Искра Иванова
И тази година Центърът за подкрепа на личностното развитие се включва много активно в програма „Лято 2019“ на Община Стара Загора. Проявите започнаха на 17 юни с информационна среща на деца, родители и партньори за запознаване с многобройните занимания и разговор с Обществения посредник на Община Стара Загора на тема „Права на децата“.
„Вече мина традиционното събитие „Безопасна ваканция“, в която си партнират всички институции, имащи отношение към проблема. Направихме и един богат концерт, в се изявиха всички сценични форми, мина и годишната изложбата на трите школи по живопис, приложни изкуства и малка пластика. На 18 юни в залата на Радио Стара Загора беше премиерата на „Въображаема книга“, плод на работата на литературния клуб „Без заглавие“с ръководител Мария Донева и на трите художествени школи. Книжката е много пъстра, смислена и стойността“, обяснява Искра Иванова, ръководител на Центъра. Миналата седмица се проведе и поредната „Шеметна надпревара“, в която се включиха 20 отбора, участниците бяха на възраст от 15 до 19 години. Освен че имаше сериозно физическо натоварване при преминаването по доста тежък маршрут, те трябваше да се справят и с различни задачи и предизвикателства и научиха много нови неща, свързани със Стара Загора и историята.
Всички 22 школи на Центъра с различен възрастов диапазон работят в посочените в графика дни и часове, посещенията са безплатни. Всеки е добре дошъл да се занимава с това, което харесва – както тези, които през учебната година са посещавали някоя от извънкласните форми, така и нови участници.
За трета година в пет поредни четвъртъка в парк „Пети октомври“ се провеждат летни концерт под наслов „На хорото се хвани“. Първият беше на 20 юни, а последният ще бъде на 18 юли. От 18 до 19 часа могат да се видя изпълненията на вокалната студия, на танцовия състав, на фолклорната формация, на индивидуални изпълнители. Така децата могат да се уверят, че не е страшно да застанеш пред публика и да се изявиш, а и, от друга страна, е вид реклама за работата на Центъра. Целта е в края на концерта всички да се хванат на хорото, от деца до баби, познати и непознати, което е важно за умението да общуват.
През тази година Центърът работи под мотото „Заедно можем“, целта е различните школи да влизат в колаборация и да създават общ продукт, казва Искра Иванова. Миналата година направиха първия експеримент – върху известната мелодия „Чичовите коня“, с участието на три различни по стил формации – фолклор, хип-хоп и мажоретки. Резултатът окуражи всички, защото от една страна децата работиха заедно, а от друга показаха как може да се слеят традициите и съвременността, да се види, че върху фолклорна мелодия може да има нещо по-различно. Тази година новото изпълнение се нарича „Вода“. Добър пример в тази насока е и работата по „Въображаема книга“, както и откъсът от известния мюзикъл „Котките“ с участието на децата от танцовата формация и латинотанците. Така децата се учат да работят в колектив, а в същото време осъзнават, че творчеството на другите е важно колкото тяхното собствено, убедени са в Центъра.
Школите ще работят до края на юли, а от септември започва новият цикъл и ще се приемат нови заявления. През завършващата учебна година повече от 550 деца от 6 до 18 години са се обучавали в различните школи, понякога само липсата на място е причина да не приемат повече. Поради естеството на дейността на клубовете заниманията и през лятото се провеждат на три места. Всяка сряда и четвъртък клубовете „Забавна астрономия“ и „Млад експериментатор“ са в обсерваторията. Театралните формации са в Младежкия дом на бул. „Св. Патриарх Евтимий“, а всички останали школи – в основната сграда на ЦПЛР на ул. „Захарий Княжески“ 71.
NBP.bg, Таня ИВАНОВА