Ще стабилизираме ТЕЦ „Марица-изток 2“ чрез капитализация, декларира министърът на енергетиката Теменужка ПЕТКОВА
Запазването на въгледобива и продължаване работата на топлоелектрическите централи от комплекса „Марица изток“ е основна цел и приоритет в нашата работа. В проекта на Интегриран план в областта на енергетиката и климата сме заложили работа на комплекса до 2030 г., с хоризонт до 2050 г. Това заяви днес пред журналисти министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Тя дойде в Раднево за среща с представители на енергийните дружества и на синдикалните организации КТ „Подкрепа“ и КНСБ, в която участваха председателите на двата синдиката Димитър Манолов и Пламен Димитров, ръководителите на БЕХ ЕАД, ЕСО ЕАД, НЕК ЕАД, ТЕЦ „Марица-изток 2“ ЕАД, „Мини Марица изток“ ЕАД и фонд „Сигурност на електроенергийната система“.
Стана ясно, че днес България е изпратила писмо до ЕК, с което уведомява, че ще използва механизма за капацитет, за да гарантира енергийната сигурност и ликвидността на пазара на електроенергия. Това е възможност за подпомагане на въглищните централи, подчерта министър Петкова. В момента международен консултант извършва възложен от БЕХ анализ на адекватността на системата, който ще бъде изпратен в ЕК до края на месеца. Министър Петкова съобщи още, че тече кореспонденция за увеличаване на капитала на държавната ТЕЦ „Марица-изток 2“. Задълженията на централата към БЕХ са 600 млн. лв., натрупани за закупуване на емисии CO2. Искаме да ги капитализираме, така би постъпил всеки инвеститор, заяви тя. На 11 септември е проведена техническа среща, на която е обсъден вариантът как точно ще бъдат възстановени средствата във времето. Данните сочат, че финансовите параметри на дружеството през последните две години се подобряват.
Енергийният министър декларира поредната категорична заявка на правителството, че централите, които произвеждат електроенергия от въглища, ще останат основна базова мощност в българската енергетика. Страната ни ще върви към пълна либерализация на електроенергийния пазар, в момента се обсъжда възможността в новия регулаторен период малките стопански потребители, присъединени към мрежи ниско напрежение, също да излязат на свободния пазар. В тази връзка КНСБ настоява още в бюджет 2020 г. да се предвидят средства за разтоварване на финансовата тежест върху определени групи потребители. А Димитър Манолов изрази съмнения за начина на определяне на цената на емисиите, и обобщи, че България повече пречиства, отколкото замърсява, но никой не ни го признава.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА