Всичко, което бе предложено и внесено като проектозакон за промени в Закона за акцизите и данъчните складове, както и в Закона за корпоративно подоходно облагане, е прието от Правната комисия към Народното събрание днес, съобщи за NBP.bg Живодар Терзиев, председател на Българската петролна и газова асоциация. Както стана ясно, текстове в новия Закон за здравето, който беше гласуван в Министерски съвет и днес разгледан от Правната комисия в Народното събрание, засягат промени, предвидени в ресорния Закон за акцизите и данъчните складове. Предполагам, че ако не днес, то другата седмица, дни преди 13 май, тези текстове ще бъдат гласувани, коментира Терзиев. Настоящият етап от политическата обстановка, пречупена през призмата на бизнеса, ни поставя в неприятна ситуация, в която във вторник, късно през нощта, с половин уста, министърът на правосъдието спомена за козметична промяна в Закона за акцизите и за още още една, дребна промяна, в корпоративното облагане. Но тя е абсолютно свързана и отново е препратка към Закона за акцизите, иначе казано, в 10.30 вечерта бе споменато за две поправки в Закона за акцизите и данъчните складове, които във вторник в 13 часа бяха публикувани на сайта на парламента. С ужас ние констатирахме, че касаят сериозен аспект от нашия бизнес, инвестиции в ново оборудване, в момент, в който светът е в тежка финансова и организационна криза. Ако оставим настрана финансовия аспект на инвестицията, а той не е за подценяване, то факторът време е много сериозен аргумент за невъзможността да ги изпълним, защото нито доставки на електронно оборудване се изпълняват в срок, още по-малко проектиране и съгласуване на проекти, и не на последно място – липсата на каквото и да било обсъждане на промените, които се предлагат в Закона за здравето. Това ни накара да излезем с позиция, прекалено деликатна, според мен, но така приеха членовете ни, че това, по този начин, не бива да бъде правено, защото води до други последствия. Ако днес се оплакваме ние, петролният бизнес, утре сигурно друг клъстер от националната икономика ще е със същия проблем.
Единственото, което ще споделя още, е, че в началото на седмицата проведох разговор с няколко народни представители, които са участвали днес в комисиите. Те нямаха идея, не бяха чували, още по-малко обсъждали, темата за акцизите. Повечето считаха, че ние сме в грешка, че не сме разбрали идеята на законопроекта за здравето. Което не попречи да бъде гласувано днес. Това е притеснителното! Дали да има камери или не, е решение на Министерството на финансите, на Агенция Митници. Но това трябва да бъде обсъдено и направено по начин, по който те работят. Данните ще бъдат добри и ще помогнат на фиска, в съответния момент. Членовете на БПГА, а и не само, целият бизнес подходи достатъчно отговорно през последните 60 дни – с намаление на цените, със запазване на всички работни места. Аз не знам някой от нашите колеги да се е възползвал от държавната помощ за работещите 60/40, не знам някой да е съкратил персонал или да се е отказал от своите работници и служители. За нас те са основна ценност, инвестицията в живия труд е по-важна отколкото инвестицията в материални активи и точно в този момент, без аргументи, да бъдем принудени да реорганизираме своята дейност и да правим нови разходи…Имам чувството, че сме сбъркали някъде и сме скъсали връзката, а досега винаги сме имали такава с правителство, агенции, парламент…Дали ще има последващи действия от наша страна след днешния ден? Ще го обсъдим с членовете на БПГА, защото това не е решение, което може да бъде взето от председателя или административната част на Асоциацията. При нас често е имало различни мнения, по някои въпроси и вътрешна опозиция, но със сигурност това, което ще бъдем принудени, ако се стигне до там, да направим – оскъпяване на нашия продукт, ще доведе може би до временно спиране на някои складове. Може би не всички ще могат да изпълнят изискването за по-бързо монтиране на съоръженията. Втората тема, която принуждава един от нашите членове да реорганизира изцяло работата на данъчния си склад по продуктопровод, може да доведе до затруднения в снабдяването на държавата. Което още веднъж ме кара да мисля, че има нещо недоизяснено и криворазбрано в правителството, защото в тези складове се съхраняват и горива на държавния резерв, горива за извънредни ситуации.
Изложили сме нашите аргументи, има изпратени писма до ресорните министри, до премиера. Дано бъдат приети, заяви Живодар Терзиев. Защото решението винаги може да се случи – след 6, след 8 месеца или след година, и нищо не налага в настоящия момент императивно да бъде наложено. Най-лошото за мен е, че се прави през задната врата, в 12 без пет, и че може да се случи на всеки бизнес. Дали е укоримо, не знам, но дава лоши сигнали към инвеститорите.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА