
Предложението за стартиране на процедура по изготвяне на Оценка на въздействието върху околната среда във връзка с постъпило инвестиционно предложение в Община Стара Загора за изграждане на инсталация за оползотворяване на твърди битови отпадъци в депото край село Ракитница, няма да бъде разгледано на предстоящата сесия на ОбС-Стара Загора на 30 юни. Това обяви на пресконференция кметът на община Стара Загора Живко Тодоров.
Гражданите реагираха срещу това предложение, техните притеснения са по отношение на самата технология и доколко тя отговаря на екологичните стандарти. Нашето желание и намерение е същото като на гражданите – да бъдем сигурни на 100%, че проблем за екологията в града и общината няма да има. И за да няма спекулации по темата, предложението няма да бъде разгледано на сесията на 30 юни, поясни Тодоров.
Ще изпратим писмо до МОСВ, с което да ги уведомим, че има входирано намерение за изграждане на подобна инсталация в Община Стара Загора, ще поискаме среща и становище от тях доколко тази технология може да гарантира безопасността и здравето на хората. Разбира се, експертите в Общината казват, че такава оценка може да се направи, когато стартира ОВОС, така че ако това ни посъветват и от министерството – ще го направим. Искаме да има напълно прозрачен диалог и с хората, с министерството, и с РИОСВ, за да има гаранции, че това, което се прави е напълно съобразено с екологията, каза още кметът на Стара Загора.
С председателя на ОбС г-жа Мария Динева нямаме никакви различия по отношение на това, че интересът на гражданите трябва да бъде на първо място. След като проведем този диалог с министерството и ако стартира процедура по ОВОС, предстои и обществено обсъждане. Своето мнение ще споделят и експерти и ако те кажат, че тази технология не е добра и има риск за хората, няма да продължим с реализирането на инвестиционното намерение. Нашата задача не е да се направи нещо на всяка цена, а да се направи така, че да има абсолютни гаранции за екологията в общината. Нека хората бъдат спокойни, че нищо няма да се случи зад гърба им и в ущърб на общината, категоричен бе Живко Тодоров.
Той поясни още, че самото предложение, което трябваше да бъде обсъдено на сесията на 30 юни, по никакъв начин не ангажира Общината или не води до стартиране на изграждането на подобна инсталация. Предложението е свързано единствено с решение на Регионалното сдружение за управление на отпадъците-Стара Загора за даване на съгласие кметът да стартира процедура за оценка и изваждане на терените на евентуална бъдеща инсталация от комплексното разрешително на Регионалния център, уточни Тодоров. Не можем да кажем дали технологията, която се предлага, е достатъчно съобразена с екологичните стандарти, дали реално може да върши работа за целта, която имаме. А каква е целта ни – към момента клетката, която е в Регионалното депо в Ракитница, е запълнена на 75% и през следващите няколко години ще се запълни на 100%. Общината трябва да мисли дали със собствени средства да инвестира в нова клетка и да разширява обема, което означава да натовари гражданите в бъдеще с по-високи такси, или да търси трайни решения. Ние сме насочили към втория вариант с цел отпадъците да се оползотворяват така, че да има по-малко за депониране, уточни Тодоров.
С кмета г-н Тодоров сме абсолютно единодушни. За нас най-важно е, освен ефективността на всички решения на Общинския съвет, те да бъдат добре приети от гражданите, да няма напрежение и хората да са спокойни, коментира председателят на местния парламент Мария Динева. Тя също подчерта, че създалото се напрежение е причина за изтегляне на точката, въпреки че само по себе си решение на ОбС не би довело до стартиране на изграждане на инсталация.
Живко Тодоров акцентира също, че проблем с оползотворяването на отпадъците имат и ще имат в бъдеще всички общини в България. Според Тодоров, държавата трябва да намери начин да отдели средства, с които да бъдат изградени общински инсталации за третиране на отпадъците. Една такава инвестиция е от порядъка на десетки милиони, няма община, която сама да се справи с бюджета си. Това би довело до повишаване на данъци и финансово натоварване на хората. Държавните органи могат да утвърдят и една конкретна технология, която всички общини да следват, допълни Тодоров.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА