– Г-н Тодоров, какво е лично за Вас 3 март?
– Трети март е повод за национално обединение и национална гордост. Това е празникът, на който хората забравят за всички различия и се сещат, че на първо място сме българи. Това ни обединява и ни прави по-силни. Това ни сплотява, защото имаме обща история, общи корени… За нас националният празник е важно и свято събитие. След пет века турско робство, въпреки тежките премеждия, през които преминава нашият народ, той оцелява благодарение на вярата, на сплотеността си и на това, че не се примирява с подтисничеството.
Надявам се, че българският народ ще бъде още по-единен. Днес това ни трябва –
да сме по-сплотени, положителни, да работим здраво
и да се борим с предизвикателствата.
– Как изглежда, според Вас, идеята за национален идеал, национална доктрина през 21 век, през 2017 година?
– В днешно време светът е доста по-различен. Не е толкова открит, не е толкова идеалистичен. Затова е много трудно да се формират национални цели и идеал. Но, според мен, в целия този фалш, в който се намира света, в консуматорското общество, в надпреварата за материално, с липсата на духовност, моралните ценности, християнските ценности, са тези, които ни обединяват. Точно около тях нашият народ трябва да гради своето бъдеще. Не случайно 5 века сме оцелели благодарение на вярата и на непримиримостта си. Тези качества трябва да покажем и днес, но през призмата на християнските ценности. Да, има доста хора, които смятат, че извън морала, могат да постигнат много. Но впоследствие, те сами се убеждават, че това не е правилният начин. Затова трябва да вървим с вярата напред и да следваме пътя си, без значение какви предизвикателства ни носи.
Човек за това е създаден, за да се бори
На никой не му дадено наготово, всеки си има своите изпитания. Затова трябва да се борим, да вървим напред, но винаги с християнските ценности, морал и вяра.
– В Европа започва усилен дебат за реформи в ЕС. Вашият коментар?
– Европейските чиновници отдавна разбраха, че са се отдалечили твърде много от проблемите на хората. Брекзитът във Великобритания, протестният вот, който се случва навсякъде, и шамарите, които получава Брюксел за неправилна политика, са показателни. Не може от Брюксел да обясняват как Европа е нещо хубаво, а в същото време да казват, че България трябва да затвори въгледобивната си енергетика. Това е неадекватна политика. Европа трябва да погледне много по-сериозно на дълбоките проблеми, които имат по-бедните държави като България, като Румъния, като новоприсъединените членки, и да направи така, че законодателството да бъде по-солидарно с тези страни. Спомняте си и казусът с АЕЦ „Козлодуй“, с двата блока, които бяха затворени… Това е политиката, която води до недоверие сред гражданите и подсилва съмненията в правилността й.
В Европа при всички положения трябва да има реформа
Според мен, по-малките държави, които в момента не са защитени от подобно вмешателство, ще започнат все по-често да се обединяват по различни теми. Но и държавите, които в момента диктуват какво да става в Европа, трябва много сериозно да се замислят. Защото за тях също не е полезно да има по-бедни държави. А нашите политици е необходимо да поставят сериозно въпросите там и да не отстъпват тогава, когато трябва да се защити националният интерес.
– Как се отнасяте към идеята за Европа на няколко скорости?
– Аз не подкрепям идеята Европа да е на няколко скорости и да се разделя на бедни и богати. Смятам, че законодателството, което се приема в Европа, трябва да бъде със съответните по-благоприятни периоди на въвеждане в държавите, които в момента се развиват. Ние не можем да бъдем причислявани към развитите страни. Защото на всички е ясно, че в момента България изостава сериозно, когато става дума за икономическо, за инфраструктурно развитие.
Трябва да отвоюваме своя период, в който да се подготвим
и да достигнем по-високо ниво.
– Разговаряме в навечерието на 3 март. Може ли без реален бизнес да има реална свобода?
– В днешно време е изключително важна икономическата свобода, за да може всеки човек да се чувства добре. Мисля, че в България през последните години вече се утвърди сериозен бизнес, който тепърва ще реализира потенциала си… Разбира се, има още доста да се свърши, но вървим в правилната посока.
Трябва да се направи така, че да се защитава повече българското производство
Законодателството в момента в много сфери, не защита родното производство, а то трябва да бъде гарантирано с помощта на държавата. Това е нейната роля, а не толкова да се меси в бизнеса. Мога да дам и конкретен пример – с млекопроизводителите. Те са потърпевши от вносните стоки, чието качество е съмнително, а цената им е ниска. Затова тук е мястото на държавата да защити своите производители и чрез законодателство да се бори срещу нелоялна конкуренция на пазара.
– Г-н Тодоров, какво ще пожелаете на старозагорци и на хората от страната, които ще се включат в честванията на Националния празник в Стара Загора?
– Вече трета поредна година организираме родолюбивото шествие с 300-метровия национален флаг в Стара Загора под надслов „За Свободата… Да развеем българското знаме“. Информация за организацията на това уникално събитие хората получават по всевъзможен начин – и чрез медиите, и чрез Фейсбук, за да може всеки желаещ да се присъедини към шествието и да почувства българския дух. Така показваме нашата съпричастност към българщината. Няма по-голяма гордост от това един народ да има своята самостоятелност, независимост, а и история, с която да се гордее.
Нека всички се присъединят към шествието и заедно да покажем, че сме българи и обичаме родината си
Искам на всички да пожелая най-важното: да бъдат живи и здрави. Ежедневно, в това, което правят, да бъдат истински българи. И да се придържат към моралните устои, които са ни завещали нашите деди!
НБР, Радослава РАШЕВА