на честването е предвидено и друго мероприятие. Имаме отдавнашна инициатива да се възстановят табелките, които указват растителността на Аязмото, каквито имаше преди. Това бе предвидено като част от проекта за реновиране на парка, по време на който беше извършено картотекиране и заснемане на растителността. Описани бяха 36 вида. Сега ще бъдат избрани определени дървета, характерни за Аязмото, и пред тях ще бъдат монтирани табелките. Те са много добре направени, имат стабилна конструкция. А целта е опознавателна, за ученици, за студенти, за всички посетители на парка, допълва ландш. арх. Димитър Николов.
Той споделя и за друга идея на местния клуб на ландшафтните архитекти. Планували сме да проследим чрез архивите на митрополията кореспонденцията на дядо Методий, за да видим какво е внесено като видов състав при залесяването на парка и какво е останало до днес. За нас е радостно също, че в проекта, свързан с реконструкцията на Летния театър, е включено парково устройство и ландшафтна архитектура. Ще се почистят изсъхналите дървета в самия театър, ще има засаждане и на нова растителност. Почти няма колега, който по един или друг начин да не е бил свързан с парка. А и най-малко като старозагорци, всички ние имаме специално отношение към Аязмото, затова приветстваме всичко, което се прави, казва ландш. арх. Димитър Николов. Той припомня още, че тази година на 2 май се навършват и 125 години от полагането на първия камък за изграждането на параклиса на „Св. Теодор Тирон“.
В Стара Загора зелените пространства са добре развити. Ето сега се облагородява и подменя растителността около паметника на Васил Левски. В обхвата на програмата за реновиране на централната градска част е предвидено облагородяване и в Градската градина, в парк „Александър Стамболийски“ (Алана). Подновяване ще бъде направено и по проекта за ремонт на Станционната градина. Наши колеги от други градове са много впечатлени от новия парк „Артилерийски“ и неговото разширение. Но мен лично ми е болно, че от онези описани от ландш. арх. Тенко Дянков 25 старозагорски двора, останаха много малко, казва ландш. арх. Димитър Николов.
Може ли Стара Загора да развива и ландшафтен туризъм? С Аязмото, с новия парк, с поддръжката на парка около Самарското знаме, защо не… А като се добави и близостта на Старозагорските минерални бани, където също има ландшафтна архитектура, като се свържат всички обекти може да се предлага и такъв специфичен продукт, смята ландш. арх. Николов.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА