Това заяви Робърт Сингер изпълнителен вицепрезидент на Световния еврейски конгрес, който на 22 ноември бе гост на IV Годишна благотворителна вечеря на българската еврейска общност
„Всеки, който е спасил живота на един човек, е спасил целия свят. Много евреи, дори да нямат връзка с България, пазят специално място за нея в сърцата си и приятелството между двата ни народа е непоклатимо“, заяви Робърт Сингер, изпълнителен вицепрезидент на Световния еврейски конгрес. На 22 ноември той бе удостоен с орден „Мадарски конник“-първа степен от президента на Република България Румен Радев. Г-н Сингер получи високото отличие за особени заслуги за сътрудничеството между World Jewish Congress и държавните институции, еврейската общност и гражданското общество в Република България, както и за съществен принос за развитието на образователните и други дейности на българската еврейска общност. „Има малко държави по света, в които еврейската общност се чувства така добре приета, както в България. Приятелските връзки, които свързват нашите два народа, не могат да бъдат разрушени. Световният еврейски конгрес и лично аз сме щастливи да бъдем свидетели на възраждането на българската еврейска общност и приноса на Организацията на евреите в България „Шалом“ от самото начало на този процес до днес“, каза още той.
Робърт Сингер бе гост на IV Годишна благотворителна вечеря на българската еврейска общност и приветства присъстващите с думите: „В тази благословена земя, наречена България, съжителството между различните общности може да бъде дадено за пример на много народи.Спасяването на българските евреи се помни от много хора, паметта ще свети като факел в тъмнината, сочещ пътя към преодоляване на жестокостта и несправедливостта“.
Специален гост на Годишната благотворителна вечеря на българската еврейска общност бе Западно- и Средноевропейски Митрополит Антоний. Той произнесе слово, в което припомни: „Църквата в една малка и бедна страна се осмелява да се противопостави на една човеконенавистна идеология, заела се с унищожението на милиони хора, и успява да я победи без да използва насилие, само „със слово на истина, със сила Божия, чрез оръжията на правдата“ (2 Кор. 6:7). Тези ярки личности, архиереи от близкото минало, и тяхното християнско свидетелство са пример и днес. Един такъв емблематичен пример е отношението на Православната ни църква към българските евреи през 40-те години на 20 в., когато народът вижда в лицето на преследваните свои събратя и ближни, нуждаещи се от защита и закрила. В кризисни за историята на една държава моменти, когато не един човек, а цял народ е поставен пред морален избор, именно Църквата е призвана да бъде стожерът на истината и човеколюбието, да постави Божията правда над всичко – над политически пристрастия и целесъобразност, над страховете, над задкулисните игри и икономически ползи. В такъв момент, в средата на 40-те години на миналия век, Българската православна църква не само отправя призиви за милост и човеколюбие, но мобилизира всичките си сили, за да убеди царя, правителството и цялото общество, че защитата на българските евреи е християнски дълг, изпълнение на Божията правда“.
Д-р Максим Бенвенисти, експредседател на ОЕБ „Шалом“, председател на фондация „Цедака“ и член на изп. бюро на „Шалом“, специално отбеляза значимостта на Негово Висикопреосвещенство Митрополит Неофит Видински, който като предстоятел на Българската православна църква, изиграва изключителна роля за спасяването на българските евреи. Той припомни още, че през 2018 г. ОЕБ „Шалом“, по повод 150-годишнината от рожедението му, са инициатори за обявяването на Митрополит Неофит Видински за „Праведник на света“.
Във вечерята участваха още председателят на ОЕБ „Шалом“ доц. д-р Александър Оскар, посланикът на Израел НП Ирит Лилиан, Йосиф Меламед, главен секретар на ОЕБ „Шалом“, Красимира Готева, зам.-председател на ОЕБ „Шалом“ и председател на РОЕ „Шалом“-Стара Загора, Виктория Стоянова, изп. директор на фондация „Постижения“ и др.
Със събраните средства ще се подпомогнат програми и инициативи от различни сфери на еврейския живот и българското общество, сред които: „Адраха колеж“ с двугодишен курс за младежи между 16 и 18 години, в който те получават знания и практическа подготовка, за да станат лидери в общността; Програма „Езрат Хаим“, която осигурява подкрепа за хора със здравословни проблеми и финансови затруднения; Просветно-социален епархийски център на БПЦ в гр. Берлин, открит през 2016 г. към българския храм „Св. Цар Борис Покръстител“, и единствен център за социална интеграция на българи в нужда в чужбина; закупуване на кувьоз за Клиниката по неонатология в СБАЛ по Детски болести; подкрепа за „Маген Давид Адом Израел“ – националната спасителна организация на Държавата Израел за кръводаряване и спешна долекарска помощ.
Досега през годините са подкрепени стотици деца – да се радват на пълноценно детство, десетки възрастни хора – да водят достоен начин на живот, възстановено е великолепието на Централната софийска синагога и други.
НБП