Сред изключително силна конкуренция, Държавна опера-Стара Загора беше избрана за един от трите финалисти-претенденти за Дигиталната награда на FEDORA – най-авторитетната европейска платформа за съвременни опера и балет.
На церемония в Парижката опера Palais Garnier Paris, името на Държавна опера-Стара Загора бе анонсирано в присъствието на представители от Европейската комисия и международни оперни, танцови, културни и бизнес организации.
Концепцията „Echoes of time: A dance of centuries“ е резултат от сътрудничеството между Финландската национална опера и балет и Държавна опера-Стара Загора. Тя представлява хибриден танцов спектакъл, който ще се реализира симултанно (в един и същи час) с балетни артисти от двете страни, които се „проектират“ на гостуващата сцена в обща, амбициозна виртуално-реална хореография. Това е поредната иноватива идея, която творческият екип разработва във връзка със 100 годишнината на Старозагорска опера, която се навършва през 2025 година.
Проектът бе представен в Париж от представителите на Старозагорската опера Мирчо Христов – експерт международно сътрудничество и от автора на дигиталната визия на проекта Борис Чуканов, заедно с представителя на Финландската национална опера Ханну Ярвенсиву.
Носителят на Дигиталната награда на FEDORA ще бъде обявен през април 2025 във Виена.
Старозагорската опера е единственият български участник в тази престижна надпревара.
Бихте могли да изразите Вашата подкрепа, както и да научите повече за идеята на профила на проекта тук:
https://www.fedora-platform.com/…/echoes-of-time-a…/786
Припомняме, че Държавна опера-Стара Загора не за първи път е финалист в европейската надпревара за иновативни оперни и балетни проекти на платформата FEDORA. Вниманието привлече изключително значимия със своята идея и реализация проект „Ние сме музиканти” – арт развитийни и терапевтични работилници за деца и младежи със специални образователни потребности, който бързо набра скорост и завърши в топ 3 в надпреварата за европейски образователни проекти, като беляза двоен успех – проектът бе първи в набирането на средства в подкрепа на благородната инициатива. Това предначерта успешния старт на програмата, която се осъществява вече трета година, все повече се обогатява с нови и алтернативни подходи и възможности, приобщава деца и младежи и техните семейства в Дома на Операта и балета, а наред с ежеседмичната работа в специализирани музикални терапевтични занимания, създава условия за артистични изяви. Програмата под ръководството на логопеда и музикотерапевт Русалина Мочукова и психологът Боряна Каниду, с всеотдайното съдействие на домакина Старозагорската опера – „Ние сме музиканти” вече има и престижни национални отличия, както и високата оценка и подкрепа на индивидуални и институционални дарители.