Георги ГЕРЕНОВ: И този път ще съмне без петел
Старозагорци за пореден път се правят на тарикати и чакат друг да им свърши работа. Това пък е еднозначно, че след 1997 г. политическата апатия в Стара Загора е тотална – и в левия спектър – виж февруарските протести от по 20-30 души, и в десния – виж сегашното недоволство от кабинета „Олигарски“. За радост и този път „ще съмне без петел“…
Иначе в партийните централи се лее кръв или най-малкото – хвърчи перушина.
Недялка ФИЛИПОВА: Преди десетина години старозагорци бяха първата лястовица на гражданското общество
Според мен, старозагорци още преди десетина години показаха, че са активни граждани. Тогава те имаха сериозна кауза, която ги обедини, и тя беше обгазяването. Това беше първата лястовичка на българското гражданско общество. В сегашния случай ми се струва, че старозагорци не вярват, че нещо зависи от тях. Мислят, че техният протест няма да бъде чут и енергията им ще отиде напразно.
Ростислав ВЕЛИЧКОВ: Случващото се в София идва в другите градове със закъснение
Първо, трудно ми е да вникна в мисленето на всеки човек поотделно. Може би старозагорци не са на улицата, защото не видяха промените, които искаха да се случат още през февруари и се разочароваха. Вместо промяна се случи подмяна. На второ място – да не забравяме, че това, което се случва в София, идва винаги в останалите градове с известно закъснение. В София протестите са за смяна на системата. Може би в по-малките градове тепърва хората ще осъзнават това и ще узряват за протест.
Гергана ПЕЙЧЕВА: Хората не вярват, че ще бъдат чути
Старозагорци не протестират сигурно, защото към момента не виждат смисъл от този протест. Може би смятат, че и да протестират, няма да бъдат чути. В крайна сметка февруарските им протести не доведоха до нищо друго, освен, че Бойко Борисов си отиде. А може би не протестират и защото градът не е чак толкова голям. Нещата тук стигат по-бавно, а може и да има мъничко страх.
Ваньо СТОИЛОВ: Няма за какво да протестират
Колкото и нестандартно да звучи за някои, старозагорци няма за какво да протестират. Основната грижа беше да се промени законът за енергетиката, за да може Мини „Марица изток“ и ТЕЦ-овете да заработят, а Стара Загора е свързана основно с тях. Така че, това правителство го направи, очакванията са нещата да се нормализират, да няма проблеми със заплащането. Това беше голямата битка на старозагорци. Те победиха. Оттук нататък, ако се измисли друга кауза, ще излязат. Засега явно не я виждат.
Таня ИВАНОВА: Смятат, че трябва да има толеранс от класически 100 дни за правителството
През февруари старозагорци доказаха, че могат да протестират и могат бързо да се организират за протест. А сега смея да твърдя, че не протестират, защото по-голямата част от тези, които участваха във февруарските протести, смятат, че трябва да има глътка въздух и толеранс от едни класически 100 дни, в които правителството да покаже какво може.
Иван СЛАВОВ: Старозагорци не протестират, защото не знаят какво да искат
Старозагорци не протестират, може би защото не знаят какво да искат. Все пак през февруари те излязоха на улиците заради сметките за ток. Сега повод за продължаващите протести в София и големите градове са предимно неудачните и неправилни политически назначения. Тук явно такива няма. А пък и сметките за ток поне през лятото са по-ниски…
Венета АСЕНОВА: Или живеят добре, или чакат протестиращите в София да свършат работата
Според мен, старозагорци не протестират или защото живеят добре и това, което получават, им харесва и ги устройва, или защото чакат протестиращите в София да свършат работата. Много мои приятели и познати не само подкрепят протеста на софиянци, но също искат да излязат, но в Стара Загора явно няма кой да създаде организация за това.
Всъщност, най-добре е да попитате самите старозагорци по улиците какво мислят те. Аз изказвам мнението си като журналист.
Станимира ДИМОВА: Или сме много инертни, или сме доволни от живота си
Аз все още търся отговор на този въпрос и не го намирам. Затова го задавам на всичките си събеседници, които каня в студиото. Или старозагорци сме много инертни и чакаме друг да ни свърши работата, или пък сме доволни от живота си и няма защо да протестираме.
NBP.bg