Изложба „За правда и човечност“ в чест на 150-годишнината от рождението на Видински Митрополит Неофит (р. Никола Митев Караабов) бе открита на 1 ноември – Ден на народните будители, в Музея на религиите в Стара Загора. Тя включва 15 табла с 53 документа и 61 фотографии, които проследяват основни събития от живота на владиката. Митрополит Неофит Видински оставя незаличими следи в живота, устройството и развитието на Българската православна църква. Роден е в село Кум Дуванджий (днес град Гълъбово). В църковното си поприще служи 63 години като архиерей, 57 години като Видински митрополит и почти 15 години като наместник-председател на Св. Синод. През юни 2017 г. посмъртно е отличен с почетния знак на ОЕБ „Шалом“, а през 2018 г. организацията на евреите направи предложение пред мемориала Яд ва-Шем за присъждане на званието „Праведник на света“. А по случай 1 ноември посмъртно му бе присъдена наградата на Фондация „Постижения“ за 2018 г.
Вечерта бе открита от Ивелин Керанов, директор на ДТ „Гео Милев“, с кратко въведение, посветено на Деня на будителите. С приветствие към гостите се обърна Петър Калчев, директор на Регионалния исторически музей – организатор на изложбата. Българската православна църква е изиграла огромна роля в историческото ни развитие, смело мога да я нарека истински стожер на духовността. Не бива да забравяме моментите, в които е спасила българския дух и народност, когато по време на османско иго, свещениците и архиереите са били тези, които са пазили българското. Ето защо мястото на подобен тип изложби е именно тук, изтъкна в словото си Петър Калчев.
Най-страшното е младите хора да останат необразовани. Просвещението е това, от което всички имаме нужда. Благодаря на авторите на изложбата, че ни показват моменти и личности от историята, за които не знаем достатъчно. Благодаря и на всички млади хора, които се включиха в тържествата по повод Деня на будителите. Присъствието им показва, че работим в правилната посока, обърна се към присъстващите зам.-кметът на община Стара Загора Иванка Сотирова.
Тази изключително интересна изложба ни дава възможност да предадем историята на нашите деца и да ги запознаем с важните личности, които са част от нея. Това определено е постижимо, благодарение на добрия синхрон между Областна администрация, Община Стара Загора и Старозагорска митрополия, сподели зам. областният управител Петя Чакърова.
За мен е огромна чест да ви приветствам като представител на рода Караабови, каза Виктория Караабова-Стоянова. През лятото, когато посетих изложбата в Монтана, посветена на дядо Неофит, пред себе си и семейството си обещах, че ще съдействам с каквото мога Митрополит Неофит, така да се каже – да си дойде у дома, да бъде признато и почитано делото му и в родния му край. И ето, това се случи, благодарение на самоотвержената работа на много хора, на които изказвам специални благодарности. Това са Петър Калчев и екипът на РИМ-Стара Загора, Светлана Кръстева, директор на Държавен архив-Видин, Галинтин Караславов, директор на Държавен архив-Стара Загора. И, разбира се, най-вече на Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан и на Западно- и Средноевропейски Митрополит Антоний. Благодарение на кмета Николай Тонев и неговия екип на 20 октомври (предполагаема рождена дата на Митрополит Неофит Видински) в Гълъбово изключително тържествено се отбелязаха 150 години от рождението на нашия велик предтеча. Днес, в Деня на будителите, със съдействието на Община Стара Загора и кмета Живко Тодоров, представяме пред старозагорската общественост частица от делото и живота на духовния стожер на българщината дядо Неофит. Всички ние, които сътворихме тези чествания, днес сме дълбоко удовлетворени и чувствахме, че делото ни е покровителствано свише, допълни Стоянова.
А през 2021 г., когато се навършват 50 години от блажената кончина на дядо Неофит, още отсега си обещаваме, че ще организираме знаменателни събития, като нашият дълг е да се опитаме да допринесем и да предадем нататък вдъхновението и примера за работа в полза роду на този велик наш предтеча-будител, каза още Виктория Караабова-Стоянова.
Сред присъстващите на откриването на изложбата бяха Старозагорският Митрополит Киприан (неговите думи публикуваме отделно), представители на рода Караабови, авторът на книга за дядо Неофит свещеноиконом Йордан Василев, общественият посредник Надежда Чакърова-Николова, директорът на Държавен архив-Стара Загора Галинтин Караславов, председателят на Регионалната структура на евреите „Шалом“ Красимира Готева и член на изп. бюро на националната организация на евреите в България и др.
Изложбата в Стара Загора се организира от Регионалния исторически музей, инициирана е от Видинска Света митрополия, със съдействието на Старозагорска Света Митрополия, Държавен архив-Видин, Централен държавен архив, Държавен архив-Стара Загора. Тя ще остане в Музея на религиите до 30 ноември.
ГАЛЕРИЯ
НБП, Радослава РАШЕВА
Снимки: Атанас ЖЕКОВ
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Митрополит Неофит Видински напълно покрива образа на народен будител
Митрополит Неофит в защита на българските евреи
Митрополит Неофит събужда желанието у хората да даряват
Митрополит Неофит Видински оставя незаличими следи
Почитаме 150-годишнината на митрополит Неофит Видински
150-годишнината на митрополит Неофит Видински честват с изложба в родния му град Гълъбово
Дължим висока почит на дядо Неофит и в родния му край
Свещеноиконом Йордан ВАСИЛЕВ: Митрополит Неофит има водеща роля в спасяването на българските евреи
Митрополит Неофит Видински да стане „Праведник на света“