Да се оставя включено цяла вечер, граничи с безразсъдство, казва комисар Стоян КОЛЕВ, директор на РД ПБЗН-Стара Загора
Пожарите в Старозагорска област основно са през отоплителния сезон, статистиката по линия на жертвите за това време на годината е плашеща. Това казва комисар Стоян Колев, директор на РД ПБЗН Стара Загора. С уточнението, че коментира пострадали и загинали от пожари, не и загинали при ПТП, независимо че огнеборците оказват помощ и съдействаме и в такива ситуации. През 2018 г. общо излизанията на пожарните екипи на РД ПБЗН са 2570, от които 345 – за по-сложни пожари, с материални загуби или пострадали. 150 от тях са свързани с жилища, т.е., почти половината, като 90% от тях са през отоплителния сезон. През последните 4 години загиналите при произшествия са разпределени относително сходно, обяснява комисар Колев. През 2018 г. те са 6, през 2017 г. – 7, през 2016 г. – също 6. Плашещото е, че времевият период е отоплителният, есенно-зимният, и че са от отоплителни уреди – на твърдо гориво и електрически, в съотношение 50:50. Най-опасни от електрическите уреди са електрическите одеяла, говорят цифрите за последните години. През 2018 г. от шестимата загинали, 3 са от отоплителни уреди. Трима – от отопление на твърдо гориво, а
от тримата, починали от електрически уреди, единият е от електрическо одеяло
През 2017 г. отново има трима загинали от електрически уреди, от които един – от електрическо одеяло. През 2016 г. – трима от отоплителни уреди, при които двама от електрически одеяла.
Електрическите одеяла са лесен начин да се стопли човек, или да поддържа добра температура в леглото си в студено помещение. Моето мнение е, че не трябва да се ползват, когато няма други хора в дома, или пък не е за кратко време, под наблюдение, примерно при лечение. Да се оставят включени в помещение цяла вечер граничи с безразсъдство, според мен. Комисар Колев обяснява, че когато човек спи, се върти, може да се стресне, по някакъв начин да дръпне кабелите, включени в напрежението (220 волта), и има риск да го „удари тока“, при най-малкото късо съединение или претоварване в самия уред. Одеялата са изкуствени, съдържат пластмасови материали и дори лекият дим от тях е силно токсичен. Въглеродният оксид при тези изгаряния е в голяма степен и
няколко вдишвания от него са достатъчни човек да пострада, дори да загине
Препоръката е, ако изобщо се ползват такива одеяла за отопление, да е за кратко време и задължително под наблюдение на някой друг в помещението. Да не се ползват през нощта.
Конкретната чисто техническа причина, поради която електрическите одеяла водят до тежки инциденти, ние не можем да извлечем, споделя дългогодишният огнеборец. Възможно е поради пренапрежение или електрически проблем в самото одеяло. Приискрява, започва да дими, като е под завивка, както обикновено се случва, ако се получи каквото и да е дребно запалване, самият дим е силно токсичен и човек припада. Ако никой не го види, с няколко вдишвания изпада в кома и впоследствие – смърт. Това сочи практиката. Имало е случаи без да се развива пожар – човекът е починал, угаснало е, но в общия случай ситуацията се развива и в пожар – запалват се завивките и стаята. Електрически одеяла са всякакви, не сме ги изследвали откъде са закупени, понеже са до такава степен унищожени, че не може да се докаже. За мен това са опасни уреди, въпреки че доста хора ги ползват, особено възрастни, трудноподвижни, самотноживеещи. Комисар Колев е категоричен, че
старозагорската статистика се припокрива с националната
Болшинството жертви при пожари са от категорията самотноживеещи, трудноподвижни, възрастни. Голяма част от тях са и с процент инвалидност и при малко натравяне не могат сами да напуснат помещението. Ако нямат близки в съседните стаи или жилището, няма кой да им помогне. Обикновено пожарникарите получават съобщението от комшии, реагират по най-бързия начин и изваждат хората, но цифрите са ясни – често не успяват да ги спасят.
Последният случай в област Стара Загора е от преди дни – в къща в с. Трънково, Радневска община, собственост на 68-годишен мъж, който е живеел сам и наскоро е преболедувал инсулт. Имал е оскъдно имущество, къщата не е електрифицирана, отоплявал се е на твърдо гориво. Съседи виждат дим и звънят на тел. 112 като съобщават, че вероятно в сградата има човек. При гасенето на пожара огнеборците го откриват в една от стаите.
Както стана ясно
останалата половина от жертвите при пожари са при отопление на твърдо гориво
Говори се много, обяснявано е, но явно културата на спазване на правила все още може да се подобрява, казва шефът на местните огнеборци. За последните 4 години има 16 загинали в Старозагорска област. Преди да легнат да спят, хората зареждат печките за цялата нощ – да не стават допълнително. Когато излезе вятър, коминът започва да има по-силна тяга, от високата температура в коминното тяло е възможно да се запали покривната конструкция и да се развие голям пожар. Използването на лесно запалими течности – нафта, бензин, спирт – при разпалване на печките, също е важно да не се случва. Вече се продават специални свещи за разпалване. От опит мога да кажа, че това е все пак по-малка причина, защото при запалването хората обикновено са в добра кондиция, то обикновено се прави в началото на деня, и дори да се случи, успяват да напуснат сградата.
По-опасно е вечер
Нека хората да не дослагват дърва, печките им да са в добро техническо състояние, комините да са почистени, гражданите да не държат в близост до тях дърва или въглища, за да не може, ако се разгори огънят в печката, те да се запалят.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА