
– Г-н Тодоров, има ли за Вас лично разлика между мажоритарните кампании за кмет и водач на листа по пропорционалната система?
– Със сигурност има разлика, защото
парламентарните избори са отборна игра, в която трябва да спечелиш доверието в името на много хора
и по-голяма прилика има с изборите за Общински съвет. Но във всички случаи водачът на листата има най-голяма отговорност.
– Зададоха ли Ви дотук в кампанията въпрос, който да не са Ви задавали като кмет, и ако „да“ – какъв е той?
– Да, току-що ми го зададохте (смее се). Извън шегата – понякога има доста, бих казал, екстравагантни предложения като например Стара Загора да стане столица на България! Прескачам въпросите, свързани със семейното ми положение и съм амбициран да изчакам г-н Соломон Паси да ме попита няма ли да строим космодрум.
– Още на старта на предизборната кампания на 25 септември заявихте, че оставате кмет на Стара Загора. Помага ли Ви кампанията да откроите нов проблем с особена важност за града или ново решение на съществуващ такъв?
– Както казах, става дума за колективно решаване на проблемите. Ние имаме нужда един от друг, защото ако в София се формират националните политики, те трябва да получат реалните си решения по общини. Хората трябва да ги усетят директно. Аз непрекъснато съм сред тях и прекрасно знам как им се отразява хаосът в Народното събрание.
Липсата на стабилност и нежеланието да се носи отговорност после се прехвърля като бумеранг и към нас по общините
Често се оказваме с вързани ръце и то дори по въпроси, които имат общо одобрение в дадено населено място. Ще дам пример с разширението на пътя с четирилентова връзка между Стара Загора и магистралата. Това беше заявено още по времето на Сергей Станишев, после и при управлението на Борисов. Не съм чул политическа сила, която да отрича тази необходимост. Така и нямаме такъв път. Сега си представете, след като не се е случило при тези монолитни мнозинства, колко е трудно да се случи днес при това хаотично и раздробено Народно събрание. Именно затова реших да дам и своя принос в парламентарната кампания, защото
много логистични и икономически проблеми на града и на цялата област зависят от бюджета, който предстои да се гласува в комисиите
и в пленарната зала. Нужна е солидна подкрепа в парламента.
– Възможно ли е да се върне в електората интересът към политическата игра чрез въвеждането на нови лица в листите или нови отбори, без промяна на политическите правила и избирателната система?
– Не обичам да казвам на гражданите електорат. Това са хората, с които живея и сред които съм израснал. А инак, да, имаме поне шест души – нови лица в нашата листа и това е нормално при смяна на поколенията в политиката, но не съм убеден, че тази тежка работа може да се върши без приемственост.
Хората могат да се върнат към урните, когато видят съдържание и реализъм, а не общи приказки
Избирателната система не е пречка, макар, че аз по-често съм избиран мажоритарно. На страната е нужен проект, който е адекватен за стабилното финансово-икономическо развитие, за инвестиции в образованието и здравеопазването. Всичко това е насочено към най-ценния капитал на България, а именно – хората, човеците. Всичко друго е на второ място. В условия на висок риск за националната сигурност между две войни, сме длъжни да се сплотим, да поставим държавните над партийните интереси – така приоритетите ще станат ясни. Когато хората видят, че политиката ги засяга лично и че тези, които обещават, са годни и да я изпълнят, без да ги лъжат, ще се върне и доверието. То е най-ценният капитал в политиката.
– Какво, според Вас, в момента е най-важно за хората от бизнеса в региона, и кой може да бъде по-полезен за създаването на по-добра бизнес среда – централната или местната власт?
– И двете власти трябва да работят заедно. Това е неминуемо. Който Ви казва обратното, лъже. Кажете ми как да развия икономическата зона на летището, при наличие на инвестиционен интерес, ако държавата не прехвърли този терен на Общината? Същото е валидно и за развитието на инфраструктурата. Чак след това идват хората с парите и се отварят работните места. Така хората стават по-богати, животът им е по-уреден и спокоен. Няма как един без друг. Всеки, който Ви казва, че при него е хубаво, защото той е най-велик, най-талантлив, подвежда. Нужен е отбор.
– Но акцентите в програмата Ви са насочени все към местни проблеми…
– Разбира се, но това пак има отношение към бизнеса. Няма как ключовата за целия регион държавна болница, като старозагорската, да се ремонтира малко по малко – отделение по отделение, етаж по етаж. Казвам го, въпреки че сме съсредоточили усилията си и към създаването на ново детскоотделение. Ако караме с тази скорост, в такава последователност, когато ремонтираме и модернизираме последното отделение на тази болница, ще трябва да започнем пак с първото.
Кой би дошъл да работи в Стара Загора, ако няма къде да пази здравето си или здравето на своето дете
Дори проблемът с миньорите и нашето желание за уреждане на ранното им пенсиониране. Макар това да не е решението на целия проблем, ние имаме уникален шанс, защото в цяла България има дефицит на работна ръка. Стигнахме дотам да внасяме работна ръка от чужбина, а тук,
в старозагорско, при развитието на икономическите зони, които отваряме, работната ръка е пред носа ни
Бизнесът няма да се оплаква от дефицит на работници и специалисти и сравнително млади хора с добра пенсия ще могат да работят в престижни фирми. Ето я връзката с бизнеса и икономическото развитие. В центъра на всичко стои човекът и това е политиката, която споделяме.
Например 100% безвъзмездното саниране донесе съвсем реални ползи за хората и за жилищата, които успяхме да обхванем, но този процес трябва да продължи. Защото сега се правят безсмислени разходи, а всяко домакинство може да спести тези средства и да ги насочи другаде, реално ще стане по-богато. Всяка малка крачка увеличава благосъстоянието на хората.
Затова е нужна връзката между държавата и местната власт
Няма как да бъде богата една страна, в която между 20 и 60% от водата се губи по водопроводите и накрая хората я плащат. Същото е и с преносната система за електроенергия. Повечето от далекопроводите ни са от времето на Тодор Живков – съответно са с много високо съпротивление. Във Великобритания след подмяната съпротивлението е 4 пъти по-ниско. Ето и това плащаме – и то в национален мащаб – от джоба на всеки потребител. По този начин няма как да станем по-състоятелни. Това са конкретни политики, паралелно свързани една с друга. В нашата област се опитваме да работим по този начин и постигаме успехи, но някои от проблемите няма как да решим без участието на държавата.
– Като член на Изпълнителната комисия на ГЕРБ имате ли своя политическа идея за сформиране на постоянно правителство?
– Това е колективно решение, но моят личен опит от работата ми с Общинския съвет ми подсказва, че
добронамерените действия винаги водят до пресечни точки между политическите сили
И ако някой не стои просто на инат на позицията си, се намира съгласие. В този смисъл първо трябва да се направи програмата на един кабинет, да се водят преговори по нея с потенциалните партньори и чак тогава да се стигне до списъка с имена, които могат да я изпълняват. Помните ли Саркози как покани социалисти в кабинета, защото за тази програма му трябваха най-добрите изпълнители, с което призна, че има качествени хора и в другите отбори. Ако надмогнем страстите в България, такъв вид управление би свършил много работа. Иначе споровете им в зала приличат на жълт вестник, в който помните написаното най-много един ден.
– Кои Ваши качества са най-важни като успешен кмет четвърти мандат и те повече биха помагали или пречели при участие в изпълнителната власт?
– Аз предварително заявих, че няма да участвам в изпълнителната и законодателната власт, защото имам ангажимент към Стара Загора. Неудобно ми е да говоря за моите качества и мисля, че е по-възпитано да го правят хората, които са ми доверили отговорността да управлявам града.
Кандидатирането ми е опит с авторитета си да допринеса за по-добър резултат
Това се прави от 30 години от много политически лидери, които застават начело на листа в по два района, при положение че ще влязат само от един. Това има същия ефект.
– Ще зарадвате ли избирателите от 27-ми Старозагорски избирателен район с някакво ново обещание?
– Първо трябва да изпълня старите, дадени преди година, когато бях преизбран за кмет. Работим много упорито по тях и когато се справя, ще мисля за следващия етап или поне ще дам посока за развитие, която смятам, че е разумно да се преследва.
Напразни обещания аз не давам
Ако ни подкрепите, ще ми бъде по-лесно да ги изпълня.
– На какво обещание на старозагорци към Вас бихте се зарадвали най-много?
– Да обичат децата си, да помагат на възрастните и да пазят града си.
