Обществената подкрепа е изключително силна, за да не успеем
– Доц. Стоев, какви са предимствата, които планетариумът ще дадe за образованието и научната популяризация в града, за най-младите любители на астрономията?
– Зведният проектор еволюционно е продукт на технологиите на 20 век. Първият планетариум е направен в Германия през 1923 г. Днес, нашето желание е Стара Загора да има най-модерният за съвременния свят дигитален планетариум. Той е с възможност
да показва звездното небе с около 40 000 звезди
като за сравнение с просто око виждаме около 6000 звезди в двете небесни полукълба. Освен това, този планетариум показва над 10 000 мъгляви обекти, включително галактики, газови и прахови мъглявини, звездни купове, избухващи звезди и т. н. Съоръжението има опция да показва и движението на планетите в Слънчевата система, техните спътникови системи, да прави разходки по повърхността или в атмосферите на самите планети. Например, виртуална екскурзия по повърхността на Марс с очите на съвременните марсоходи, или пък разходка в спътниковата система на Юпитер, спускане в атмосферата на най-големия спътник на Сатурн – Титан. Съвременният планетариум показва всичко, за което човек може се сети в модерната астрономия и астрофизика, космическите изследвания и усвояването на Космоса от Човека.
Заедно с възможностите на самия уред,
планетариумът разполага и с над 30 лекции
специално разработени за него, със средствата на цифровата анимация. Тези лекции са във всички области на съвременната астрономия и астрофизика, включително еволюция на звезди, космология, тъмна материя, тъмна енергия и др. Благодарение на това, човек може да се потопи както в недрата на черна дупка, така и да отиде в покрайнините на Вселената и да види какво става там, в една епоха, която отстои от нас на 13 милиарда години – в зората на раждането на нашата Вселена.
Интересен и полезен момент е, че филмите всяка година се актуализират. Екипът, който прави планетариумите и осигурява техния софтуер, го актуализира ежегодно във връзка с новите открития и постижения на астрономическата и космическата науки.
– Кой ще бъде производителят на планетариума, който ще бъде закупен в Стара Загора?
– Звездния проектор ще бъде производство на американската фирма „Спиц“, техен ще и куполът. Ако трябва да бъдем точни, ние сме се насочили към модела Digistar Lite 2160 px, Barco F80-4K9, 9000 Lumens (марката на планетариума Е Evans & Sutherland Computer Corp. Digistar Lite Digital Fixed Planetarium). Досега в инициативите за възстановяване на планетариума ние сме акцентирали повече за звездния проектор, но след пожара през 1994 г., Обсерваторията не разполага и с купол-екран, върху който се проектира изображението. Това налага да се закупи и купол, което всъщност оскъпява цялата доставка.
Куполът-екран е специално съоръжение
прави се от много специална алуминиева ламарина, която е оксидирана, разпробита с миниатюрни дупчици на по-малко от 1 мм разстояние. Ако я няма тази перфорация и плътност на материала, в планетариума ще има екот, реверберации и разфокусирана картина на звездното небе, коeто няма да предостави необходимата разбираемост от гледна точка на модерните аудио-визуални средства на Планетариума.
Обмисляхме много концепцията за възстановяването на Планетариума. Искаше ни се да имаме по-голям купол, който да разположим в по-голямо помещение, да го изнесем от четвъртия етаж на езиковата гимназия в друго място, по-възможност в паркова среда и с възможност за по-лесен достъп. Но, за съжаление, в сегашната икономическа обстановкаq това на практика не е възможно. Решихме, че нашето поколение трябва да възстанови планетариума на съвременен етап на проективните технологии, а нека следващите поколения да мислят за разширяване и модернизиране. Сигурен съм, че ще има подходящи моменти градът да получи и тази възможност.
– Какво конкретно ще бъде обучението, достъпно чрез планетариума?
– С планетариума се ориентираме към два аспекта на обучението по астрономия и астрофизика. На първо място той
ще предоставя илюстриране на учебното съдържание по астрономия и астрофизика
за средната степен на училищното образование. Ние и сега имаме лекционна програма, но я представяме с мултимедийните проектори, с които разполагаме. Освен това, планетариумът е най-добрият уред, измислен от човека, за илюстрация на учебното съдържание не само по астрономия и астрофизика, но и за определени уроци по физика, биология, география, химия, защото в учебното съдържане на тези предмети също има астрономически елементи. Астрономията е най-бързо развиващата се наука и планетариумът е незаменим при демонстрацията на това, за деца и ученици от детската градина до 12 клас.
На второ място планетариумът е
мощно средство за популяризация изобщо на науките
в частност на астрономията, на космическите изследвания и космонавтиката. Предлага голям набор от специално анимирани филми. Говорим за анимация, защото някои от физическите среди в космическото пространство сме ги описали с помощта на уравнения и средствата на съвременната наука, но физически хората не могат да отидат там. Но чрез тези филми и специализирани проектори, ще можем да се принесем в недрата на една черна дупка, да видим какво има в центъра на нашата галактика Млечен път и да се разходим до видимия от нас край на Вселената.
Не трябва да забравяме и че астрономията винаги е сантимент за хората. Жителите на Стара Загора и на региона ще могат да посещават планетариуама и да се запознават с всичко, което става в съвременната астрономия, космически науки и космонавтика.
Когато се подготвях за рождения ден на кмета г-н Живко Тодоров (виж стр. 15), който особено силно подкрепи каузата за закупуване на звезден проектор, проверих старите дневници на Обсерваторията. Когато през 1977-1978 г. е бил открит за посещение предишният планетариум,
в първите 4 години той бил посетен между 120-150 хил. човека годишно
Вярно, че тогава не е имало интернет, толкова много информационни канали, но смятам, че и днес планетариумът ще бъде перлата на културните и образователни институции в нашия град и ще представлява специален интерес за хората от Стара Загора.
– На какъв етап е финансирането на проекта?
– Миналата година наши бивши ученици, членове на Лайънс клуб, които членуват и в астро клуб „Гемма“ – също клуб на наши бивши ученици, лансираха идеята за възстановяване на планетариума за пореден път. Чрез две дарителски кампании на Лайънс клуб, ГК ЛИПА и Общественият дарителски фонд успяхме да съберем около 20 хил. лв. Междувременно Министерствота на образовието и науката стартира проектна линия за ЦПЛР-Астрономически обсерватории и планетариуми в България за модернизиране на звездните им проектори. Кандидатствахме и спечелихме сумата от 150 хил. лв., като тя ще бъде достатъчна само за закупуване на звезден проектор (за това е предвидено финансирането по проекта).
Затова сега събираме средства за купол на Планетариума
Неговата цена е съизмерима с цената на самия звезден проектор, защото както обясних вече, той е специално изделие и от него зависи цялостното аудио-визуално представяне на лекциите в Звездната зала.
Освен това, самата процедура за производството на планетариума изисква време. Прави се конкретно задание, което се изпълнява между 4 и 6 месеца. След това фирмата производител го сглобява в завода, тества, разглобява и го транспортира до Стара Загора. Техен технически екип го сглобява в залата на Обсерваторията, и го тества за кривина на повърхността, здравина на закрепване и липса на напрежения в материала, качество на отражателното покритие. И едва след това се доставя звездният проектор, който е деликатна апаратура и след монтирането му не са желателни никакви допълнителни строително-монтажни работи.
В конкретния случай ние се ориентирахме към апаратурния оптимум за планетариуми, произвеждан в света на настоящия етап. Предлагат се и по-евтини, но те не разполагат с всички опции, които са необходими за съвършенни дигитални прожекции на звездното небе и космически панорами, а и САЩ са в топ три на производителите на оборудване за планетариуми. Най-добри са на фирмата „Карл Цайс“, Германия, но за съжаление, те са непостижимо скъпи за нас. Затова и с инициаторите на дарителските кампании, с общинската администрация решихме да си поставим по-реални цели, за да ги изпълним в сравнително кратки срокове.
– Как приехте тази широка подкрепа, която каузата получи?
– Хората са много позитивно настроени. Възхитен съм от г-н Живко Тодоров, че реши да посвети рождения си ден на тази кауза, за което безкрайно му благодарим – аз и колективът, който ръководя, както и членовете на Астро клуб „Гемма“. Надявам се, наистина това да не е последната кауза, която нашият град успява да постигне с единение. Нека покажем на сънародниците си, че освен да се разделяме по различни причини, можем и да се обединяваме за реализиране на позитивни цели и
Стара Загора дава положителен пример за това
Планетариумът ни обедини, надявам се възможно най-скоро да видим и финала на проекта. В момента вече сме събрали сумата, която ни позволява да направим заявка за техниката. Започването на процедурите за доставка, ще позволи тези 6 месеца за производство на апаратурата и техническите компоненти, да не ги губим. Догодина Астрономическата обсерватория става на 60 години и ще бъде чудесно да посрещнем юбилея с планетариум. Ако сега започнем процедурата, означава, че към 12 април, когато е Денят на космонавтиката и на нашия патрон Юрий Гагарин, ще има възможност да отворим вратите на Звездната зала.
Още повече, че догодина сме домакини и на Европейския конгрес по археоастрономия. Чудесно ще е да посрещнем и колегите ни в залата на новия планетариум.
Ще направя и уточнение, че досега събраната сума няма да е достатъчна. Но вече сме разговаряли с Ротари клуб и други обществени организации, които искат да се включат в дарителството. Лайънс клуб и ГК ЛИПА също ще направят с Обществения дарителски фонд още една кампания. Имаме обещание и от сегашни дарители от празника на г-н Тодоров, че това е първият транш и до края на годината те ще преведат допълнителни средства. Обществената подкрепа на инициативата „Да възстановим Старозагорския планетариум“ е изключително силна, за да не успеем. И преди е имало разбиране и подкрепа от гражданството, но в по-камерен вид.
Сега всички сме заедно
– от широката общественост до бизнеса, промишлеността, обществения елит, общинско ръководство. Няма връщане назад!
NBP.bg, Радослава РАШЕВА