казва Георги СИМЕОНОВ, директор на Дирекция „Инвестиции и европейски програми“ към Община Стара Загора
Дискусия с бизнеса и местната власт под надслов „Среща на бизнеса в Стара Загора и Хасково“ се проведе преди дни в Стара Загора. Събитието бе част от платформата на „Капитал Градове“. На срещата бяха разгледани актуални теми, касаещи региона.

Имахме някои затруднения по време на пандемията, тя се отрази на бюджета на Община Стара Загора. В приходната част имахме по-малко постъпления, тъй като предприехме действия за подкрепа за бизнеса. По време на локдауна бяха опростени наемите на заведенията, както и такси за тротоарно право на фирмите. В същото време се наложи да направим и повече разходи, свързани с обеззаразяване и дезинфекция по препоръка на здравните власти. Това заяви Георги Симеонов, директор на Дирекция „Инвестиции и европейски програми“ към Община Стара Загора. Всичко това се отрази върху капиталовата програма и инвестиционните възможности на Общината. Редуцирахме някои от проектите, които се финансират от общинския бюджет. Но за европейските проекти финансирането беше осигурено. Там нещата се развиха с нормален ход и в момента завършваме усвояването на бюджет от 52 млн. и 600 хил. лв. през този период, допълни Симеонов. Той уточни още, че има и други проекти, които с в ход. Знае се, че получихме подкрепа от правителството да изградим голяма многофункционална спортна зала. Надяваме се да завършим успешно този проект. В същото време се готвим за следващия програмен период, в който Стара Загора е в центъра на събитията, тъй като сме от регионите, засегнати от прехода към климатичен неутралитет и редукция на производството на лигнитните въглища, каза още Симеонов.
На форума той сподели и последните новини, свързани с изграждането на „Европейски цифров иновационен хъб „Загоре“. Това е възможност и голям проект, който се финансира от ЕК, като всички кандидати подготвят кандидатури. Най-напред те преминават през национална преселекция, която се извършва от Министерството на икономиката. Ако проектът бъде одобрен, тогава предстои да бъде защитен пред програма „Цифрова Европа“ на ЕС, за да получи финансиране. Потенциалният бюджет по програмата е от 3.6 млн. евро до 7.2 млн. евро. По европейския цифров иновационен хъб „Загоре“ общинските отдели работят заедно с местния бизнес и други неправителствени организации, както и с Тракийския университет. Сдружението вече е учредено, като в него има 20 партньори. Предвижда се да се присъединят и други на по-късен етап. Подали сме нашето проектно предложение пред Министерството на икономиката и очакваме разглеждането му, за да продължим нататък. Хъбът представлява център за иновации, разработване на нови продукти, прототипи, дигитализация на услугите за местната власт, модернизация, която ще бъде изцяло в полза на бизнеса. В тази връзка ще уточня, че без подкрепата на местния бизнес това не може да се случи, тъй като се изисква сериозна сума съфинансиране, коментира Георги Симеонов.
Перспективите пред Индустриална зона „Загоре“ представи Росица Райкова, началник на отдел „Инвестиции“ в Община Стара Загора. Зоната вече има издаден акт 16, изградена е инфраструктура, съобразена изцяло с нуждите на бизнеса. Развива се много добре и има голям интерес от страна на инвеститорите. Всеки, който желае, може да получи директна информация какви са възможностите и терените, като се информира от ръководството на зоната или от Община Стара Загора. Насреща сме, готови сме да съдействаме. Тенденцията е да се търсят определени сектори като инвеститори, с които ще наградим постигнатото досега. Има инвеститори, които са закупили терени, надяваме се това да продължи, коментира Райкова.
Тя уточни още, че по отношение на европейския цифров иновационен хъб „Загоре“, той е своеобразен знак към бизнеса в какво посока иска да се развива града. Община Стара Загора в лицето на кмета Живко Тодоров дава сигнал, че градът е поел посока към иновации, дигитализация, към сектори и производства с висока добавена стойност. Надявам се хъбът да бъде успешен, значението му е важно е за бизнеса. И е една от стъпките да се променя икономическият профил на Стара Загора във фокуса на промените, очертани от зелената сделката. В момента чертаем визията за развитие на икономиката ни през следващите години. Ще продължим с разширяването на индустриалните зони, с което вярваме, че привлечем нови инвеститори и така да дадем алтернатива на хората, които ще бъдат освободени от „Марица изток“, категорични са представителите на местната власт.
Росица Райкова съобщи още в аванс, че на 25 юни в Стара Загора ще бъде организирано мащабно събитие, насочено към IT сектора. Ще покажем възможностите, които притежава градът ни в тази сфера, допълни Райкова.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА