Жътвата в област Стара Загора започна през тази седмица, съобщи за НБП Радослав Христов, зам.-председател на Тракийския съюз на зърнопроизводителите. Най-напред прибираме ечемика, който е по-ранна култура, след 25 юни ще започне прибирането и на пшеницата. Обстановката е нормална, няма напрежение, колегите очакват нормални добиви, каза той. Цените са малко под очакванията и нашите желания, но има свободен пазар, на който не можем да влияем – сделките на зелено се сключват за около 290 лв. за тон фуражна пшеница франко Бургас, приблизително толкова и закарана във Варна. За пшеницата, която е с добри показатели, за хляб – надяваме се да има по-добра цена. Лично аз смятам, че цена от 35 ст. за кг за пшеница с показатели, отговарящи за хляб, е пазарна, приемлива за потребителя, за производителя и за преработвателя.
В сравнение с миналата година състоянието на посевите в област Стара Загора е малко по-недобро, казва Христов. Не смятам, че ще има драстична разлика в добивите спрямо 2016 г. Вероятно ще има процент намаление, според мен, между 4 и 7%, и няма да има пазарни катаклизми и сътресения.
Експертът коментира, че валежите през пролетта са оказали благоприятно развитие на пролетните култури – слънчоглед и царевица. Към момента те се развиват много добре, и ако има достатъчно влага през останалия сезон вероятно ще бъдем свидетели на добра реколта на слънчоглед и царевица.
Миналата година в региона бе констатирано нормално развитие на почти всички култури, с изключение на слънчоглед и царевица. А благодарение на нови сортове на места зърнопроизводители регистрираха рекордни добиви пшеница – по 600 кг от дка.
Данните от пълното обследване на културите, проведено в средата на месец май 2017 г. показват, че общото състояние на посевите от пшеница и ечемик в България е много добро. Развитието на културите през май и началото на юни протече с ускорени темпове при наднормени температури, а в по-голяма част от страната – и при наличие на добри и много добри почвени запаси от влага, вследствие падналите значителни валежи, което е предпоставка за добра реколта и в качествено отношение.
Общо у нас тази година се очаква над 5 милиона тона пшенично зърно. Оперативните данни за засетите площи са за над 11 милиона дка пшеница и 1 300 000 дка ечемик и дават основание да се прогнозира добра реколта, която да гарантира зърнения баланс на страната.
Прогнозата за ечемика е в рамките на миналогодишното количество. В България има засети и 62 000 дка ръж, 153 хиляди дка тритикале и над 1 650 000 дка маслодайна рапица.
Към настоящия момент по данни на Министерството на земеделието остатъкът от пшеница от миналогодишната реколта е около 343 хиляди тона, като се очаква към 30 юни 2017 г. преходният остатък от пшеница от реколта 2016 да бъде 270 000 тона с приспаднатото потребление дотогава. Това е добра база за старта на новата реколта. Преходният остатък от ечемик към 9 юни 2017 г. е 39 200 тона, а наличната рапица – 32 600 тона. Наличните количества царевица в страната към 9 юни 2017 г. са 930 000 тона, а от черен маслодаен слънчоглед има запас малко над 1 милион тона.
НБП, Дима ТОНЕВА