Доказано е исторически и винаги излизаме по-силни*
* Ситуацията е сериозна. Но не е непреодолима. Мерките са навременни, адекватни. * В тази война човечеството е обединено повече от преди. Всички ресурси на човешката цивилизация са в помощ на хората. Разработват се ваксини. Националните правителства работят координирано и са в постоянен контакт. Оказват си помощ. * Ясно е, че има ограничения и те са тежки, но на война не е лесно. Ако се налагат допълнителни ограничения – ще бъдат наложени. * Изпитанието, пред което сме изправени, е и възможност. Възможност да повярваме в себе си, че можем да се справим с трудностите, можем да работим заедно. Възможност и да създадем нови отношения, нови връзки в държавата и те да са в интерес на хората. Възможност да излезем от изпитанието по-силни, по-сплотени, с нови перспективи. * Има такива, които няма да издържат, ще се пречупят. Но има и такива, които служат за светлинка, те са ориентирът на нацията. Днес именно те са опората, които посочват пътя. * Моето разбиране е да се окаже подкрепа на бизнеса. Защото след всичко, което преживяваме, бизнесът трябва да възстановява нормалния живот в страната. Хората да работят, да имат доходи. * Вярвам в бъдещето на Стара Загора, защото имаме политици на ниво, имаме изключително дейни и съвестни хора, като кмета Живко Тодоров, като Гергана Микова. Всички работим заедно.
– Г-н Христов, на 20 март Народното събрание прие на второ четене Закон за мерките и действията по време на извънредното положение. Кои е най-важното, което засяга хората, бизнеса?
– Това е законът, от който ще зависи животът на държавата през следващите месеци. Взели сме мерки, така че работодателите да се съобразят с предписаното от Министерството на здравеопазването. Например, може да се налага на служителите надомна работа, дори без тяхното съгласие. Могат да бъдат затворени част или цели предприятия без съгласието на служителите. Служителите да се пуснат в платен отпуск, който да е половината от годишния. От друга страна, ако служител иска, работодателят може да го пусне в платен или в неплатен отпуск. В подкрепа на хората,
НОИ ще изплаща 60% от възнагражденията на служителите
Променени са и различни срокове. Например, плащанията по авансовите вноски на корпоративния данък. Това е в помощ на бизнеса. Още повече, че ще се прави на база на прогнозите за 2020 г., а не на основание печалбата от 2018 г. Прогнозната печалба обаче, трябва да се декларира до 15 април.
Удължава се и срокът за подаване на данъчни декларации на физическите лица до 30 юни. Отстъпката ще се ползва до 31 май. Със същия срок се удължава отстъпката от 5% за плащане на данъци за недвижими имоти. Удължават се и сроковете за подаване на декларации на юридически лица. Всичко се прави с цел да няма струпване на хора при плащанията.
По време на извънредното положение се
спират публичните продани и запори на физически лица и лечебни заведения
Нотариусите ще могат да работят в ограничен режим.
Важно е хората да знаят, че армията ще се включи в борбата с разпространението на коронавируса. Това ще става по ред, определен от Министерски съвет под контрола на Народното събрание. Армията ще участва в прилагането на различни мерки в градовете, по границите, и получава редица правомощия.
– А какви са предвидените санкции?
– При неизпълнение на заповедите на здравния министър ще се налага санкция от 5000 лв. Той има право да подписва изолация, да ограничава режимите на експлоатация, да въвежда ограничаване на движението. Ако нарушението е от страна на едноличен търговец или юридическо лице, санкциите са 15 000 лв. Същото важи и за заповеди на Регионалните здравни инспекции.
Глобата за отказ на тест на контактни лица на болни от коронавирус, е от 50 до 500 лв.
Санкциите за отказ от изолация на контактни лица е 5000 лв.
Наказват се, и то много сериозно, фалшивите сигнали за зараза. Приехме мерки при необходимост карантинираните и подлежащите на изолация да бъдат следени по данните на мобилните оператори, въпреки че това предизвика много тежки спорове в пленарната зала от всички страни.
Законът бе приет след 15 часа разисквания. Беше много тежко заседание, защото вижданията, не само на управляващи и опозиция, но и на народните представителите поотделно, бяха различни. Направиха се редица отстъпки от всички, но законът е вече факт. Дадохме възможност на правителството, на институциите в България, да работят спокойно, на законова основа в тези тежки дни.
– Вие имате военна кариера, която Ви е докосвала до най-горещи точки на света в критични моменти. Как оценявате сегашната ситуация у нас?
– Ситуацията е сериозна. Но не е непреодолима. Мерките са навременни, адекватни. Сравнявам с това, което съм виждал на други места. Интересувам се какво се случва в другите страни. Пред нас имаше и продължават да стоят два много тежки проблема – с мигрантите и с короновируса. Досега можем да приемем, че въпросът с мигрантите е успешно решен от правителството. Защото представете си в тази ситуация, ако бяхме наводнени с мигранти. Заслугата тук е на премиера, на правителството, на всички, които успяха да намалят натиска на българската граница.
По отношение на коронавируса, истината е, че ние сме във война, непозната досега на човечеството. Но до този момент имаме и спечелени битки в тази посока, например SARS – тежкият респираторен синдром от 2002-2003 година. А и в тази война човечеството е обединено повече от преди.
Всички ресурси на човешката цивилизация са в помощ на хората
Разработват се ваксини. Националните правителства работят координирано и са в постоянен контакт. Оказват си помощ. Знаете, Китай изпрати лекари и медицински материали в Италия. И не бива да губим от погледа ни това, което е впечатляващо – надписът на пратките от Китай: ние сме от едно и също море, цветя сме от една и съща градина, листа сме от едно и също дърво.
Изпитанието сега е и за икономиката, и за хората, и за отношението между хората, за отношението между политиците, и за отношението между държавите, в целия свят.
– А как оценявате предприетите мерки? Очаквате ли те да станат още по-драстични? Как ще отговорите на мнения, че не са необходими толкова строги ограничения, че те ще надвишат щетите за хората, повече отколкото коронавирус?
– Ясно е, че има ограничения и те са тежки, но на война не е лесно. Ако се налагат допълнителни ограничения – ще бъдат наложени. Има воля – и политическата, и на специалистите. Тук изобщо не коментирам начина, по който ген. Венцислав Мутафчийски ръководи Националния щаб. Адмирации за тях.
Моето разбиране е да се окаже подкрепа на бизнеса. Защото след пандемията,
след всичко, което преживяваме, бизнесът трябва да възстановява нормалния живот в страната
Хората да работят, да имат доходи.
– Има ли рецепта за справяне с кризата в дългосрочен план, защото рано или късно животът в България ще се върне към нормалното си русло?
– Относно икономиката, ще ми се да погледнем към оптимистичния сценарий. При него бюджетът ще има 3 млрд. лв. по-малко. Но няма да го коментирам сега, още е твърде рано да говорим за загубите на националната ни икономика. Правителството взема отношение по въпроса, още от самото начало, и за бизнеса, и за хората, а и първите мерки са за тях – плащане и облекчаване на режимите. Мисълта и работата в тази посока на правителството и на Народното събрание ще продължи. В зависимост от прогнозите, оценките, загубите, очакванията, тази подкрепа ще се разпростира по-нататък, ще става все по-обхватна.
Физическата изолация, защото социалната е невъзможна,
нека ни накара да се вгледаме в себе си. Да преосмислим ценностите в живота си
Отношенията си с другите хора – близки, приятели, всички. Това ще ни помогне за утрешния ден. Има такива, които няма да издържат, ще се пречупят. Но има и такива, които служат за светлинка, те са ориентирът на нацията. Днес именно те са опората, които посочват пътя. Ето и пример – на мястото на 2 напуснали медицински сестри в нашата болница, дойдоха 4 доброволци – млади хора от 5, 6 курс, студенти по медицина. Да, ще има такива, които ще се пречупят. Но ще има и такива, които ще продължат да вървят напред, на тях трябва да се опрем.
В тези дни трябва да сме благодарни и на всички, които продължават работа на своите места. Това са лекари, медицински сестри, полицаи, всички, които ние срещаме днес и утре… Това са наши познати, непознати, приятели, съседи, но на тях се крепи животът на българина днес. Те ще направят живота ни възможен утре, такъв, какъвто искаме да бъде.
Има и още нещо важно.
Изпитанието, пред което сме изправени, е и възможност
Възможност да повярваме в себе си, че можем да се справим с трудностите, можем да работим заедно. Имаме добрите примери. Вижте Народното събрание, правителството, институциите, срещите между премиер и президент, между председател на НС и президент. Започнахме да възстановяваме нормалността в отношенията си. Извънредното положение е възможност и да повярваме в институции, нещо, което бяхме забравили. Възможност и да създадем нови отношения, нови връзки в държавата и те да са в интерес на хората. Говоря за тази промяна, която очакваме вече толкова години. Обърнете внимание, че независимо от 15-часовите спорове, вчера (20 март – б.а.) НС работеше с всичките си странности, с цялото изтощително заседание, но така трябва да работи един парламент и той си свърши работата. Това е възможност да излезем от изпитанието по-силни, по-сплотени, с нови перспективи.
– Смятате ли, че партии ще се опитат да извлекат дивиденти от настоящата кризисна ситуация в България?
– Ще има такива, които ще се опитват да печелят от тежкото положение – партии, хора. Имало ги е винаги. Но не те са важните. Важни са другите – тези, за които говорих и които правят всичко възможно в тежките дни, без да мислят за печалба. Те правят възможен утрешния ден.
Сега не е време да порицаваме и съдим тези, които са се пречупили, и търсят изгода
Затова и парламентът не подкрепи наказателните мерки за тези, които откажат да лекуват болни с коронавирус. Не е сега времето. Сега е време да протегнем ръце един към друг. И когато всичко свърши, а то има край, ръцете ни да останат здраво стиснати. Така, както всеки българин иска да види българите.
– Г-н Христов, как ще продължи работата на Народното събрание?
– Вчера приехме решение. Смятаме, че българският парламент трябва да продължи да работи. Трябва да покажем воля, единство, пример. Българите да видят в политиците си опора в тези дни. Ще имаме пленарни заседания в четвъртък и петък. В останалото време при необходимост ще работят комисиите. Приоритетно ще гласуваме законопроекти и проекти на актове, които са свързани с обявеното извънредно положение.
Не се страхуваме, всички сме в зала, спазваме мерките
вписани със заповед на председателя на парламента и продължаваме да работим. Искаме да покажем, на хората, които работят по предприятия и навсякъде, където има нужда от тях, че не са сами. България е парламентарна република, независимо от това, че сме делегирали права на правителство, на министри, всичко остава под контрола на Народното събрание. Нямаме право да се разпускаме, нямаме право да показваме страх.
– Със сигурност следите и мерките, които се предприемат в Стара Загора. Вашата оценка?
– Аз живея със Стара Загора. Не следя, а участвам във всички важни неща, които се случват. Преди малко говорихме с областния управител Гергана Микова по отношение на мерки и мероприятия. Вчера късно вечерта разговаряхме с кмета Живко Тодоров. Казвам го, за да знаят хората, че всички, на които те са гласували доверие, сме заедно, помагаме си, работим в екип, всичко е насочено към утрешния ден и с мисъл за града.
Кризисният щаб и Общината вземат мерките, които са необходими за справяне с болестта. Сравнявам с това, което се прави в другите градове като организация и превенция. А преди дни
Живко Тодоров показа, че е политик на национално ниво
Благодарение на него бизнесът в страната, не само в Стара Загора, получи възможност да продължи работа по досегашни обекти. Без неговата намеса много проекти щяха да бъдат провалени, средствата – загубени. Вярвам в бъдещето на Стара Загора, защото имаме политици на това ниво, имаме изключително дейни и съвестни хора, като кмета Живко Тодоров, като Гергана Микова. Всички работим заедно.
– Какъв е Вашият призив към старозагорци, към всички българи в този нелек момент?
– Нямам призив. Но ще кажа: не забравяйте, че сме българи! Българите можем да се справим с всичко, което се изпречи пред нас, доказано е исторически. И винаги излизаме по-силни.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
* Интервюто със зам.-председателя на Народното събрание Емил Христов е проведено на 21 март, събота