„Зелената сделка“ е предизвикателство, но тя може да бъде и възможност. За да се случи тази възможност, ключовите думи са сътрудничество и взаимодействие. Това заяви в Стара Загора Мария Габриел, еврокомисар по Иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж. Тя бе в града на липите по покана на Тракийския университет.
Каквото и да бъде решено за развитието на дадена индустрия, на даден регион, виждаме, че има необходимост връзката наука-бизнес да е постоянна, да бъде основана на иновации, на обмен на добри практики. Именно това ще позволи регионът да се развива, според своите специфики, а не прилагайки автоматично друг модел, който работи на друго място. Нужно е и взаимодействие между всички инструменти и програми на европейско ниво. Нужно е да бъдат изградени мрежи за достъп до информация и нови технологии, за да не се чака помощ само от фондовете за справедлив преход и устойчиво развитие. Затова посланието, което изпращаме от срещата ни в Стара Загора, и което аз подкрепям, е за съвместна работа, за конкретика, взаимодействие и потенциал, и всички те с двигател наука-образование-иновации, допълни Мария Габриел.
Относно „Зелената сделка“, еврокомисарят уточни, че ЕК очаква да довърши преговорите с България, вземайки предвид спецификата и полагайки всички усилия преходът да бъде справедлив. Аз не преговарям от името на България или от името на ЕК, и не бих могла да определя точен срок за закриване на въглищните централи. Но моето послание е, че каквото и решение да бъде взето, повече от всякога има нужда то да бъде изработено заедно с гражданите, с бизнеса, с науката. В Стара Загора има невероятен потенциал за IT сектора. А заедно с Тракийския университет могат да бъдат откроени и още две теми. Едната от тях е свързана с водород и партньорството за него е в рамките на програма „Хоризонт Европа“. Водородът е бъдещето, по отношение на инфраструктурата, транспорта и крайната му цена за потребителя. Силата на Стара Загора и на региона е да бъдат една от т. нар. долини на водорода. Втората тема е биоикономика. Клъстер „Биоикономика и земеделие“, в рамките на програмата „Хоризонт Европа“, е с бюджет от 9 млрд. евро. Това е още една възможност за взаимодействие между образованието, науката, бизнеса за развитието на регионите. Още повече, че Тракийският университет вече има добри примери, които впечатлиха и германските ни партньори. Това е посоката, която трябва да се следва при прилагането на „Зелената сделка“, категорична е Мария Габриел.
Още по темата – виж ТУК>>
NBP.bg, Радослава РАШЕВА