Без работа, без отдаване, без лишения не става
– Г-н Тодоров, в края сме на едно лято, пълно с предизвикателства. Най-важното, което бихте отличил от работата в града, в общината?
– Доста работа се свърши през тези няколко месеца. Вече довършихме ремонтните дейности в кв. „Три чучура-север“. Всички главни улици там са ремонтирани. Стана много хубав квартал. През следващата година са предвидени ремонти и на междублоковите пространства.
Знаете, че съборихме около 100 къщи в кв. „Лозенец“, премахнахме голяма част от незаконното строителство. В кв. „Лозенец“ започваме ремонт на ул. „Витоша“, като средствата за него са предвидени от бюджета на Общината. Имахме вече среща с фирма „Щрабаг“, която ще го осъществи. Там ще се изгради дъждовна канализация, в доста голям диаметър, ще се направят нови настилки, шахти, тротоари. Целта е да бъдат прехванати дъждовните води в горната част на града и
да решим проблема с отводняването и наводняването на централната зона
До пролетта догодина ще завършим този проект.
Работи се и по приключването на подмяната на канализацията и водоснабдяването в кв. „Самара 1“. Вече сме на финалния етап, започва асфалтиране на улиците, правят се бордюри. Вчера (31 август – б.р.) бях на инспекция, до седмици ще приключим успешно. И започваме втория етап в следващ район в квартала, който също включва изграждане и подмяна на канализация и водоснабдяване, където е необходимо, за да довършим целия проект. След това ще асфалтираме и останалите улици.
Правят се и ремонти на междублокови пространства, на тротоари в града. Работим по скейтпарка в парк „Артилерийски“, той ще бъде готов до края на септември. До края на лятото догодина ще направим и трайно изградено кръгово кръстовище до магазин „Кауфланд“, предстои ремонт на улиците на КАТ и на складовете.
Започнахме проекта за обновяването на Станционната градина, до дни ще има първа копка и на Руския пазар. Работи се и по новата мнагофункционална зала в парк „Артилерийски“. До края на годината ще имаме работен проект и ще обявим обществена поръчка.
До 2-3 месеца ще стартира обновяването на Летния театър. Надявам се до края на следващата година да имаме завършен обект в много добър вид. Индустриална зона „Загоре“ е готова с изграждане на инфраструктурата, предстои официалното откриване (виж стр. 6).
Имаме активно лято, с много проекти и с много задачи
Удовлетворен съм от екипа, с който работя. Нещата се получават много добре.
– В навечерието на новата учебна година МОН вече обяви своите насоки. Община Стара Загора предвижда ли и някакви допълнителни мерки?
– Ще бъде присъствена учебна година, така ще започне. Дано няма проблеми с коронавируса и той да отшуми във времето. Засега не се налагат други мерки. Реалността е такава, че трябва всички да се научим да живеем с вируса.
В момента е отворена програма, чрез която ще
имаме възможност да получим финансиране за ремонт на училища
Спечелен бе проект за изграждане на физкултурен салон на Второ основно училище „П. Р. Славейков“. Там ще бъде изградена впоследствие столова, училището ще бъде разширено. Кандидатствали сме с проект и за ремонт на базата на новата гимназия и изграждане на общежитие, очакваме финансиране и за ремонт на още няколко училища в града.
– Вие сте част от Консултативния съвет, който бе създаден във връзка с т. нар. „Зелена сделка“ към Министерски съвет. Винаги сте заявявал твърда позиция по отношение на енрегийния комплекс, но има ли нещо ново, което касае неговото бъдеще?
– Конкретика все още няма относно „Зелената сделка“. Преди разговора с вас даже имахме среща с някои от организациите, които работят по нея. Тепърва ще има още срещи и дискусии. Ще има план на държавата за региона. На местно ниво ние сме готови с нашия план. Категорично трябва да се подкрепя работата на енергийния комплекс, докато е възможно. Но същевременно Стара Загора трябва да подготви алтернатива и да осигури условия за привличане на инвестиции, за да сме готови за прехода. Затова представихме пред Общинския съвет
проекта за Летището, със запазване на пистата и съответно с големи индустриални терени
които да бъдат реализирани от инвеститори. Там да се създадат заводи, работни места. Това е алтернативата за Стара Загора и най-доброто за развитието на региона. Ако там съумеем да създадем производства, заетост на хората, темата няма да бъде толкова тежка за региона. Този план вече среща подкрепа и от бизнеса, и от работещите. Никой не е предложил нищо по-добро
– Г-н Тодоров, какво е отношението Ви към протестния маратон и събитията от 56-я ден (2 септември)?
