Благодаря на всички вас, които дойдохте и уважихте не само личния ми повод, но и подкрепяте каузата, която сме си поставили – да съберем средства за възстановяването на Планетариума на Стара Загора. Сигурен съм, че през следващата година, когато ще отбележим 60-годишнината на Обсерваторията, ще успеем да го възстановим и той ще заработи отново, за да могат младите хора да му се радват. А така градът ни ще подкрепи и науката. Това каза кметът на Стара Загора Живко Тодоров по време на събитието в парк „Артилерийски“ тази вечер, на което той отбеляза рождения си ден с благотворителна инициатива за събиране на средства за звездния проектор. Пожелавам на всички да сте живи и здрави, и съм сигурен, че както и миналата година, така и сега ще докажем, че в Стара Загора има не просто хора, а има общност. Използвам възможност и да кажа – Само „Берое“! – първи сме във временното класиране в България. Стара Загора има особен дух, прекрасен град е и нека всички заедно да направим така, че той да бъде още по-хубав, каза още Тодоров.
„Поздравявам г-н Тодоров за неговия рожден ден и за каузата, на която той посвети личния си празник“, сподели пред присъстващите доц. д-р Алексей Стоев, директор на АО „Юрий Гагарин“-Стара Загора. „В Стара Загора са правени много първи неща – първата извънстолична опера, първото извънстолично радио… Тук е създадена и първата извън София Астрономическа обсерватория, открита на 26 февруари 1961 г. Обсерваторията работи изключително успешно. Неин първи директор е Бончо Бонев. Малко по-късно обсерваторията се оглавява от проф. Митко Гогошев, до 1974-1975 година. Тогава част от обсерваторията преминава към Института за космически изследвания и технологии към БАН. По-късно, през 1978 г., тя се сдобива с планитариум – на 4 октомври, датата на изстрелването на първия изкуствен спътник на Земята. Той работи до 26 юни 1994 г., когато при злощастен пожар изгаря цялото оборудване на обсерваторията. Като структура тя е към МОН, защото е своеобразно училище и за малки, и за големи. Но материалната база е на Община Стара Загора и именно тя е най-големият стожер в развитието на обсерваторията, допълни доц. Стоев.
Той разказа още, че след пожара са правени няколко опита за купуване на звезден проектор. Общината с тогавашен кмет Антон Андронов успява да възстанови сградата. Построена е отново звездната зала, но техниката е доста скъпа и не може да се купи как да е. Сега, в тази кампания, още през миналата година по инициатива на Лайънс клуб в Стара Загора се направиха няколко дарителски инициативи, с които бяха събрани около 20 хил. лв. Обсерваторията кандидатства към проектна линия на МОН за 150 хил. лв. и, за радост, спечелихме проекта. Но изграждането на планетариум с купол и екран струва около 220 хил. лв. Така че, както е казал Армстронг, стъпвайки на Луната – надявам се тази вечер да бъде една малка стъпка, но голяма крачка за нашата общност в Стара Загора. Още веднъж пожелавам на г-н Живко Тодоров да е жив и здрав, да води града към светли бъднини и се надявам един ден да стоим на първите редовете на планетариума и да се любуваме на старозагорското звездно небе, допълни доц. Стоев.
Благотворителната вечер премина с много настроение. За всички гости на празника бяха музикалните изпълнения на ученици от НУМСИ „Христина Морфова“ и на музиканти от Държавна опера-Стара Загора.
Всички желаещи да подпомогнат каузата можеха да направят това, като поставят средства в дарителските кутии по време на събитието. Открита е и дарителска сметка в банка ДСК:
BGN сметка с IBAN: BG09STSA93005528732887
BIC: STSABGSF
Титуляр: СНЦ КЛУБ-ЛЮБИТЕЛИТЕ АСТРОНОМИ ГЕММА
Булстат: 123621825Очаквайте подробности за събраната сума по време на празника.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА