Първо да мислим за собствената си ядрена енергетика, вместо да се поддаваме на чуждо влияние, призова народният представител от БСП
„Българският парламент може да вземе решение за замразяване на преговорите с Украйна, за да се проучи възможността дали парогенераторите, предназначени за АЕЦ „Белене“, могат да бъдат използвани в АЕЦ „Козлодуй“ и конкретно в 6-и блок, който е проблемен и последната авария, касаеща 3-и парогенератор, беше доста притеснителна.“ Това заяви заместник-председателят на Народното събрание Драгомир Стойнев, който аргументира предложението на ПГ на „БСП за България“ по време на заседание на парламентарната енергийна комисия.
Той посочи, че това решение е възможност за българската енергетика и ако то не бъде взето сега и оборудването на АЕЦ „Белене“ бъде продадено, връщане назад няма. И обясни, че поръчката на изцяло нов парогенератор ще отнеме минимум 4-5 години, което е недопустимо дълъг срок, ако се стигне до спиране на 6-и блок.
Стойнев се позова и на кореспонденция между Министерството на енергетиката, АЕЦ „Козлодуй“ и Българския енергиен холдинг, според която парогенераторите могат да се монтират на 5-и и 6-и блок, както и че техническите им характеристики се припокриват напълно.
Той подчерта, че създадената от служебния министър на енергетиката работна група, която е започнала да води преговори, не може да направи нужната оценка за съвместимостта на парогенераторите. „Дали оборудването е съвместимо или не – трябва да преценят експерти, включително да се ползва международна експертиза“, категоричен бе социалистът.
Драгомир Стойнев реагира на предложението на министър Малинов преговорите да бъдат удължени със 180 дни: „Г-н министър, не мога да се съглася с Вас. Необходими са Ви 180 дни допълнително за преговорите, но вие нямате работна група от експерти, която да установи съвместимост на парогенераторите. Тези 180 дни са крайно недостатъчни за тази експертиза . Не се опитвайте да заблуждавате народното представителство, а направете нова група от специалисти, в която да бъдат включени и международни експерти.“ И допълни: „Ако се окаже, че оборудването е съвместимо, най-нормалното нещо е първо да мислим за собствената си ядрена енергетика, вместо да се поддаваме на чуждо влияние.“