Кметът на Стара Загора Живко Тодоров, който е водач на листата с кандидати за народни представители от ГЕРБ – СДС на изборите на 27 октомври 2024 г., проведе предизборна среща с около 1500 членове и симпатизанти. Тя се състоя на 25 септември в Летния театър в Стара Загора. Гост беше лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Областният координатор на партията Радостин Танев представи пред присъстващите 22-мата кандидати за народни представители на ГЕРБ – СДС в Старозагорски избирателен район. „Водачът на нашата листа е Живко Тодоров – човекът, който държи на принципите. Той не се страхува да поема ангажименти и да решава проблемите. Той е кметът, който отговорно се грижи за хората в общината и региона“, обяви Радостин Танев.
„Категорично заявявам, за да няма спекулации, че влизам в надпреварата, не за да стана депутат или министър, а защото съм поел ангажимент към хората да направим града ни №1 в България. Ще продължа да бъда кмет на Стара Загора, но искам да съм кмет с редовно правителство“, каза Живко Тодоров.
Той мотивира защо се е съгласил да бъде водач на листата. „Безвремието през последните три години е обхванало цялата държава и институциите не работят. За мен този период е истинска катастрофа и това незабавно трябва да се промени. Държавата не може да върви по инерция. Необходими са хора, които да я движат в правилната посока. Длъжни сме всеки един от нас да даде своя принос за една голяма победа на ГЕРБ. Поемам ангажимент да осъществим редица важни проекти, които представих на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и експертите в партията. Казах му, че ще поведа листата, ако той гарантира финансирането на проектите. Г-н Борисов се подписа под това обещание!“, заяви водачът на листата на ГЕРБ – СДС в Старозагорски избирателен район.
Сред основните приоритети е изграждането на четирилентов път до кръговия пътен възел на автомагистрала „Тракия“, за да се решат редица проблеми с трафика и неудобствата за пътуващите, които създават и предпоставки за пътни произшествия. Ще се направят и кръстовища с кръгово движение на разклоните за селата Богомилово и Хрищени, към кв. „Зора“, до бившето летище край Стара Загора и към Тракийския университет.
„Близо до автомагистрала „Тракия“ е бившето летище. Държавата трябва да апортира този терен в Индустриална зона „Загоре“, която Общината създаде съвместно с нея, и да стане част от зоната. Ще бъде изградена инфраструктура, отговаряща на съвременните изисквания, за да привличаме стратегически инвеститори, защото бъдещето на Стара Загора е като силно развит индустриален град“, категоричен е Живко Тодоров.
Друг много важен проект, след като се състави правителство, е държавата да извърши основен ремонт на пътя за Нова Загора, защото той е в много лошо състояние.
„Хората се нуждаят от здравна грижа и всички знаем какви са условията в УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“. Ние се ангажираме с основен ремонт на сградата, а разликата е, че никой от нашите опоненти няма да го направи“, коментира Живко Тодоров.
Той припомни, че по инициатива на ГЕРБ Народното събрание е приело решение на общините да бъдат отпуснати средства за инфраструктурни проекти. Сумата за Стара Загора е 50 млн. лева. Те са за цялостни ремонти на инфраструктурата в кв. „Казански“; на бул. „Цар Симеон Велики“ (от бул. „Св. Патриарх Евтимий“ на изток до бул. „Никола Петков“); на ул. „Хрищян войвода“ в кв. „Зора“; на ул. „Св. Княз Борис I“; на Основно училище „Самара“; на Спортно училище „Тодор Каблешков“ и общежитието към него. Цялостно ще се обновят парк „Пети октомври“ и парк „Александър Стамболийски“ (Алана).
„Това са важни проекти, по които се работи благодарение на настояването от страна на ГЕРБ. Каква е опасността обаче?! Бях в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Казаха ми, че от общините в България са подадени проекти на стойност 6 млрд. лева, а Асен Василев е осигурил за целта в бюджета едва 2 млрд. лева. Предварително са излъгали общините. И ако допуснем отново да няма редовно правителство, догодина няма да има никакви пари за общините. Затова апелирам към хората да гласуват активно на 27 октомври“, заяви Живко Тодоров.
Общината работи и за подобряване на междуселищните пътища, като се разработват проекти за ремонти в седем направления. Сред приоритетите за Стара Загора са още изграждане на продължението на ул. „Георги Байданов“ и кръгово съоръжение на пътя за Старозагорски бани, инфраструктура в южната промишлена зона на Стара Загора, в промишлена зона „Голеш“ и в района на бившия „Агробиохим“. Ще бъде направен основен ремонт на улици, тротоари, междублокови пространства в кв. „Три чучура – юг“, кв. „Зора“ и кв. „Градински“ и на Детска градина № 66 „Детски рай“.
Сред приоритетите е и предложение на модел за ранно пенсиониране на енергетици и миньори.
Не на последно място Живко Тодоров подчерта, че сред проектите, с които лично лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се е ангажирал, е изграждането на многофункционална спортна зала.
От своя страна лидерът на ГЕРБ заяви: „Гарантирам за всичко, което казваме, че можем да направим за сигурността и стабилността на България. Гарантирам и за приоритетните проекти за Стара Загора, които ми представи Живко Тодоров. Това важи само, ако българските граждани гласуват за нас и след изборите на 27 октомври да имаме поне 80 депутати“.
На предизборната среща присъстваха кметове на общини от област Стара Загора, ръководството на Община Стара Загора, общинският ръководител на ГЕРБ Мартин Мартинов, общински съветници, кметове на населени места и др.
Кандидатите за народни представители на Коалиция ГЕРБ – СДС от 27-и МИР – Стара Загора на извънредните парламентарни избори на 27 октомври 2024 г.
1. Живко Веселинов Тодоров е завършил Софийски университет „Св. Климент Охридски“ със специалност „Европеистика“. Работил е като експерт в изготвянето и управлението на проекти за кандидатстване по програми на Европейския съюз в Община Стара Загора и Областна администрация Стара Загора. През 2009 г. е избран за народен представител от ГЕРБ. От 2009 до 2011 г. е бил ръководител на Постоянната делегация на Народното събрание в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. Кмет е на община Стара Загора от 2011 г. към момента.
2. Красимир Георгиев Вълчев е завършил „Финанси“ в Икономически университет – Варна. Министър на образованието и науката по време на 44-ото Народно събрание. В периода 2002 – 2009 г. е заемал различни длъжности в Министерството на финансите. От септември 2009 г. до февруари 2017 г. е главен секретар на Министерството на образованието и науката. Народен представител в 46-ото, 47-ото, 48-ото, 49-ото и 50-ото Народно събрание на Република България.
3. Маноил Минчев Манев е докторант по „Национална сигурност“ от Академия на МВР, магистър по история от Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“, бакалавър по „Национална сигурност“ от Академия на МВР. Над 10 години е бил служител на МВР. Създател и директор на Частен професионален колеж по охрана и сигурност „Св. Георги Победоносец“ – Стара Загора. Бил е заместник областен управител на област Стара Загора. Народен представител в 43-ото, 44-ото, 45-ото, 46-ото, 47-ото, 48-ото, 49-ото и 50-ото Народно събрание на Република България.
4. Илиана Петкова Жекова е магистър по „Социални дейности“ и по „Психология“ от Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“. Била е социален работник в Дирекция „Социално подпомагане“ – Казанлък, след това директор на Дирекция „Бюро по труда“ – Казанлък към Агенция по заетостта. Народен представител в 45-ото, 46-ото,47-ото,48-ото, 49-ото и 50-ото Народно събрание на Република България.
5. Десита Динкова Петкова е бакалавър по „Български език и турски език“ от Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. Има професионална квалификация „Организатор туристическо обслужване“ от същото висше училище и „Приложна психология и психотерапия“ от Медицински университет – Пловдив. Работила е като младши експерт в Община Братя Даскалови и екскурзовод в Къща музей „Пейо Яворов“ в Чирпан. Била е главен експерт „Култура“ в Община Чирпан. Към момента е директор на Дирекция „Образование, култура, социални и младежки политики и туризъм“ в Община Чирпан. Изучава специалност „Регионален мениджмънт и управление“ в УНСС София – магистърска степен.
6. Теньо ЖелязковТенев е магистър по „Ветеринарна медицина“. От 2000 до 2015 г. е работил като участъков ветеринарен лекар.Бил е заместник-кмет на община Раднево (2010 – 2011). Бил е кмет на община Раднево от 2015 до 2023 г. Към момента работи като ветеринарен лекар в една от най-големите ферми в България.
7. Красимир Костов Пейчев е лекар специалист по хирургия и онкология. Практикува 39 години, като 25 от тях е работил в бившата Окръжна болница в Стара Загора и 11 години в МБАЛ „Тракия“ в Стара Загора. Бил е управител на ДКЦ „Районна поликлиника Казанлък“ от 2021 г. до юни 2024 г. Лекар на годината за 2023 г. Заместник-председател е на Националното сдружение на лечебните заведения за специализирана извънболнична медицинска помощ.
8. Чаатай Пийадеджи е магистър по „Машинно инженерство“ от Технически университет – Анкара. Доскоро е бил изпълнителен директор на завод за производство на панели от дьрвесни частици, разположен в област Стара Загора.
9. Пламен Костов Костов е бакалавър по „Бизнес мениджмънт“ от Европейско висше училище по икономика и мениджмънт – Пловдив. Изучавал е бизнес английски в Белербис колидж в Лондон. В продължение на 5 години е бил младши, старши и главен експерт „Административно-стопански дейности“ в Община Мъглиж. Работил е и като заместник-завеждащ регистратура в Община Мъглиж. От 2 години е директор на Общинско предприятие БКС – Мъглиж.
10. Радка Иванова Манолова-Гинова е магистър по „Ветеринарна медицина“ от ВИЗВМ – Стара Загора и магистър по „Ветеринарна администрация“ от Тракийски университет – Стара Загора. Била е главен инспектор в отдел „Контрол на храните“ към Областна дирекция по безопасност на храните – Стара Загора, началник на отдела и директор на ОДБХ – Стара Загора. Към момента работи като главен инспектор в отдел „Контрол на храните“ към Областна дирекция по безопасност на храните – Стара Загора.
11. Дарина Атанасова Василева е магистър по „Агроинженерство“ от Висшия селскостопански институт в Пловдив. Завършила е специалност „Преподавател по английски език“ в Тракийски университет – Стара Загора. От 2013 г. до момента е старши учител по английски език в Професионалната гимназия по енергетика и електротехника в Гълъбово.
12. Андриян Алеков Качанов е магистър-инженер по „Защита на населението и инфраструктурата“и магистър по „Национална и регионална сигурност“ от НВУ „Васил Левски“. Работил е в сферата на пожарната безопасност. Към момента е ръководител на направление „Контрол по спазване на подзаконовите нормативни актове“ в Инспектората към Община Казанлък.
13. Емил Христов Филипов е магистър по „Икономика“ от Аграрен университет – Пловдив. В момента е студент по „Право“ в Бургаския свободен университет. Заемал е различни длъжности в Община Братя Даскалови. От 2017 г. към момента е заместник-кмет на общината.
14. Христо Стоянов Стоянов е студент по специалност„Технология на мазнините, етеричните масла, парфюмерията и козметиката“ в Университет по технологии – Пловдив. Завършил е Професионална гимназия „Иван Хаджиенов“ в Казанлък с профил „Електронноизчислителна техника“. Има над 15 години опит в производството на етерично-маслени продукти, както и в разработване и иновации на натурални български хранителни добавки и козметични продукти. Общински съветник от ГЕРБ в Общински съвет – Павел баня за мандат (2023 – 2027).
15. Атанас Славчев Атанасов е бакалавър по „Индустриален мениджмънт“. В момента изучава „Иновативен и инвестиционен мениджмънт в индустрията“ – магистърска степен в Технически университет – Габрово. Началник цех е на частно дружество в Гурково. Общински съветник от ГЕРБ в Общински съвет – Гурково за мандат (2019 – 2023) и (2023 – 2027).
16. Тихомир Грудев Динев е ветеринарен лекар. Завършил е Ветеринарномедицинския факултет на Тракийски университет – Стара Загора, също и специалност „Агрономство“ (семестриално). Има богат професионален опит в различни животновъдни ферми. Бил е кмет на село Княжевско за мандат (2007 – 2011). Работиле в най-голямата кравеферма в България. Председател е на Общински съвет – Опан за мандат (2023 – 2027). От януари 2024 г.е докторат в катедра „Ветеринарна анатомия, хистология и ембриология“ към Тракийски университет – Стара Загора. Асистент ев катедра „Фундаментални науки“, секция „Морфология“ в Тракийски университет – Стара Загора.
17. Николай Веселинов Петров е студент по ,,Финанси“ в Стопанска академия,,Д. А. Ценов“ – Свищов. Общински съветник в Общински съвет – Николаево за мандат (2023 – 2027). Занимава се с частен бизнес.
18. Живко Бончев Желев е магистър по „Технология и управление в транспорта“ и бакалавър „Инженер в транспорта“ от Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“ – София. 29 години е работил в сферата на енергетиката в „Мини Марица-изток“ ЕАД. Бил е управител на рудник „Трояново–север“. Общински съветник от ГЕРБ за мандат (2015 – 2019) в Общински съвет– Стара Загора. Към момента е мениджър в частно дружество.
19. Ростислав Здравков Попов е бакалавър по „Топло- и газоснабдяване“ от факултет „Техника и технологии“ – Ямбол към Тракийски университет – Стара Загора. Заемал е различни позиции в частни компании. Работи в ТЕЦ „Марица изток 2“.
20. Ваня Златкова Петрова е магистър по „Логопедия“ от Тракийски университет – Стара Загора и бакалавър по „Социална педагогика“ от Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. От 17 години работи в Център за обществена подкрепа в Чирпан – 8 години от тях като социален работник и от 9 години е негов управител.
21. Валентин Петров Кралев е бакалавър по „Регионална икономика“ от Тракийски университет – Стара Загора. Работил е като координатор на производството в частно дружество в Казанлък, а от 10 години ръководи собствен бизнес в сферата на търговията.
Общински съветник от ГЕРБ в Общински съвет – Казанлък за мандат (2011 – 2015) и (2023 – 2027)
22. Николай Иванов Николов е завършил специалност „Бизнес икономика“ в Тракийски университет – Стара Загора. Повече от 15 години работи в неправителствения сектор като експерт по младежки политики. Председател е на две неправителствени организации. Създател е на младежки център Youthopia Centre. Притежава богат опит в разработването на програми за личностно и устойчиво развитие, както и в реализирането на редица национални и европейски проекти, насочени към младите хора.