„Зелената сделка“ е тема номер едно, за всеки, който ще застане и ще иска доверието на старозагорци, казва още председателят на групата на ПП ГЕРБ в Общински съвет-Стара Загора

– Г-н Димитров, кои са най-важните приоритети, които стоят пред Вас и общинските съветници от ПП ГЕРБ в настоящата година?
– Приоритет номер едно е приемане на Бюджет 2021, което ще стане в края на месец февруари. Имаме идеи, на които нашата група държи и в подходящ момент през 2021 г. ще ги представим. В края на 2020 г. не беше най-удачното време да се правят нови програми, свързани с разход на средства. Със сигурност във втората половина на 2021 г. местните финанси ще влязат в нива, които сме свикнали да виждаме в годините назад. Защото Община Стара Загора дълги години е от отличниците сред общините в България, и по отношение на приходната част, а и с доста консервативен подход по отношение на разходите.
Надявам се, че ще успеем отново да стабилизираме местните финанси
Това ще бъде предпоставка да входираме на второ четене наредбата за стимулиране на деца с високи постижения. Работим по нея от доста време и е една от целите, които си поставяме през 2021 г., след приемането на бюджета.
С колегата Дарин Петков и в тясно сътрудничество с общинската администрация, успяхме да подготвим и Правилник за условията, реда и критериите за съфинансиране на културни проекти в Община Стара Загора. В момента, в който бюджетът ни подскаже, че има ресурс, ще входираме правилника. След като той получи одобрението на съветниците, ще започнем с първите пилотни проекти. Това ще са малки, бутикови проекти, предназначени за по-малка група от хора, първоначално с по-скромни средства от общинския бюджет. Но, ако програмата се докаже във времето, ще заделим и по-голям финансов ресурс, за да може да дофинансираме добри идеи, в които има ценност, полезност и обществен принос. Вече има сериозен интерес. След представянето на правилника на пресконференция ми се обадиха хора, които ни поздравиха за добрата идея и за това, че в точния момент сме инициирали полезна програма.
Наред с това, бих искал да изтъкна, че от години наред сме отворени към всички политически формации в ОбС. Лично за мен една от основните цели, които си поставям, е да продължим да поддържаме тази добра комуникация. Аз съм млад човек, не съм свикнал да деля хората на партийни цветове или окраски. За мен са важни ценността, полезността в една идея и нейното реализиране.
– Вашата позиция относно бъдещето на Многофункционалната спортна зала в Стара Загора, която породи нови дебати в общественото пространство?
– Действително е допусната грешка от участника, класиран на първо място в конкурса, който не е декларирал конфликт на интереси. Община Стара Загора категорично няма вина за създадения казус. В момента сме на изходна позиция. Общината ще действа по по-различен начин. Ще бъде пуснат не само идеен проект, но цялостно първоначално проектиране на сградата.
Смятам, че шумът, който се вдигна, най-вече в социалните мрежи, бе от хора, които със сигурност искат да бъдат забелязани преди предстоящите парламентарни избори. Опитват се да политизират темата със залата и да извлекат съответните дивиденти. Но в случая не им се получи първоначално замисленият план.
Искам да изразя своите адмирации към цялата старозагорска общественост
– спортна, културна, НПО, които изявиха своята публична позиция в подкрепа на проекта. Тези, които се опитаха по изкуствен начин да създадат казус, се блъснаха в сериозна стена. Всъщност, тези хора са говорители на други хора, които са извън пределите на Стара Загора и това е много жалко. Като старозагорци имаме редкия шанс, политиците от моето поколение, да направим нещо, което да стане в следващите 50 години като емблема на града. Сградата ще бъде най-голямото съоръжение, в което ще могат да се провеждат и културни събития, и спортни. Политическото противопоставяне, тесногръдието и огромното желание на някои хора да ги забележат по повод на предстоящите избори бе много ненавременно. Но и аз, а и те много добре знаят, че ще им бъдат сложени водачи от София, Пловдив или други градове, а потенциалът им граничи с това да вкарат 1 народен представител. Тези хора ще останат само със своята злоба и завист, която изсипаха в Стара Загора, и с тезите им, които нямат общо с местния патриотизъм и с добруването на нашия град.
– А какви са предварителните проучвания относно менажирането на сградата?
– Можем да се поучим от целия предишен опит на всички зали, които се построиха. На първо място, според мен, трябва да бъде осигурена възможността за голяма по обем търговска площ, която да генерира приходи от наем на недвижимо имущество и да даде възможност за споделяне на комуналните разходи по сградата. На второ място е много важен човекът, който ще управлява тази зала и неговият бизнес план.
Благодарение на географското положение на Стара Загора, имаме редкия шанс да се превърнем в център на конгресен, събитиен туризъм, с изложения, експозиции. Имаме прекрасна база на 15 км от града – Старозагорските минерални бани, с потенциал на леглова база, СПА туризъм.
Смятам, че с изготвянето на оптимален проект от страна на проектантите, имаме добър шанс да обезпечим по-голямата част от последващата издръжка. Защото, ако сега кажем, че на 100% ще можем чрез наеми или чрез споделяне на комунални разходи, да издържаме тази зала, няма да бъде реалистично. Но над половината от тях биха могли да се поемат именно през такива допълнителни приходни пера. Разбира се, всяко нещо, което се построи, носи гордост и е нов обект, неминуемо има и своите разходи. Но далеч по-значима е идеята сградата да я има, отколкото колко ток ще плаща Община Стара Загора на месец…
Освен това, преди дни кметът е направил среща с премиера Бойко Борисов и работи за това
до края на месец март да постъпи и останалата сума за залата в размер на 10 млн. лв.
За да може всички хора, които имат притеснения, да се успокоят и да погледнат малко по-ведро. Все пак имаме уникален шанс да останем в историята на града. Трябва да го хванем и да го разработим.
Радващо е също, че капацитетът на залата си остава 5000 места, какъвто и подхожда на един град с над 8000-хилядна история.
– Като представител на ПП ГЕРБ, какви са Вашите очаквания от предстоящите парламентарни избори?
– Лично аз номинирах хората, които са се откроили и съм работил с тях през последните 4 години. За мен най-важно е всеки от депутатите, излъчени от старозагорската структура на ПП ГЕРБ, да направи публичен отчет за своята дейност преди старта на кампания. Т.е. да отговори на въпроса – какво направих за Стара Загора в предходните 4 години. Цялостната ангажираност за региона е водеща. За мен кой кого харесва е на много заден план. Който има резултати, той получи моето доверие.
Иска ми се да видим и нови лица в листата. Има хора и от Общинския съвет, които през последните 12 месеца показаха голям прогрес. Разговарял съм някои от тях да приемат такава номинация, защото това е пътят към налагането на нови, млади лица, които имат потенциал и са го доказали на територията на Общината.
Очакванията ми са ПП ГЕРБ отново да бъде първа политическа сила
В момента виждам, че много хора искат да бъдат алтернатива, но те се съсредоточават в антигерб говоренето. Разбирам, че целят да се позиционират по някакъв начин, биейки по най-силния. Но, като избирател, бих искал да чуя нещата, които те искат да направят. Мен не ме интересува против кого са, а за какво са…
Смятам, че хората се наситиха на антиговорене, дали ще е срещу ГЕРБ, БСП или президента… Няма нищо конструктивно в това, има смисъл да гласуваме за хора, които ще движат процесите напред.
– Красимир Вълчев ли ще бъде водачът на листата на ГЕРБ в Стара Загора?
– Министърът, който през последните 4 години беше най-близо до нашия град, подкрепи няколко проекта в сферата на образованието, свързани със строителството на нова детска градина и ремонта на новата гимназия и на още две училищата, това е Красимир Вълчев. Да, той е от региона, но
по един безспорен начин се превърна и в приятел на Стара Загора
Има много добра комуникация между него и кмета Живко Тодоров и ресорния зам.-кмет Иванка Сотирова. Мисля, че е добра идея да имаме за водач на листата успешен министър, добре позициониран и експертно, и политически, с който Стара Загора, надявам се, и в бъдеще може да работи в тясно сътрудничество.
– Ще видим ли Вашето име сред номинираните кандидати за депутати?
– Много хора ми се обаждаха с желание да ме номинират, но аз ще откажа такава номинация. Поел съм ангажименти, които са свързани с региона – и в топлоцентралата, а и в Общинския съвет. Работи се по всяка точка в ОбС с различните формации, за да се види къде са ни различията и да ги изгладим. Ангажирал съм се с тази тема, интересна ми е, доста научих през последната една година. Лично за мен като развитие ми беше полезно.
Ще се ангажирам отново на местно ниво
и ще работя за местните проблеми.
– Какви ще бъдат най-големите предизвикателства пред народните представители от Старозагорски регион в следващото Народно събрание?
– „Зелената сделка“ е тема номер едно, за всеки, който ще застане и ще иска доверието на старозагорци. Това е изключително сериозна тема, по която предстои много работа и по която трябва да се действа с копринени ръкавици. Свързана е със съдбата на хиляди хора и семейства. Трябва да бъдем по-пестеливи на думи, а повече да се работи, и то да се работи с хората на терен.
Всеки един от кандидатите за народен представител ще даде своя прочит по какъв начин трябва да се развие ситуацията. Лично, според мен, трябва да положим всички усилия, за да осигурим максимално дълъг период, в който и мините, и ТЕЦ-овете да работят в следващите години. Паралелно с този процес по устойчиво задържане във времето на целия комплекс, трябва да изграждаме и нова, модерна индустриална зона на територията на бившето летище. Но това трябва да е свързано с такъв тип инвеститори, които могат да осигурят сходни условия на заетост и на заплащане на хората, които ще напуснат централите. Трябва да започнем да работим сега. Процесът по придобиването на терена, по проектирането, привличането на инвеститори и изграждането на нови съоръжения, е дълъг.
Според мен, следващото правителство ще има изключително важна роля в целия този процес. Вече има избран консултант от Европа – голяма международна компания, пред която нашата страна трябва да предостави своите териториални планове за развитие по зони. И това трябва да стане в тясно сътрудничество и с Министерството на енергетиката, и с БЕХ. Но на местно ниво ще бъде важно ръководствата на ТЕЦ-овете и на мините също да работят в тясно сътрудничество със синдикатите. Не възприемам подхода на различни СНЦ-та и НПО-та, които не са свързани с региона, да се стремят да извлекат някакъв позитив.
Това е процес, който трябва да се управлява тясно с държавата и с хората, които работят на местно ниво
Само тогава ще направим преход, отложен във времето, и отговорен към хората, които работят в енергийния комплекс.
Други приоритети за народните представители трябва да са удвояване на пътното трасе, което свързва АМ „Тракия“ с град Стара Загора, ремонтът на пътя Стара Загора – Чирпан, ремонтът на пътя Стара Загора – Нова Загора. Фирмите и инвестициите отиват там, където има създадена добра инфраструктура. А чисто географски Господ ни е дал много хубаво положение, въпросът е да го поддържаме и използваме по най-умния начин.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА