– Д-р Кацаров, бихте ли разказал най-важното за проекта „Ракът на гърдата се лекува!“, който бе награден от фондация „Лале“?
– Една от 8 жени развива агресивен рак на гърдата през живота си. Всички жени, които са диагностицирани в ранен стадий на заболяването и се лекуват компетентно, имат отлична прогноза по отношение на живота и неговото качество. Ето защо, вече пета година подред ЦЗПЗ насочва усилията си към превенция на заболяването чрез безплатен скрининг в малки общини и населени места, където населението има затруднения в достъпа до медицинска помощ. Скринингът включва клиничен преглед и ехографско изследване. Всички диагностицирани и съмнителни случаи се насочват за допълнителни изследвания и лечение в различни университетски болници в София. При добра организация за един ден могат да се прегледат около 200 жени клинично и ехографски без да се наруши качеството. До момента през годините са прегледани над 13 000 жени (3539 за 2015 г.). Над 100 от тях са диагностицирани с карцином или са насочени за биопсия, а при 589 от жените са открити кисти или аденоми. Кампанията цели, не само да се извършат безплатни прегледи, но и да се създадат нагласи у жените, че болестта е лечима, стига те самите да са активни в самонаблюдението и при най-малкото съмнение да търсят лекарска помощ. На жените биват раздавани и специално изготвени брошури с указания относно най-често срещаните симптоми за рак на гърдата. От тази година жените ще бъдат информирани не само чрез брошури, но и с презентация за профилактиката и рисковете на болестта.
– В реализацията на проекта са спомогнали и дарения от Ротари клуб София-Интернешънъл. Бихте ли казали и няколко думи за това?
– През 2011 г. Ротари клуб София-Интернешънъл помогна за реализацията на проекта като направи дарение на подвижен мамограф за нуждите на профилактичната програма. За момента имаме партньорство с Ротари клуб София-Интернешънъл и Ротари клуб-Харманли. Други ключови партньори на ЦЗПЗ по проекта са Райфайзенбанк, Международния женски клуб-София и Фондация „Моята млада България“.
– Вашата мотивация да реализирате проекти в областта на неправителствения сектор?
– Нашата крайна цел е да постигнем по-добро здравеопазване на основата на защитените права. В изпълнение на тази цел, всеки ден се срещаме и помагаме на много хора да се справят с един или друг проблем. А тяхната благодарност и това, че сме успели да им помогнем е основното нещо, което ни и мотивира да продължаваме напред. Освен наградения проект, в момента ЦЗПЗ работи по още два проекта. Единият е „Открито за психичните разстройства“, целящ да намали дискриминацията към хората с психични разстройства. Другият е „BeyondSilos“, чиято цел е да разработи модел за предоставяне на интегрирана здравна и социална грижа за възрастни хора над 65 години.
НБП
Още по темата: