Ул. „Хаджи Димитър Асенов“ става еднопосочна от юг към север
Днес кметът на община Стара Загора Живко Тодоров информира на специална пресконференция как се работи и на какъв етап са проектите с европейско финансиране, спечелени от Общината. Те са на стойност над 160 млн. лв.
Част от проектите са вече финализирани. Един от тях, както NBP.bg писа вчера, е за модернизацията на централния пазар, който е първият одобрен проект по инициативата JESSICA. Съоръжението е с европейска визия и с необходимите удобства за търговците и клиентите. Предстои откриването му до края на този месец.
Приключи възстановяването на античния форум до Операта. Очаква се само доставката на оборудването, а откриването също ще се състои до края на октомври. Обектът е изграден по проект „Превръщане на културно-исторически паметници от античния период на Стара Загора в туристическа атракция“. Той е на стойност 4,387 млн. лева и е съфинансиран по ОП Регионално развитие.
До края на годината трябва да бъдат готови Центровете от семеен тип и в началото на 2014 г. да започне оборудването им, каза още кметът. 2014 година Стара Загора ще посрещне също с финализиран проект за реконструкция и обновяване на Онкодиспансера в Стара Загора. Проектът е на стойност 6,770 млн. лева и е финансиран по ОП Регионално развитие. Здравното заведение ще разполага с високотехнологична апаратура.
В момента се доставя оборудването за новата спортна зала в двора на СОУ „Иван Вазов“. Очаква се модерното съоръжение да бъде открито до края на октомври.
През последните месеци бяха извършени основни ремонти на улици. В момента се осъществява цялостен ремонт на ул. „Христо Ботев“ и ул. „Ген. Столетов“, който е в рамките на проект Зелена и достъпна градска среда на стойност 5 млн. лева. Предстои озеленяване и поставяне на пътна маркировка по новоремонтираните участъци, съобщи Живко Тодоров.
Община Стара Загора ще приложи проекта на инж. Пламен Буланов за организация на движението. Той включва много еднопосочни улици в центъра на града с осигуряване на места за паркиране в едната лента. Една от улиците ще бъде „Хаджи Димитър Асенов“. Движението ще бъде еднопосочно от юг към север. Промените се налагат заради нерегламентирано паркираните автомобили, които затрудняват движението в двете ленти. С новата организация ще се освободи трафикът, обясни кметът на Стара Загора.
Общинска администрация работи активно, за да посрещне началото на следващия програмен период с готови нови проекти още на 1 януари.
NBP.bg