– Всеки има право да протестира. Когато има недоволство, то се изразява по определен начин. Разбира се, според мен, формата на протестите трябва да бъде такава, че да не нарушава правата на останалите граждани. И в Европа има много протести, но те не са за сметка на другите граждани. Трябва да се научим да протестираме цивилизовано.
От друга страна, има натрупано напрежение сред една част от обществото във връзка с управлението на страната. И вероятно има причини за това. Те са различни, особено свързани с икономически фактори, и с политика, и с грешки в управлението. Изборите така или иначе наближават, дали ще са предсрочни или не, не знам. Но
всеки ще има възможност да излезе и да представи своята платформа и да каже с какво ще направи по-добър живота на хората в България
Надявам се, че в крайна сметка ще има по-добро управление. Всички наши надежди са свързани с това.
Аз специално считам, че се свърши доста работа през последните години. Работи се по много европейски проекти, направи се много за хората, за градовете, за инфраструктурата. Да, има и много неща, които трябва да бъдат подобрени, свързани със законодателството, с децентрализацията (говорил съм много пъти за това), с отношенията в политиката. Има възможност това да се случи. Но не приемам начинът, по който се прави – с тази ясна, ярка конфронтация. Тя не води до нищо добро. Защото след изборите, пак трябва да работим всички заедно, без значение от коя партия сме, без значение кой какви виждания има. Важно е да се запазват добрият тон в политиката, комуникацията и възможността да се градят мостове. Така се прави политика в Европа. Виждате, че в Европейския парламент дори опозиционни партии, които са диаметрално противоположни като разбирания, си сътрудничат. При нас се вижда огромна конфронтация, отрицание, негативизъм, които се прехвърлят върху хората. Това води до разбиване на отношенията не само в политиката, но и в обществото. И ефектът не е добър. Считам, че трябва да има повече разум и когато се правят реформи и всичко останало в държавата,
да се прави на първо място с разум, а не с викове, не с емоции, не с изкъртени павета…
Емоциите обикновено водят до лош край.
– Виждате ли реална възможност за промяна, защото вече години наред негативизмът, конфронтацията са водещи?
– Трудно е да си представим такава реалност, но човек трябва да бъде оптимист и да се надява, че ще надделее разумът в политиката. Само с разум и с прагматични действия може да се върви напред, с емоции се правят много грешки. Разумът изисква също, където има грешки, те да бъдат поправени – по правилния начин, целенасочено, ясно и точно.
– Сам казахте, че опозиционните партии в Европейския парламент работят заедно. Ако трябва да погледнете напред, виждате ли коалиция между ГЕРБ и БСП?
– Никакви коалиции не са предвидими в момента, защото, за съжаление, конфронтацията е голяма. Преходът тръгна така и 30 години по-късно продължава така. Не знам кога всички политици в България ще узреят достатъчно, че
трябва да се състезават за гласовете на хората на база на разумни предложения. А не да се подвикват лозунги
Може ли 30 години след началото на прехода да искаме да управляваме държавата с лозунга „Мутри вън“?. Нека да излязат партиите да предложат програми, реформи. Ще сменим един човек с друг, това се иска в момента. Добре. Но това ли е решението. Вече 30 години управляващи се сменят, но хората не са доволни от резултатите. Другаде са проблемите и те трябва да се решават на различни нива – промяна в закони, промяна в начина на делегиране на правомощия и отговорности. И повече контрол. Давал съм много примери в тази връзка. Ето, бюджетът на Община Стара Загора е 100 млн. лв. Всеки може да контролира как се харчи всяка една стотинка. Бюджетът минава през Общинския съвет, през всички партии, през обществено обсъждане. А в една държавна болница, например, кой контролира харченето на средствата? Бюджетът на повечето е в пъти по-голям от общинските, а се харчи с борд от трима човека. И после виждаме какво сочат данните – има директори на болници, които вземат огромни заплати. А на един кмет заплатата е под 2000 лв. Да, директорът на болницата също има отговорности, но кметът отговаря за всичко в един град. Има още стотици примери за неработещи фази на контрол. Това трябва да се промени.
Контролът върху разходите трябва да е и с повече гражданско участие
по-надолу да се вземат решенията, за да се контролират от повече хора. Но това не става с „Мутри вън“, а с промяна в закона.
В момента имаме здравна криза, съчетана с икономическа криза, очертава се и политическа криза. И това води до цялостна криза в държавата. Приходите в държавата намаляват, в общините също. Затова казвам, че положението не е леко, за да се вземат леки решения. Безотговорността в политиката е най-лошото и България, за жалост, е пример за това.
– Какво Ви се иска да кажете на хората?
– Ако трябва да се обърна към тях – най-напред да бъдат живи и здрави, това е най-важното.
По отношение на настоящата ситуация – имало е много подобни през тези 30 години. Не мисля, че сега се случва нещо извънредно. Просто на определен период от време някой казва, че ще промени нещо, но не казва какво. Това е най-лошото. Гражданското общество означава да се направи информиран избор. Когато избираме някой трябва да го изберем с неговата платформа. Сега отиваме на избори без да знаем кой какво предлага. Искат се оставки. А в утрешния ден какво променяме? Най-лесно е за един политик да се качи върху тази вълна без да поеме конкретни ангажименти към хората.
Когато съм се кандидатирал за кмет, аз си
представих програмата и в нея има точно разписани точки какво ще направя през следващите 4 години
Хората четат, гледат, решават, съответно избират. По какъв начин ще изберат сега, на база на какво – на емоция, или кой е по-симпатичен, кой по-лъскав, кой не е опетнен, кой е нов… Къде са разумните, реалните програми, които чакаме да се изпълнят? Това е най-големият проблем на политиката в България, и затова казах, че не съм голям оптимист. Когато отсреща някой иска да вземе властта с призиви за оставка, а не предлага нищо, значи е винаги съмнителен. Ние не сме през 1990 г. и хората да бъдат заблудени, че ако сменим един с друг ще настъпи промяна. 30 години, вместо да има подготвени политици с ясна програма, стратегии за излизане от кризата, виждаме само призиви за оставка. Нищо друго. Това е основният проблем в политическия спектър. Казвам го като кмет, който иска прогнозируемост, който иска институциите да работят и съответно да има добросъвестност в държавата.
– Ако имате картбланш, без ограничения, какво бихте направил най-напред за града? И най-важното, което искате да се случи до края на мандата Ви?
– Трудно ми е да се представя, че няма да има ограничения. Но всичко, което искам да направя, е описано в програмата ми и го следвам стриктно. Искам да изпълня всички обещания, които съм дал пред хората. За мен това е най-важно. Моята визия,
моят план е да си изпълня обещанията към хората, за да не ги излъжа
Затова вече казах, че не ме интересуват никакви постове, за които са ме спрягали.
– Т.е. категоричен сте, че няма да поемете друг професионален път на този етап?
– Нямам такова желание. Още повече, че в България все още политиката не е сблъсък на платформи, а сблъсък на компромати, очерняне. Моята същност е друга. Аз съм свикнал да водя разговор с диалог, с аргументи, с програма, всеки да покаже с какво е по-добър. Защото това носи позитив за хората, а не компроматите.
– В цялата нагнетена ситуация, има и нещо позитивно. Млади хора се върнаха от чужбина и заради ковид кризата, и от желание да работят и живеят в България. Такава тенденция се наблюдава и в Стара Загора. Това радва ли Ви?
– Радва ме, разбира се. За мен би било страхотно, ако се завърнат всички българи и съответно старозагорци в града си. За съжаление, е трудно. България не е толкова добре развита икономическа държава. И, за жалост, това не е отсега, а от векове. Много политици казват – ние сме най-бедни, най-изостанали, едва ли не през последните 5-10 години. Винаги сме били така, няма какво да се лъжем. И през 90-те години бяхме най-изостаналите, и най-лоялни бяхме към Съветския съюз, от последните държави, които се трансформираха. Бяхме достатъчно изостанали. Наваксването става с работа, не с приказки.
Ако германците работят с една степен, ние трябва да работим с двойно по-висока степен
за да ги настигнем. Работа, реформи, разум – с това се постигат резултати.
А всъщност, нещата в живота са много по-прости, отколкото се обрисуват. Нека видим най-успелите хора в света. Например, най-добрите спортисти като Роналдо, Меси, да не би да станали такива с лежане. Постигнали са го със страшно много лишения, с режим, не са ходили по дискотеки. Най-добрите учени, най-добрите в бизнеса като Илън Мъск, Бил Гейтс, също са на това ниво благодарение на много работа и отдаване. Вземете и успелите българи, например проф. Минко Балкански – нека младите хора знаят с какви лишения е постигнал всичко.
Всеки човек трябва да разбере, че личният му успех зависи само от личните усилия, които полага, от труда му.
Без работа, без отдаване, без лишения не става
Някои хора в държавата сякаш искат да просперират без да работят, без да се лишават от нещо, всеки иска да получава всичко от живота. Няма как. Всеки успял човек се е изградил с борба, със себеотдаване. Не може да чакаме някой да ни оправи, а сами, всеки ден да работим върху себе си и да ставаме по-добри. Така се успява, всичко друго е заблуда.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА