
– Д-р Алагенски, каква е ролята на ЦПЛР – Стара Загора в развитието и подкрепата на МОС сега и през годините?
– Децата от МОС организират различни събития – мероприятия, конкурси и състезания. Чрез тематиката им поставят акцента върху проблемите, които те виждат със собствените си очи. Ролята на центъра е да ги подкрепя в тези инициативи в чисто методическо, организационно и финансово ако щете естество. Така успяваме да дадем гласност на техните проблеми, които да стигнат до обществото и до ръководството на града. След това вече може да започне и работата от институциите по овладяването и разрешаването на тези проблеми. Това е ролята на центъра, той е свързващото звено между проактивните деца и институциите в града. Помагаме да бъдат чути техните идеи и да бъде зачетено тяхното мнение.

– Как МОС успява вече 30 години да остане значимо и привлекателно място за младите хора в Стара Загора?
– Винаги ще има млади и будни хора, които искат да направят града си по-добро място. В МОС те придобиват практика в това да отстояват тези си идеи и по този начин се превръщат в будни млади хора с гражданска позиция. Те заявяват себе си. Заради тези им стремежи МОС е бил притегателно място за тях в миналото и ще бъде в бъдеще. Идеите на децата днес неизменно са утрешното настояще, а МОС от 30 години е единственото място, на което се осъществяват.
NBP.bg, Йоана ПОПОВА




















































