Бизнесът е готов да направи много за развитието на кръговата икономика, но пречките в България се наричат: политици и манталитет на държавната администрация
В резултатите от местните избори на 29 октомври няма нищо учудващо, политически формации като ПП-ДБ не успяха да обяснят не само на старозагорци, а и на всички българи, проблема с „Марица изток“, казва още известният политолог, общественик и бизнесмен
– Г-н Спиров, бяхте част от бизнес делегация в Норвегия по проект на ТПП-Стара Загора. Кое бе най-полезното за Вас и какъв норвежки опит може да използва българският бизнес?
– За пореден път разбрахме, че поради лошата организация в България, няма как да приложим у нас опита на напредналите страни. Защото живеем в неорганизирана и корумпирана държава, с изключително лоша администрация.
В Норвегия видяхме клъстер от 8 общини, които преработват 98% от отпадъците си. Използват т. нар. вторични суровини, които преработени превръщат в суровина, и произвеждат краен, скъп продукт, който продават. От вторични суровини произвеждат например, печатна хартия, която изнасят. Видяхме и как останалият органичен отпадък се преработва в инсталации за биогаз и от него се произвежда метан, с който се зареждат автомобили. Да, някъде в България подобни бизнес решения също се случват, но в много ограничен мащаб.
Добрият пример на Норвегия се обяснява с изключително дисциплинираното разделно събиране на отпадъци
Изключително важна е и ролята на държавата и общините в целия процес, както и много тясното сътрудничество между държава, общини и частен бизнес на клъстърен принцип. У нас с корупцията, която цари, ще ни е много трудно да го постигнем.
– Все пак сигурно има някакво решение?
– Трябва тотално да се променят комуникацията и начинът на мислене на държавната и общинската администрация. Това е големият проблем. Бизнесът е готов да го направи. Но пречките в България се наричат политици и манталитет на държавната администрация.
– Какво Ви впечатли в Норвегия по отношение на икономиката?
– Много неща. Норвегия е може би втората по богатство държава в света по БВП на глава от населението – 100 000 хил. долара (за сравнение България има 16 хил. долара). Да, Норвегия има находища на газ и петрол, но за разлика от Русия, там не харчат приходите от това.
Те влизат в национален, държавен фонд, който има онлайн отчетност
и всеки гражданин на Норвегия, а и не само, може да види как се изразходват държавните пари във всяка секунда.
Независимо че са богати на ресурси, норвежците изключително силно развиват пестенето и оползотворяването на ресурси, какъвто е и боклукът. Това е ключово за кръговата икономика, на която ние трябва да се учим.
– За Вас и конкретно за Вашия бизнес ще си „откраднете“ ли нещо от тази визита?
– Много трудно. Защото, както казах, при нас липсват две основни звена в процеса – държава и община.
Няма как частният бизнес да направи нещо сам
В кръговата икономика е изключително важно да си в комуникация, да си свързан и да работиш с общината и държавата. Това няма как да стане в България. Кремълският ни манталитет не ни помага, само вреди.
– Съвсем естествено е да Ви питам – като политолог какъв е коментарът Ви за местните избори на 29 октомври?
– За пореден път ставаме свидетели на невероятно брутални и елементарни манипулации от страна на държавните органи в лицето на ЦИК и на ДАНС.
В политическите резултати няма нищо учудващо
Сред тях е слабото представяне на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ – нормално на фона на инфантилната политика, която водят като управляващи през последните няколко месеца. Добрата новина е, че „Възраждане“ видимо стига своя пик и оттук нататък, поради липса на политики и ясни политически послания, ще стои на това ниво и ще губи. Техният крах ще дойде в момента, в който имат възможност да участват в реалната власт, и всички да се убедят какво реално представлява популистката структура „Възраждане“.
Евгени Спиров: Тесногръдието ще изяде главите на ПП и на ДБ
Специално
за Стара Загора е видно, че има доверие към кмета и той получава по-голяма подкрепа от общинските съветници
Хората залагат на личности. Същото се повтаря и в Бургас, т.е. в два емблематични за ГЕРБ градове. Ниската избирателна активност е нормална, защото липсват сериозни политически формации и ясни послания към избирателите. Видими са разочарование сред хората в огромни мащаби от всички политически сили и мобилизация на т.нар. контролиран вот – купен, партократичен (клиентелистки), корпоративен.
– Оптимист ли сте за Стара Загора по отношение на бизнеса и инвестициите?
– Не. Смятам, че всичко ще продължи по кремълски вариант. Лъскави улици и паркове и зарязана крайна и икономическа инфраструктура. За Стара Загора това, което беше най-големият проблем и преди, и по време на предизборната кампания е, че политически формации като „Продължаваме промяната-Демократична България“
не успяха да обяснят не само на старозагорци, а и на всички български граждани, проблема с „Марица изток“
А именно, че като остаряло технологично предприятие то е губещо, за сметка на всички българи, които ще плащат по-скъп ток. Второ, че „Марица изток“ от години наред е политическа хранилка за изкуствено назначаване на хора и корупционни практики. Трето, предприятието изключително много замърсява и вреди на гражданите от целия регион. Четвърто – години наред и особено през последните 5 г., българските политици не направиха нищо за създаване на един или няколко бизнес парка в региона, които да поемат работещите в „Марица изток“. Напротив, ние спираме инвестициите в Стара Загора. И пето, никой не обясни, че да – част от тези мощности могат да останат, само че да работят не с въглища, а с природен газ. И тук е прекрасният пример с Норвегия, която от боклука прави метан, зарежда автомобили и прави ток.
Всичко това е резултат от недалновидни, неможещи, незнаещи и нямащи кураж псевдобългарски политици.
– Каква тогава е перспективата за бизнеса на Стара Загора?
– Ще си е като сега, ще имитираме, че сме големи бизнесмени. Индустриалните зони трябваше да са факт, а не сега да ги залагаме за след 100 години евентуално… И още нещо по отношение казаното за „Марица изток“ – изключително лош привкус остава за всички граждани, особено за работещите в комплекса, обяснението как към тях са насочени милиарди.
И в същото време да видим, че пак са наредени определени хора да ги вземат. Как да съм оптимист…
Ще дойдат няколко милиарди и имитативно ще се направи нещо. Може би както и сега – огромна част от парите от европейските фондове отидоха в изграждане на безсмислени спортни зали и стадиони, а не в инфраструктура, която да доведе повече бизнес.
И ако бизнесът прави производства с по-висока добавена стойност и печеливши за експорт, то това се случва, въпреки държавата. Не звучи оптимистично, но, според мен, е реалистично.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА