54-ото издание на Фестивала на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) отново ще приветства гостите си с атрактивна и интересна програма. ФОБИ се организира от Държавна опера – Стара Загора, с подкрепата на програма „Култура“ на Община Стара Загора и Министерство на културата. Фестивалът ще се проведе от 22 ноември до 4 декември 2024 г., предвидена е и богата съпътстваща програма.
Това стана ясно на пресконференция днес, в която участваха зам.-кметът на Община Стара Загора Милена Желева, директорът на Държавна опера-Стара Загора – Огнян Драганов, Силвия Томова, художествен ръководител на балета на Операта, Любомир Кутин, организационен секретар на фестивала, Ивета Маринова, инспектор в трупата на балета.
Огнян Драганов запозна присъстващите с програма на фестивала. „Благодаря на Община Стара Загора, че този фестивал съществува вече за 54-ти път. Това е уникално събитие за българската оперна и балетна култура. Бих казал, че друг такъв фестивал няма в региона“, допълни Драганов.
И тази година в програмата има международно участие – за първи път в България пристига Националният балет на Ел Салвадор, чийто ръководител е Румен Рашев, родом от Казанлък. В програмата на Фестивала са включени 8 събития в 10 вечери, 4 опери – „Джани Скики”, „Самодивите” /поставя се за първи път на сцена в България/, „Милосърдието на Тит”, „Рейнско злато”, 2 балета – „Копелия” и Гала вечер на Национален балет на Ел Салвадор, 3 български заглавия – „Криворазбраната цивилизация”, Концерт български баси, Камерен концерт „Диалогът със самотата”. Съпътстващата програма също включва интересни събития. В нея са включени „Среща на изкуствата с усмивка“ – среща с художника Валентин Дончевски, „100 години Константин Илиев“ – представяне на автобиографичната книга „Слово и дело“ с участието на арх. Венцислав Илиев, син на композитора. Ще бъде представена книгата на Флавия Папачена за художника Салваторе Русо, „Спомени за Камен Чанев“ – с представяне на документална изложба и видеокадри с участието на изпълнителя за 60-ата годишнина от рождението на големия български тенор, предстои и лекция семинар на проф. д-р Габриеле Брандщетер.
„За мен е важно този фестивал да продължи, въпреки всички трудности. Той е туптящото сърце на Стара Загора“, коментира Огнян Драганов. Той благодари за доброто партньорство с Община Стара Загора при подготовката на фестивала. „Община Стара Загора се довери на ръководството на операта да селектираме представленията, които предлагаме на публиката. Щастливи сме, че можем да организираме подобен фестивал. За нас е чест и отговорност. Смятам, че го правим достойно през годините“, каза още Драганов. Той уточни още, че за ФОБИ в Стара Загора ще дойдат над 1000 артисти от цял свят.
Силвия Томова представи балетната програма и участието на балетната трупа на Държавна опера-Стара Загора в спектаклите. Тя припомни, че тази година се отбелязват 75 години от създаването на балетната трупа в града на липите.
Любомир Кутин сподели, че очаква следобедните съботно-неделни събития да привлекат повече семейства и посетители.
Ивета Маринова даде повече подробности за проф. д-р Габриеле Брандщетер. Тя е основател на Център за изследване на движението към Института за театрални изследвания и магистърската програма „Наука за танцовото изкуство“ в Свободен университет-Берлин. Лекцията семинар, която тя ще представи, е „За лекотата на танца – как виждаме, описваме и запазваме танца днес“. Събитието ще се състои на 2 декември 2024 г. (понеделник) от 20.00 ч. във фоайето на операта.
На финала на пресконференцията Милена Желева изтегли трима победители от играта във фейсбук страницата на Държавна опера-Стара Загора. Там беше зададен въпрос, свързан с фестивала – „Кога е основан ФОБИ?“. Тримата късметлии печелят златни карти, които им дават право на безплатен достъп до спектаклите и проявите на 54-ото издание на ФОБИ.
Фестивалът на оперното и балетното изкуство – Стара Загора е първият специализиран форум за опера и балет в България. Създаден е през 1967 година като Декемврийски музикални дни, а от 1973 година преименуван като Фестивал на оперното и балетното изкуство. Фестивалната програма се стреми да отрази най-новите и плодотворни тенденции в музикално-сценичните изкуства, като е открита към максимално широк спектър от участници, насърчава популяризирането на българското музикално-сценично творчество и припомня за личности и събития, с принос за националната и световна култура. Фестивалът се организира от Държавна опера-Стара Загора с подкрепата на Община Стара Загора, Министерството на културата и Национален фонд „Култура”.
Акценти във фестивалната програма на 54-ото издание са 100 години от смъртта на Джакомо Пучини, 125 годишнината от рождението на големия балетист и балетен педагог Анастас Петров, 110 години от рождението на българския бас Борис Христов, 100 години от рождението на българския композитор и диригент Константин Илиев, 75 годишнината на балетната трупа на Държавна опера – Стара Загора и в памет на 60 годишнината на световно признатия тенор Камен Чанев.
Във фестивала участват четири български театри за музикално-сценични изкуства, един национален музей и един фестивал: домакините от Стара Загора, с примерите на оперния диптих от Пучини „Джани Скики“ и „Самодивите“, и на балета „Копелия от Делиб, Държавна опера – Пловдив, с последната опера на Моцарт „Милосърдието на Тит“, Държавен музикален театър „Стефан Македонски, с мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“ от Дечо Таралежков, Музей „Борис Христов“ ще представи концерт-спектакъла „Българските баси“, фестивалът „Мартенски музикални дни“ – мемоарната книга на бележития български диригент и композитор Константин Илиев „Слово и дело“. Финалът на фестивала е с музикалната драма „Рейнско злато“ от Рихард Вагнер, продукция на Софийската опера и балет.
През последните години фестивалът е гостоприемен домакин и на събития, създадени от независимия културен сектор. Авторският проект на Александра Дичева „Диалогът със самотата“ е посветен на творчеството на композитора Тодор Попов по текстове на български поети-класици. Съвместно с Фондация „Камен Чанев“ ще бъде създадена и представена изложба, посветена на големия оперен изпълнител. Срещата със съвременния художник поет и музикант Валентин Дончевски продължава още една линия на фестивалната програма като мост между различни изкуства и форми на творческо самоизразяване.
Сред чуждестранните участници се откроява гостуването на Националния балет на Ел Салвадор, италианският художник Салваторе Русо, с изложба и представяне на издание за него от Флавия Папачена, както и семинарът на една от най-задълбочените изследователки на съвременната танцова култура проф. д-р Габриеле Брандщетер от Свободния университет – Берлин.
Тази година може да се възползвате от специална Карта за всички събития в програмата на Фестивала за най-хубавите места в салона – картата е с цена 100 лв /символично по случай 100 години Държавна опера-Стара Загора/.