Методий Старозагорски напълно заслужено се нарежда сред плеядата духовни будители и водачи на народа ни, казва Галентин КАРАСЛАВОВ, директор на Държавен архив-Стара Загора
Сред знаковия документален масив, съхраняван в Държавен архив-Стара Загора, отчетливо се открояват два значими фонда. Това са Ф.N78К – Благотворителен комитет „Св. Йоан Милостивий“ и Ф. N407К – Старозагорска митрополия. Запазеното в тях многопластово архивно градиво, обхваща периода от 1893-1949 г.
Общия обем на съхранените документи е 501 броя архивни единици с 41 809 листа
Документите са сравнително добре запазени. Извършена е научно-техническа обработка, съобразно действащата архивна методика. Изготвени са исторически справки, инвентарни описи, географски и именен показател. Част от документите са реставрирани и микрофилмирани. В последните няколко години се извършва и дигитализация. Налични са както оригинални документи, така и преписи и чернови в ръкопис и машинопис на български, руски, френски и немски език.
Групирани са в следната схема: Ръководна и организационна дейност, Културно-просветна и благотворителна дейност, Финансово-стопанска дейност, Личен състав и Техническа документация. Фондовете постъпват в периода 1958-1963 г. Предадени са лично от дългогодишния секретар на Старозагорската митрополия, Недьо Александов Недев. По характеристика документите са изключително разнообразни и включват: преписки, писма, устави, доклади, окръжни, синодални постановления, актове, сведения, телеграми, протоколи, молби, рапорти, декларации, резолюции, списъци, програми и покани за тържества и празници, изграждане на храмове и паметници, пожертвователни списъци за дарени средства, доставки на икони, изографисване на църкви и иконостаси, брошури, дневници, бюджети, ведомости за заплати, наддавателни листове от проведени търгове и др.
Една значителна част от документите касаят лично дейността и периода на управление на Старозагорска епархия
от митрополит Методий Старозагорски. Избран за пръв канонически архиерей на епархията на 14.07.1896 г. Макар и със спорно отнети административни права на управляващ епархията за период от 17 години, митрополит Методий я ръководи ефективно в културно-духовно отношение. Документите, касаещи дейността му, са изключително ценен източник относно учредяването на Благотворителния комитет – 21.06.1896 г., и изградения в продължение на 26 години лесопарк от съвременен тип Аязмото. Полагането на основния камък и освещаването на параклиса „Св. Княз Борис – Михаил“, първите залесителни дейности и изграждането на водопроводната система в парка.
Изключително интересни и ползвани са документите, свързани с първото всенародно честване и възпоминание, организирано от митрополит Методий, по повод 30-годишнината от епичните боеве на Бузлуджа и гибелта на войводите Хаджи Димитър Асенов и Стефан Караджа. На 15.09.1902 г. Методий Старозагорски
успява равнопоставено с руски свещеници да освети Храма „Св. Рождество Христово“ в Шипка, акт за който митрополита се бори дълго време
Работи настоятелно и успешно за обучението на български младежи – стипендианти в средни и висши духовни учебни заведения и академии. Полага значими усилия за успешната стопанска дейност на Благотворителния комитет за обучителни курсове на свещениците в съвременни методи по овощарство, пчеларство, лозарство и стопанисването на горски масиви и розопроизводство. Значителна част от набраните средства от благотворителност и дарения са реализирани в издръжката на сиропиталище и старопиталище, откриване на епархийска свещоливница, църковен магазин и подпомагане на нуждаещи се изпаднали в крайна нужда. В продължение на 14 години издържа и училището в с. Кутлуджа, дн. кв. „Дъбрава“ на Стара Загора. В пожертвователните дарителски списъци се откриват имената на видни и заможни старозагорски граждани, енориаши, свещеници, просветители и лекари, военни лица, кметове и секретари на Общински управления от цялата страна, Цар Фердинанд и лични средства на митрополит Методий.
Методий Старозагорски напълно заслужено се нарежда сред плеядата духовни будители и водачи на народа ни
в годините на тежки изпитания за нацията. С основание за него се говори, като двигателна сила на духовността и защитник на националните ни интереси, един безупречен и безспорен добродетел на благотворителността, ползващ се с почитта и уважението на признателната старозагорска общественост.
Галентин КАРАСЛАВОВ, директор на Държавен архив-Стара Загора