Д-р Емил Славов е роден в Стара Загора. Доцент и дългогодишен преподавател по клинична имунология в Медицинския факултет на Тракийския университет. Има две магистратури – по стопанско управление от Великотърновския университет и по управление и контрол на условията на труд от Техническия университет във Варна. В периода 2005-2008 г. е бил член на СД на УМБАЛ-Стара Загора EАД. В момента е управител на Служба по трудова медицина „СТМ-ЕКСПЕРТ“ ООД и управител на „МЕДИЦИНСКИ ЦЕНТЪР СЕЛЕНА-Л“ ЕООД в Стара Загора. Член на Клуба на работодателя, съучредител и член на Лайънс клуб Стара Загора-Августа, член на Съюза на учените в България, член на Българската асоциация по клинична имунология, както и на Балканска асоциация на имунологичните дружeства и на Eвропейска федерация на имунологичните дружeства.
Семеен, с три деца – ученици в 5-и клас в ППМГ „Гео Милев“.

Съпричастен съм към проблемите на общността. Винаги се опитвам да бъда полезен за по-доброто бъдеще на града ни. Приех поканата на Живко Тодоров да се кандидатирам за общински съветник, като част от гражданската квота, с огромен респект към кмета на Стара Загора. За мен е предизвикателство да приложа моя опит като специалист, за да може градът ни да стане по-хубав, по-приветлив, по-атрактивен и хората да се чувстват по-комфортно. Да продължим заедно да работим активно, упорито, последователно, така че Стара Загора да се развива с още по-интензивни темпове напред.
– Доц. Славов, Вие имате поглед към сферата на здравеопазването от различни позиции. Как, според Вас, общинските здравни структури могат да работят по-добре и в по-добри условия?
– Общинските заведения за извънболнична медицинска помощ са равнопоставени с всички други, които съществуват на територията на града и общината. Затова те трябва да станат максимално конкурентоспособни. В момента недоброто им състояние се дължи на остарялата материална база, която трябва да се модернизира. Възможност в тази връзка е създаването на нов, модерен медицински център, който да бъде базиран в сградата, в която доскоро се помещаваше АГ клиниката в Стара Загора. Предимство е, че сградата се намира в район с добра транспортна схема на градския транспорт и с възможност за създаване на паркинг с достатъчно паркоместа. Това ще я направи достъпна и удобна за старозагорци. За да има пълноценен „живот“ тази нова структура,
трябва да предлага комплексни медицински услуги
така че дошъл в лечебното заведение, пациентът да получи бърза и компетентна медицинска помощ. За нормалното функциониране на структурата ще трябва да се инвестира и в съвременна медицинска апаратура, което също е приоритет. Имаме желание всичко това да се случи възможно най-бързо, след като общината придобие сградата.
Наша отговорност след това ще бъде да създадем адекватни финансови условия, за да може да мотивираме лекари и специалисти от различни специалности да работят в новото лечебно заведение. Тук искам да подчертая, че административно решение за
преместването „насила“ на лекари от съществуващите общински медицински центрове в новата сграда е нереално
Ще положа усилия за осигуряване на възможности за ремонтиране на останалите общински медицински центрове и за подобряване качеството на медицинската помощ във всеки един от тях.
– Имате идеи, насочени към определени групи от населението. Разкажете за тях?
– Има групи, които сякаш остават изолирани от адекватната медицинска помощ. Това са социално слабите, пенсионерите, т. е. хора с по-ниски доходи. Целта е за тях да се създадат възможности за по-всеобхватно здравеопазване в общинските структури. Необходимо е някой да им протегне ръка, за да им се окаже най-добрата помощ за запазване или поддържане на тяхното здраве. Има различни опции, които са въпрос на дискусия. Важното е да се заложи целта, да се преследва и да се реализира, и то в общинските структури. Възможно е да се дадат преференции, ваучери от общината, за да може хората да минават през прегледи, процедури.
Друг акцент са превенцията и профилактиката
които също трябва да залегнат в програмата на общинското здравеопазване. Това касае особено по-младото население, социално активните хора, които улисани в ежедневието, забравят да мислят за своето здраве. Необходимо е разработването и провеждането на периодични информационни кампании и създаване на нови възможности за профилактика в общинските медицински структури. Например извършване със средства от бюджета на общината на тематични профилактични прегледи, които надграждат профилактичния пакет, гарантиран от здравната каса. Тези прегледи трябва да бъдат насочени основно към целеви групи като пенсионери, инвалиди и др., които сами по-трудно биха отделили средства за това. Осигуряването на адекватна профилактика на населението е стратегическа задача пред ръководството на Общината. С Живко Тодоров сме говорили по тази тема, на едно мнение сме, има доста идеи за работа в тази посока.
– Вашата визия за диспансерите и тяхното развитие?
– Диспансерите са създадени във време, когато е имало реална необходимост от тях. В момента, обаче, има дублиране на част от дейността на някои от тях с дейности, извършвани в УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“. Това поставя диспансерите в специфична ситуация. От една страна, те са призвани да изпълняват социални функции, които не се финансират от никого, а от друга – трябва да работят по Търговския закон и да бъдат печеливши.
Въпрос на мениджмънт е да се определи бъдещето на съществуващите диспансери
Но не е коректно с лека ръка нито да ги закрием, нито пък да ги оставим да живеят в тежест на Общината. Като говорим за съдбата на диспансерите, трябва винаги да мислим и това, че и туберкулозата, и онкологичните заболявания, и полово предаваните болести са реални проблеми на нашето общество и не трябва да ги пренебрегваме. Трябва да мислим кой ще ни осигурява гърба, ако има развитие на епидемии.
– Като специалист в тази сфера Вашият коментар за финансирането на инвитро процедури, което е част от програмата на Общината?
– За жалост, все повече семейства в млада възраст използват тези медицински дейности, за да се сдобият с потомство. Община Стара Загора ги подпомага и това е похвално. Но средствата, които се отделят засега, са за самата инвитро процедура. За подготвителния период на изследвания няма планиран ресурс. За това
ще работя да се осигури допълнително финансово подпомагане от общината и за тази част от инвитро процедурата
Трудно е Общината да осигури всички средства само от общинския бюджет. За това трябва да работим и по посока на създаване на фонд, чрез който да се събират средства за тази цел. Създаването на условия за повишаване на раждаемостта в общината трябва да бъде една от основните задачи на ръководството на Общината и на общинските съветници, независимо от политическия им спектър.
Мога да допълня, че
същата грижа е необходима и за пациентите с тежки заболявания
Те са хора, които са си плащали здравните осигуровки и в един момент се налага да получат адекватно, но скъпо лечение. За тази цел също е необходимо да се създават фондове, които да натрупват средства от дарения или от други формати.
– Като преподавател и член на Клуба на работодателя, каква е Вашата позиция по темата с подготвеността на кадрите в образованието?
– Проблемът засяга не само висшето образование, той започва в първи клас. Сблъсках се с това и като родител. Ние като родители и преподаватели сме грешни пред нашите деца, защото ги караме да учат по системи, които не отговарят на времето в което живеем.
Опитваме се да им облекчим раниците, но трябва да им освободим ума
от различните безсмислени познания. Предизвикателство пред всички е да променим тази действаща система. Промяната изисква голямо усилие, трябва да стане плавно, но не и бавно. Знам, че МОН и министър Красимир Вълчев имат визия за това.
По отношение на тези проблеми в образованието в Клуба на работодателя работим в изключително добро взаимодействие и с общинското ръководство, и с други неправителствени организации.
Подкрепям изцяло и идеята на г-н Тодоров за създаване на училище за талантливи деца. Иновацията, с която се е нагърбил, е от изключително значение за региона.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА