Миньорите и енергетиците трябва да получат яснота и конкретика как вижда съдбата им държавата. Това, че нещо непрекъснато се случва покрай комплекса „Марица изток“, а и в другите въглищни региони, но на парче, създава изключително напрежение. Променя се законодателство, ревизират се Планът за устойчиво развитие и Пътната карта за климатична неутралност, правят се отделни законопроекти, настоява се за създаване на нови предпиятия. За мен целият процес на трансформация, трябва да бъде структуриран в една рамка, която да бъде приета и подписана от една страна от работниците и служителите, чрез синдикатите им, а от друга – от правителството. Това каза Драгомир Стойнев, водач на листата на БСП-ОБЕДИЕНА ЛЕВИЦА на среща в Раднево.
БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА предлага именно проект на такава рамка. Документът е наречен Социален договор във въглищната енергетика и балансира в себе си реалности, ограничения и възможности, които обхващат целия процес на трансформация на въглищната енергетика. Той трябва да стане и основа за промени в редица сега съществуващи закони или за създаване на изцяло ново законодателство.
Драгомир Стойнев заяви, че не е запознат с готвения от временното правителство Законопроект за социална защита на работниците в електроенергетиката и добива на въглища. „Ако е добър за хората, разбира се, ще го подкрепим“, каза той в отговор на въпрос. Според него обаче, това отново доказва, че се работи на парче. Трябва да имаме обща рамка за всички необходими промени – не само в частта за обезщетенията и пенсиите. Това ще предотврати и политическо „търгуване“ с миньорите, които накрая могат да получат частични отговори на исканията си, да получат едно, но да им бъде отказано друго, каза още Стойнев.
Целта на левицата е не да наложи свое виждане, а да създаде основа за сериозен политически разговор между всички парламентарно представени сили след изборите и обединение около общо решение, подчерта той и допълни, че такова е и искането на синдикатите на миньорите и енергетиците.
Проектът на БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА бе представен публично на срещата в Раднево. Основните точки в него са следните:
График на работа на мините – времеви хоризонт до 2049 г., с ангажимент за осигуряване на плавен преход и недопускане на внезапни затваряния.
Защита за миньорите и за заетите в държавния ТЕЦ 2. Гарантиране на непрекъснатост на заетостта в рамките на Прехода. Всички работници, наети към 1 януари 2020 г., имат право да запазят работата си до пенсиониране.
Въвеждане на предпенсионен отпуск като право да го ползват имат работници, които наближават пенсиониране и чиито работни места са засегнати. По време на този отпуск те ще получават 80% от заплатата си в рамките на 5-годишен период, докато достигнат официалната пенсионна възраст.
При съкращение, работници, които не отговарят на условията за предпенсионен отпуск, имат право на еднократно обезщетение при съкращение между 60 000 и 80 000 лв.
За заетите в частните ТЕЦ-ове – механизъм за диалог между частните инвеститори и държавата като гарант за трудовите и социалните им права. Целта е да бъдат постигнати справедливи условия за предсрочно пенсиониране и справедливи нива на обезщетения при прекратяване на трудова заетост, близки до тези на държавните предприятия. Всички засегнати, работещи в частните ТЕЦ-ове, имат право и да се включат в Програмите за преквалификация.
Създаване на Свободни икономически зони във въглищните региони. Преобразуването им в зони, освободени от данъци, цели привличане на инвестиции и укрепване и модернизиране на европейското индустриално производство чрез иновации и нови технологии.
Обвързване на програмите за преквалификация с новите перспективи за заетост. Засегнатите работници получават достъп до възможност за преквалификация, за да получат нови умения, подходящи за други индустрии.
Развитието и внедряването на чисти технологии за екологично устойчив преход. Финансов ангажимент за осигуряване на близо 4 милиарда евро от ЕК за инвестиции в технологии като газификация на въглища, улавяне и съхранение на въглерод.
Създаване на Фонд за трансформация на Маришкия басейн с начален капитал от 500 милиона лв., с гаранции за допълнителни 600 милиона лв. Целта му е да се координира преустройството на минните обекти и да стимулира икономическото развитие в региона, осигурявайки разнообразна и устойчива икономическа база. Подобни Фондове ще има и за останалите засегнати райони. Финансирането за тази инициатива ще идва основно от Фонда за справедлив преход на ЕС, който подкрепя региони, изправени пред значителни предизвикателства поради прехода към климатична неутралност.
Предоговаряне на екологичните и финансовите стандарти на ЕС във взаимодействие с останалите страни-членки, засегнати от закриването на въгледобивната индустрия.