Българската православна църква също не остава безучастна към съдбата на нуждаещите се от помощ. В първите години след Освобождението благотворителността е дело на отделни клирици и свещенически братства в Чирпан, Стара Загора, Пловдив, Сливен, София и други селища. Личен пример дават архиереите Симеон Варненски и Преславски, Григорий Доростолски и Червенски, Константин Врачански, Методий Старозагорски и други дейци от предосвобожденската епоха. Тяхното дело е поето от следващото поколение духовни пастири като Неофит Видински и Павел Старозагорски.
Първото благотворително християнско братство в Старозагорска епархия е създадено през 1905 г. в Чирпан от свещеник Георги Стайков. Първоначално то има за цел да противодейства на силната протестантска пропаганда в града. След няколко години, с усилията на митрополит Методий, епископ Йосиф и протосингелът на митрополията йеромонах Инокентий, в Стара Загора също е създадено свещеническо братство, носещо името на св. Цар Борис. В ръководството му се включват изявени общественички и учителки като Анастасия Тошева, Теофано Попова, Радка Илиева, Мария д-р Стоянович, Ташка Пачаурова, Радка кап. Божкова и др. Те вече са натрупали достатъчно опит в грижите за бедни, болни и сираци по време на Руско-турската война и последвалото разорение на града. Енергичните дами участват и в други обществени организации – Благотворително дружество „Добрий Самарянин“, Дружество „Червен кръст“, клон Стара Загора, културно-просветно дружество „Театър“ и др.
По инициатива на братството започва изграждането на енорийски благотворителни организации към четирите храма в града. Учредителното им събрание се провежда на 27 март 1910 г. в основно училище „Цар Фердинанд I“ под ръководството на йеромонах Инокентий. Приет е устава, изработен от специална комисия. Според него целта им е да работят за християнска просвета и да дават морална и материална помощ на крайно бедни хора в града. Управителният комитет на всяко енорийско братство се състои от председател, касиер и шестима съветници. Общият им годишен празник е 10 март – денят на Св. Четиридесет мъченици.
Над 40 години православните благотворителни братства в Стара Загора са упора за нуждаещите се християни. Оказват помощ на стотици болни и бедстващи, раздават ежегодни пенсии на най-бедните. Развиват активна културно-просветна и религиозна дейност.
Райна АНТОНОВА-ТОНЧЕВА, гл. уредник, зав. отдел „Нова история„, Регионален исторически музей-Стара Загора