Ръстът на цените на жилищата е на четвърто място в страната, с което градът следва София, Пловдив и Варна
Цените на жилищата ново строителство Стара Загора надвишават цените на имотите старо строителство и това е единственият град в България с такава тенденция. Това обяви в Стара Загора гл. ас. д-р Мирослав Владимиров, преподавател в Икономическия университет във Варна и част от екипа на водеща агенция за недвижими имоти, по време на бизнес дискусия. Събитието се състоя на 22 юни в хотел „Верея“ под надслов „За по-добра среда на живот в Стара Загора“ и бе организирано Imoti.net. Водещ на срещата бе Снежана Стойчева, управител на Imoti.net.
Пред представители на бранша от регион Стара Загора д-р Владимиров представи тенденциите и очакванията за пазара на недвижими имоти у нас през 2022 г. Той сподели интересни данни, базирани на проучвания на Евростат, Агенцията по вписванията, НСИ и други представителни институции. Представяме акценти от най-важните показатели за състоянието на имотния пазар.
7 от 10 души или 70.1% в ЕС живеят в жилище обитавано от собственици
а едва 2.4% са тези, чиито жилища са на пазарен наем. 13.2% са пък хората, които живеят на регулиран наем, т.е. използват т. нар. общински жилища.
Данните показват още, че в България живеем най-тясно – падат се 1.3 стаи на човек от населението. Освен това, българите обитават едни от най-пренаселените жилища, като средното жилище в България е с 18 кв. м по-малко в сравнение с обитаваните имоти в ЕС. Ако трябва да обобщим, ние живеем в пренаселени и тесни жилища, с малко на брой стаи. Няма нищо по естествено от това, когато човек направи семейство, да отиде на пазара на недвижими имоти, воден от стремежа да живее по-добре. Това определя стабилното търсене на пазара и то ще се запази, коментира д-р Мирослав Владимиров.
Само 2.3% от населението у нас живее в жилища с ипотека
сочат още данните на Евростат. Домакинствата у нас са сред най-ниско задлъжнелите и ипотечното кредитиране е ниско в сравнение с другите страни от ЕС, посочи още експертът.
Статистиката на Агенцията по вписвания показва, че през 2021 г. у нас са сключени 247 937 сделки, като те са най-много от 2008 г. досега.
Пазарът на недвижими имоти в България е ясно и отчетливо сезонен. Имаме относително слабо първо тримесечие, по-силно второ, по-силно трето тримесечие, четвъртото тримесечие пък е най-доброто за годината. У нас е така от 2005 г., предполагам, че това важи и за региона на Стара Загора, каза още д-р Владимиров. Продажбите в Стара Загора се движат синхронно с това, което се случва в страната и това е съвсем логично. Защото вашият град е четвърти по принос на БВП в държавата, четвърти по ръст и по големина на доходите, което предопределя търсенето на недвижимите имоти, допълни експертът.
За последните 12 години у нас са построени 12 499 нови жилища
но строителството е сравнително ниско, под средното ниво, в сравнение с други страни от ЕС. Данните показват още, че за 2020 г. у нас 2.23 са завършените жилища на 1000 жители.
Ръстът в цените на недвижимите имоти през 2021 и досега през 2022 г. варира от 8.7 до 9.4%, посочи още д-р Владимиров, а данните за Стара Загора са за ръст от 6.24%. В Стара Загора цените на новите жилища растат средно със 7.5% през последните 7 години. Спрямо останалите градове в България ръстът на цените на жилищата в Стара Загора е четвърти след София, Пловдив и Варна, сочи статистиката от началото на 2022 г.
Данните на НСИ показват още, че цените на имотите растат вече 32 поредни тримесечия. Средното реално повишение на цените на имотите у нас е 3.8% на година, при средно 4.6% за ЕС в периода от 2015 до 2021 г.
През последните 6 години
ръстът на цените на жилищата у нас е 46% при средно 42% за страните от Организацията за икономическо развитие и сътрудничество
На пазара на недвижими имоти не се случва нищо странно и цените се движат балансирано, допълни д-р Владимиров. По негови думи дългосрочните проблеми пред пазара на недвижими имоти у нас са негативните демографски тенденции и ниският икономически растеж, който от години не надхвърля 4%.
Друг интересен факт е, че инвестициите в недвижими имоти у нас са под средните в сравнение със страните от ЕС и са едва 2.5% от БВП, което показва, че купуването на жилища с цел инвестиция в България не е толково изразено, както се говори, коментира д-р Владимиров.
Три са основните тенденции, които смятаме, че ще бъдат характерни за следващите три години. Това са
устойчиво търсене, отрицателни реални лихвени проценти, номинален ръст на цените
обобщи още експертът.
Според представители на агенции за недвижими имоти в Стара Загора, няма промяна в пазара на наеми в града. За разлика от Пловдив, където интересът към селски имоти е предизвикан от IT номади, в Старозагорски регион няма такъв сегмент при купувачите. Но къщи в близки села се търсят. Най-предпочитани са селата на северозапад – Борилово, Старозагорски минерални бани, Малка Верея и др. Предимно се търсят ремонтирани, нови и готови за живеене имоти, като в тези региони те се реализират на цени над 100 000 евро. Има и цени за селски къщи около 30 000 евро, но става дума за компрометирани имоти, които се нуждаят от големи ремонти. Има търсене към селските имоти, то е по-голямо от предлагането, уточниха представители на бранша от Стара Загора.
Те споделиха още, че в областният град
най-търсени са жилищата в района на Аязмото и в центъра, където средните цени на жилищните имоти надхвърлят 1000 евро на кв. м
На бизнес дискусията в Стара Загора бяха представени дигиталните решения в жилищното кредитиране, за които информира Даниела Иванова от Пощенска банка. Тя коментира, че ръстът на усвоените жилищни кредити през 2021 г. спрямо 2020 г. е 31%, а през първото тримесечие на тази година ръстът е 63% в сравнение със същия период на изминалата година. Кредитополучателите в Стара Загора финансират с кредит до 70% от стойността на имота, като това са предимно млади семейства с добри доходи и образование.
Силвия Павлова, основател на PropTech Bulgaria, запозна аудиторията с актуалните европейски дигитални решения в полза на агенциите за недвижими имоти. В по-голяма степен те са за продажба на имоти и в доста по-малка за наемането им. От около 90 дигитални решения за агенции за недвижими имоти
оригиналните български са само 4 срещу 44 във Великобритания
Приоритетно решенията за агенции за недвижими имоти са в областите – системи за бизнес управление и онлайн подписване на договори, както и за създаване на уебсайтове и тяхната оптимизация в търсачките.
Събитието ни има за цел и да стимулира прозрачното и професионално развитие на имотния бизнес в полза на потребителите. То е част от програмата на „Годишните награди на Imoti.net“, които през 2022 г. се провеждат за седма поредна година и отличиха най-добрите в сектора на недвижимите имоти за 2021 г. Досега Стара Загора не е печелила награда, така че насърчаваме ви да участвате активно, допълни водещият модератор на срещата Снежана Стойчева.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА