Очакваме подкрепата на всички старозагорци с номер 1 в бюлетината, казва още кандидатът за народен представител от ДПС за Старозагорски регион

– Д-р Йозтюрк, предизборната програма на ДПС за предстоящия парламентарен вот е наречена антикризисна. Какви ще бъдат най-важните мерки, които Движението предлага, в отделните сектори?
– Първата цел на ДПС, за да бъдат овладени кризите, е осигуряване на политическа стабилност. Тези избори трябва да дадат отговор могат ли политическите партии да съставят стабилно политическо мнозинство, което да излъчи кабинет с ясна антикризисна програма. Предвид геополитическата ситуация, войната в Украйна, икономическата, енергийната и продоволствената кризи, случването на такова мнозинство е възможно, ако се извърши на принципна на ценностна основа. Според нас, в рамките на бъдещото 48-о НС
трябва да се състави ценностно, идейно хомогенно мнозинство на евроатлантическа основа
т.е. от партиите, които твърдо отстояват тази политическа линия. Това ще позволи да се излъчи кабинет с ясна антикризисна програма, в която ще се следва обща политика с нашите партньори от НАТО и ЕС и ще се използват пълноценно техните инструменти и помощ.
Антикризисната програма трябва да обхваща период от време максимум 2 години, в който мерките да бъдат насочени към овладяване на кризите в икономиката, запазване на производствата, стабилизиране на инвестиционния процес и спиране процеса на снижаване на жизнения стандарт на гражданите. След този период, в зависимост от резултатите, трябва да бъде приета всеобхватна програма за реформи, ускорен икономически растеж и
догонващо средното европейско ниво увеличаване на жизнения стандарт на българските граждани
Тази кратка програма отразява вижданията на ДПС за изготвяне и прилагане на антикризисни мерки, а именно:
• Фискална и данъчна политика:
Стабилизиране на бюджета – овладяване на бюджетния дефицит и в средносрочен план неговото намаляване. Овладяване на инфлацията с инструментите на данъчната, фискалната и парична политики, вкл. и контрол върху цените на енергоносителите. Запазване на данъчните ставки. Максимално използване не еврофондовете за ускоряване на инвестиционния процес. Въвеждане на еврото от 01.01.2024 г.
• Социална политика:
Стабилизиране на пенсионната система. Изпреварващо инфлацията увеличаване на пенсиите. Запазване помощите за пенсионерите. Компенсиране на гражданите от енергийната криза и инфлацията. Фокус върху мерките за най-уязвимите социални групи.
• Енергийна политика:
Осигуряване на стабилност и диверсификация на енергийната система без това да е в ущърб на гражданите. Енергийна диверсификация на страната чрез намаляване и ликвидиране на енергийната зависимост от Русия. Осигуряване стабилност на енергийната система – газови и петролни доставки на максимално добри цени без посредници. Запазване цените на еленергията за населението. Компенсиране цените на еленергията за бизнеса. Фиксиране на пределни цени на горивата. Помощи за хората, които се отопляват с дърва чрез пълна компенсация на нарастването на цените на дървата за огрев.
• Селско-стопанска и продоволствена политика:
Политиките и мерките, които ДПС предлага в сектор „Земеделие“ са насочени към гарантиране на продоволствената сигурност, справяне с последствията от войната в Украйна, нарастващите производствени разходи и непрекъснато растящата инфлация, включително при цените на хранителните продукти.
Нашата концепция за гарантирането на продоволствената сигурност се базира на конкретни мерки в три основни направления: Финансово подпомагане на земеделските производители и на преработватели в хранително-вкусовата промишленост. Увеличаване на производителността на сектора и стимулиране на устойчиво производство. Спешна помощ за уязвимите групи чрез финансова подкрепа. Компенсации за високите производствени разходи и за изхранване на животни по Временната рамка за държавни помощи при кризи в подкрепа на икономиката заради войната в Украйна. Специална мярка за предоставяне на извънредно временно подпомагане по линия на Програмата за развитие на селските райони до края на 2022 г. Провеждане на прием на документи и изплащане на 5% от неусвоените средства или приблизително 65 млн. лв. Средствата ще са предназначени за директно подпомагане на земеделските стопани. Отстъпка от акциза на газьола до максималния разрешен праг по регламент – 0,60 лв. на литър, за земеделските производители.
Държавна помощ за картофопроизводителите. Държавна помощ за лозарството. Подпомагане за преработвателния сектор – за хранително-вкусовата промишленост – до 400 000 евро. Временни облекчения за земеделските стопани като намаляване на осигурителната тежест и освобождаване от данъци върху субсидии за земеделските производители.
• Регионална политика и местно самоуправление:
Мерките трябва да бъдат насочени към компенсиране на общините по актуализация на вече започнатите договори за обществени поръчки, актуализация на увеличените разходи за издръжка на общините вследствие на инфлацията и увеличените цени на енергоносителите, строителните материали и продоволствените стоки:
Изработване на механизъм за актуализация на започнатите обществени поръчки. Подпомагане на социалните дейности на общините – детски градини, домове за възрастни хора, социални кухни, социален патронаж и т.н. Изготвяне на специална бюджетна капиталова програма на общините. Осигуряване на средства за разплащане на държавата към доказано изпълнени строителни работи в техния пълен обем. Осигуряване на ритмичност за плащанията на държавата като възложител на обществени поръчки към изпълнителите. Спешни законодателни мерки за ускоряване на инвестиционния процес.
– ДПС залага на сигурност и стабилност както за държавността, така и за бизнеса и за всеки български гражданин. Защо е важно хората в България да усещат и да имат сигурност и стабилност?
– За всяка една страна е важно да има сигурност и стабилност, за да се развива. Ние от ДПС смятаме, че
България няма повече историческо време за губене в раздори, разделения и унищожаване на държавността
Призоваваме всички национално отговорни политически сили да спрат да чертаят разделителни линии в обществото и да се концентрираме върху намирането на консенсус за излизане от кризите и постигане на сигурност и стабилност на държавата, на икономиката, на инвестициите, на законодателството, на доходите и работните места, за да има сигурност за българските граждани в утрешния ден.

– Какви ще бъдат Вашите лични приоритети за Стара Загора като кандидат за народен представител от региона?
– Старозагорският регион е изключително благоприятен за инвестиции с оглед на географското си разположение и транспортна свързаност. Именно за това моята лична кауза като старозагорец ще бъде да работя съвместно, както с колегите от групата на ДПС в Парламента, така и с останалите народни представители от региона, за следните няколко приоритета:
Привличане на инвеститори, които ще създават нови, добре платени работни места
Насърчаване и подпомагане на инвестиции в иновативни, обосновани на научни изследвания производства, които биха допринесли за по-голяма добавена стойност в региона. Инвестиции в инфраструктура и ландшафт за по-европейски облик на града и малките населени места. Модернизация на съществуващите лечебни заведения общинска и държавна собственост. Високотехнологични и иновативни решения в сферата на енергетиката, съобразени с възможностите и нуждите на региона, които ще осигуряват максимална трудова заетост.
Модернизация в земеделието, внедряване на нови, нетрадиционни земеделски култури и производство на повече биопродукти.
– Вие сте лекар и познавате системата отвътре. Какво смятате, че трябва да се направи, за да се подобрят здравеопазването и социалните услуги?
– Ние от ДПС винаги сме казвали, че на първо място за нас са хората и тяхното здраве. Целият медицински персонал, включително и специализантите, трябва да бъдат добре финансово обезпечени. Отношението към тях от страна на държавата, на институциите и от страна на пациентите, е необходимо да бъде на висотата на огромната отговорност, която носят и тяхната денонощна саможертва в името на професията и на болните хора.
За стабилизирането на здравната ни система е необходимо и стабилизиране на структурните връзки в системата между болничната, извънболничната и спешната помощ. В развитите страни системата насърчава по-малкък брой хоспитализации и повече профилактика на здравето с цел превенция на заболеваемостта в условията на извънболничната или т. нар. доболнична помощ, следвайки принципа „излекуваният човек не е здрав човек“. У нас моделът е малко по-различен, колкото повече хоспитализирани болни има, толкова по-стабилно е финансовото състояние на болниците. Необходима е
промяна в модела на здравеопазването с надпартиен консенсус, с осигуряване на повече и по-добри условия за най-уязвимите групи
както и по-достъпни болници за продължително лечение и рехабилитация, хосписи, диализни центрове, тъканни банки. Държавата в лицето на Министерството на здравеопазването трябва да осигури средства за модернизирането на лечебните заведения, чиито принципал е, за да могат те да бъдат по-конкурентни на свободния пазар. И не на последно място, е необходимо конкурентно финансиране от няколко източника, без монопол и без лимити за реално извършената диагностично-лечебна дейност. Така пациентите биха могли да получат по-добра здравна услуга, понеже парите в здравеопазването през последните повече от 20 години са увеличени от пет до шест пъти – от близо 1 млрд. лв. до близо 6 млрд. лв.
– Защо е важно хора като Вас – млади и с експертност, да бъдат в политиката?
– Експертизата и опитът на ДПС винаги досега са давали ключа за решаване на проблемите в България.
Най-адекватните и работещи антикризисни мерки досега бяха предложени от експертите на ДПС
За нас властта не е самоцел, но ние считаме, че във властта трябва да са експертите, които могат много бързо и качествено да придвижат Плана за възстановяване и устойчивост, Стратегическия план за земеделието и новите оперативни програми. Експертите на ДПС са тези, които подготвиха оперативните програми за предходните два програмни периода, когато участвахме във властта. И сега искаме да сме част от управлението, за да подготвим програмите и за третия програмен период. Те трябваше да бъдат написани още в края на 2020 г. Две години по-късно програми няма, има само разделителни линии, лозунги, кризи и инфлация.

– Кои са предимствата на листата с кандидати за народни представители на ДПС за Старозагорски регион?
– Листата се състои предимно от млади хора на средна възраст около 37 г. от различни професионални сфери. 7 от кандидатите са прекрасни дами. В листата присъстват медици, инженери, земеделски производители, студенти в Тракийския университет, представители на почти всички общини от областта. Както е било винаги досега, ние водим толерантна кампания, основана на диалог с избирателите. Не чертаем разделителни линии, червени линии или каквито и да е било други линии. Ние се стремим към заедността.
Всички в листата на ДПС сме хора, които ценим демокрацията, и обещаваме, че ще се борим да я защитаваме всеки ден
Освен това, ще продължаваме да се борим и за възстановяване на диалога между иституциите, нормалността в политиката и държавността в нашата Родина България.
Това сме кандидатите за народни представители от ДПС за област Стара Загора:
1. Халил Реджепов Летифов
2. Дженал Ниази Топалова
3. Тунджай Рамадан Йозтюрк
4. Щилиян Велинов Велинов
5. Шендоан Ремзи Халит
6. Мехмед Неджми Зейнел
7. Гюлджан Мюмюнали Дурмуш-Шакир
8. Юзеир Али Кенан
9. Юлия Емилова Кехайова
10. Иван Енев Костадинов
11. Вейсал Аптула Аптула
12. Доника Бончева Бойчева
13. Алейдин Ахмедов Имамов
14. Валентин Валентинов Георгиев
15. Ваня Богданова Мустафа
16. Ангел Владов Атанасов
17. Емилиян Цонев Тотев
18. Емине Али Етем
19. Атанас Асенов Атанасов
20. Стоян Йонков Колев
21. Зюлер Муталип Ремзи
22. Борислав Александров Асенов
В най-спешен порядък трябва да успеем да преодолеем политическата криза, която е в основата на всички останали кризи. Ние, политиците,
трябва да водим градивен диалог, последователна и конструктивна политика, за да осигурим нормална среда на живот на хората
и ускорено икономическо развитие на страната ни. Държавата има нужда от стабилно евроатлантическо мнозинство, в което да намери своето място и Движението за права и свободи със своите последователни и предвидими политики, със своята толерантност и експертност. Очакваме подкрепата на всички Старозагорци с номер 1 в бюлетината.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Ето и политиките на ДПС, които бяха приети в последните месеци и направиха живота на хората по-добър:
ДПС осигури по 120 лв. за всеки пенсионер в продължение на три месеца в края на миналата 2021 година. Заради некадърно сглобен бюджет, без да се отчитат високата инфлация и нуждите на хората, се наложи експертите на ДПС да направят нов бюджет, фокусиран към хората и засегнатите от кризата сектори. За първи път беше приет бюджет не на управляващите, а на опозицията. След проведени редица срещи с бизнеса, земеделците, общините, полицаите, ДПС увеличи разходите с близо 1 млрд. лв., чрез обосновани допълнителни приходи за 760 млн. лв. и преразпределение на грешно планирани разходи.
Ето и кои бяха 15-те мерки в подкрепа на хората и бизнеса, които бяха приети от Народното събрание благодарение на ДПС:
1. ДПС осигури допълнителни 300 млн. лв. за покриване на загубите на земеделските производители вследствие на увеличените производствени разходи за торове, дизелово гориво, препарати за растителна защита и фуражи в секторите „Растениевъдство“ и „Животновъдство“.
2. ДПС осигури 30 млн. лв. за увеличение на възнагражденията на общинската администрация с близо 9%, като подкрепа в условията на висока инфлация.
3. ДПС осигури 100 млн. лв. за увеличаване на капиталовите субсидии за общините, които ще бъдат разпределени пропорционално по механизма, въпреки опитите да бъдат разпределяни на уж проектна основа, което щеше да лиши почти всички общини от подкрепа.
4. Съвместно с други отговорни парламентарни групи ДПС осигури 150 млн. лв. за подкрепа на училищното и предучилищното образование, като част от средствата ще бъдат предоставени на общините за подкрепа на стандарти в образованието и за повишени разходи за издръжка и храна на детски градини и училища.
5. Благодарение на постигнатия консенсус с участието на ДПС се отпускат допълнителни 16,5 млн. лв. за превоз на пътници по нерентабилни линии в градския транспорт и в планински райони, както и 20 млн. лв. за междуселищни автобусни линии.
6. Съвместно с други отговорни партии ДПС осигури допълнителни 5,5 млн. лв. за общински музеи към средствата за общините.
7. ДПС осигури след консенсус с останали отговорни партии допълнителни 175 млн. лв. за повишаване на възнагражденията в системата на МВР, а сектор Сигурност беше допълнително подкрепен с финансов ресурс за ДАНС и НСО в размер на 5 млн. лв. През 2020 г. с ПМС бяха увеличени с до 30% заплатите в 26 държавни административни структури във връзка с ангажираността им в борбата с пандемията от COVID-19 и последствията от нея, но МВР не беше сред тях.
8. ДПС осигури подкрепа в трудната ситуация и на вероизповеданията чрез допълнителни средства на средства за:
– Ремонт на Зографския манастир – със сума 3,5 млн. лв.
– Допълнителни средства за Българската православна църква – със сума 5 млн. лв.
– Допълнителни средства за мюсюлманското вероизповедание – със сума 800 хил. лв.
9. ДПС осигури компенсации за повишените разходи за отопление с дървесина и пелети като това предложение намери отражение в разширяването на обхвата на целево подпомагане за отопление, включително за дърва и пелети в размер на 50 млн. след анализ на нуждите и възможностите към края на деветмесечието.
10. Чрез консенсус с останалите отговорни партии ДПС осигури отпускането на допълнителни 20 млн. лева за увеличаване на субсидиите на държавните висши училища поради високата инфлация, както и 7 млн. лв. за социално-битови разходи на студенти и докторанти.
11. ДПС подкрепи предложението за изграждане на детска болница в Пловдив и оборудване за болница „Света Екатерина“ с обща сума от 55 млн. лв. и то бе прието в парламента.
12. ДПС подкрепи предложението и така 1,4 млн. лв. се отпускат допълнително в областта на културата за представителите на сценичните изкуства.
13. С подкрепата на ДПС бяха спрени опитите на правителството да налага допълнителна административна тежест и да преразпределя пазарни отношения чрез отхвърлянето на редица параграфи, които бяха без оценка на въздействието.
14. С подкрепата на ДПС се прие ограничение върху разходите на отиващото си правителство да харчи до размера на получените приходи, за да спрем разхищението на публичния ресурс.
15. ДПС бе в основата на приетото предложение за налагане на временна забрана на отиващото си некадърно правителство да доразруши държавната администрация, чрез забрана за промяна на устройствените правилници на министерствата до 31 август.