Разговор с Мария БОЕВА, началник на Югоизточен регионален център за контрол и координация на развъдната дейност в животновъдството
– Г-жо Боева, кое е най-важното, което следва да знаят фермерите за настоящата година?
– 2013 г. е последната, през която развъдните организации в които те членуват, ще получават субсидии от държавен фонд “Земеделие” на основание дейността, която осъществяват по програма на ЕС Регламент 1857/2006. Но ние постоянно настояваме в МЗХ тя да се продължи и след 2013 г. чрез продължаване на Схемата или разработване на нова, защото елитното животновъдство е много важно за България и ЕС.
Нещо изключително важно, факт от няколко дни е, че в Програмата за развитие на селските райони се включиха и ще получават субсидиране от ЕС няколко нови породи животни – българско родопско говедо, българска млечна коза, тракийската тънкорунна порода и дунавската бяла свиня и др.
Подпомагането е сериозно и ще е важно за Старозагорска област
защото тук те се развъждат тракийската тънкорунна порода в Земеделския институт, Динко Желязков от фирма “Михаела” в с. Хан Аспарухово отглежда дунавска бяла свиня, в доста ферми се развъжда българската бяла млечна коза.
– В региона има ли успешни ферми?
– Категорично да! Едни от най-добрите ферми в говедовъдния отрасъл на страната са в Старозагорска област – на Тракийски университет, на Земеделския институт, на Институт по памука и твърдата пшеница в Чирпан, на ЕТ “Селект” – Пламен Пенчев.
Има сериозни кооперации в Зетьово, Свобода, Спасово, Загоре
В Радневско работят добри стопанства.
В Старозагорско има и елитни коне, местен кон порода Български спортен кон бе отличен и награден на изложба в Сливен, има и сериозно стадо Хафлингер, както и биволи. Фермата на Мария Степанчева в Димитриево получи сериозно субсидиране от ЕС. Продължава развъдната дейност и на каракачанските кучета.
Добре работи и развъдната асоциация на ил дьо франс с председател д-р Евгения Ачкаканова.
Неотдавна се подписа договор за износ на месодайни животни от България за Франция
– Следите ли и какви са резултатите от усвояването на субсидиите в животновъдството?
– Агенцията по селекция вече трета година попълва регистъра на всички животновъдни стада в България, съвместно с развъдните организации, които контролират животните.
Ние сме гарант, че стадата на фермерите съществуват, когато се вземат пари от ЕС
На база проверката ни през януари мога да твърдя, че в Старозагорска област, Сливенска, Ямболска и Бургаска развъдната дейност е много добра и средствата от ЕС са усвоени абсолютно регулярно. Всичко, което през предходната година ние сме предписали, е изпълнено в срок.
Контролът е непрекъснат.
– Фермите увеличават ли се, има ли интерес към животновъдството от млади хора?
– Това, което на мен и на колегите ни прави приятно впечатление, е, че
млади хора влизат в този отрасъл
Разбира се, единици, малко, но благодарение на програмите на ЕС завършващи ТрУ се насочват към отглеждане на животни. Идват и питат откъде да купят племенни животни. Тъжното е, че те са малко, през 90-те години бяха унищожени и процесът върви бавно –
едно елитно животно се създава с години
– Познавате се добре с новия министър на земеделието проф. Иван Станков, с какво ще го занимавате приоритетно?
– За нас е чест, на много от нас той е бил преподавател, освен това е един от първите министри животновъд, овцевъд. Проф. Станков веднага показа, че има отношение към отрасъла. Вчера (27 март, б.а.) бяхме на среща с него в Кърджали , фермерите си представиха проблемите.
Ние, в развъдния бранш, и особено Националният съвет по генетични ресурси, в който влизат представители на всички развъдни организации, ще продължаваме да настояваме
да се направи разграничаване на племенните стада при субсидирането на ЕС
т.е. ако се развъждат елитни племенни животни, да се взема за тях малко повече от останалите фермери.
Досега отговорът на европейските колеги е бил, че не бива да се прави такава диференциация, но те изхождат от позицията, че при тях 90% от животните са елитни.
НБП, Дима ТОНЕВА