Вярвам в потенциала на българското общество

Старозагорката Диляна Начева беше избрана за участие в тазгодишната програма за жените в предприемачеството – Women entrepreneurship and start-ups: empowering through innovation /ITEC/. Тя бе единственият представител от България и цяла Европа по време на двуседмичното обучение в два от най-престижните университети в Индия.
Диляна е майка, млад предприемач, активен общественик и двигател на не една и две каузи. Нейните усилия са насочени към справедливостта, достъпа на всяко дете до психологическа подкрепа и до възможността за развитие на социално-емоционални умения.
Тези, които я познават, знаят, че тя е човек на действията, с непреклонна упоритост и визия за постигане на своите цели.



– Диляна, разкажете повече за Вас? Какво Ви мотивира да се впуснете в предприемачеството и как се заехте с бизнеса, които развивате?
– Казвам се Диляна Начева, на 36 години съм, родена в Стара Загора. Завърших с отличен успех математическата гимназия в родния си град. След това продължих обучението си в Икономическия университет във Варна, където придобих бакалавърска и магистърска степен. Там открих моята страст – предприемачеството, с което решително искам да се занимавам. Винаги съм мечтала да създам собствен бизнес и успях!
Така вече 10 години налагам на пазара моя собствена марка в сферата на търговията и модата. В моя бизнес се стремя да помагам на жените да покажат своята красота, да ги направя щастливи, защото вярвам, че женската енергия е най-голямата сила, която зарежда света.
Вярвам, че печелившата стратегия в бизнеса е да се занимаваш с това, което обичаш, и да го правиш със страст и отдаденост. В моята работа се стремя към индивидуален подход към всеки клиент. Държа на високото качество и модерната визия във всяко предоставено обслужване. За мен обратната връзка от клиентите е от съществено значение, тъй като тя ми помага да подобрявам и усъвършенствам услугите си. Моята цел е да гарантирам, че всеки клиент е доволен и ще се върне отново и отново в бъдеще, като се доверява на моя продукт.
– По повод на Вашите успехи в бизнеса бяхте част Women entrepreneurship and start-ups: empowering through innovation /ITEC/ в Индия, единствен участник от България и цяла Европа в тазгодишната програма за жените в предприемачеството. Споделете как се стигна до включването Ви в програмата, както и за визитата Ви в Индия?
– Първо искам да изразя благодарност към Посолството на Индия в България за предоставената възможност и за изумителния шанс да се потопя в сърцето на Индия и да се запозная с нейните прекрасни хора. Тази година Министерството на външните работи на Индия покани 10 водещи жени-предприемачи от целия свят. Целта на програмата е да провокира значими социални промени и да покаже успешния опит на Индия. За мен е чест и привилегия, че бях избрана като единствен участник от Европа.
Фактът, че и България е включена в тазгодишната програма, е знак, че Индия се стреми към разширяване на партньорството между жените предприемачи от различни страни и към включването на все повече жени като лидери и предприемачи в икономиката. Участието в програмата се осъществява чрез конкурс, като работният език от кандидатстването до приключването на проекта е английски.
Индия е стабилна, приобщаваща и истински демократична държава. Това е една от най-бързо развиващите се големи икономики с потенциал да бъде третата в света. Нещо повече: икономическото развитие на страната е тясно свързано с качественото образование – нещо, което правителството на Индия подкрепя безрезервно и постига бързи резултати. Това е кауза, за която се боря и аз – тук, в България.
– Какво Ви впечатли най-много в Индия?
– Най-впечатляващото за мен от това пътуване и обучението там беше образователната култура в Индия, която е насочена към всички нива и възрасти, независимо от социалния статус. Правителството инвестира в образование, което се отразява положително на страната и бизнеса. Индия е мощен образователен център, способен да конкурира САЩ и Китай.
Индия държи на своите кадри и прави всичко възможно да ги задържи в страната си. Докато в България ние буквално ги подаряваме на други държави. У нас няма национална политика, която да задържи образованите млади хора и да ги накара тук да развиват идеите и таланта си.
Имах удоволствието да посетя някои от най-престижните университети в Индия, намиращи се в град Индор. Тези учебни заведения “произвеждат” най-добрите предприемачи в страната. Имахме възможност да се срещнем с най-уважаваните професори и техни бивши студенти, които вече са преуспели предприемачи. Техният опит и съвети бяха безценни за нас и вече са вдъхновение за моите бизнес идеи.
– Има ли продължаващи дейности от участието Ви в програмата и какви са те?
– Партньорството между Индия и България трябва да се разширява и укрепва в бъдеще, защото Индия е една от най-силно развиващите се икономики в света, при това най-вече в сферата на технологиите. За България би било много полезно търсенето на допълнителни възможности за разширяване на сътрудничеството в сферата на бизнеса и културата. България може да бъде входна врата към единния европейски пазар заради икономическите и географските си предимства и добрия си бизнес климат. Индийците имат интерес към България, а ние трябва да се възползваме от това.
Уверена съм, че знанията и опитът, придобити от това обучение, не само ще подобрят моите предприемачески способности, но и ще ми позволят да окажа значимо влияние в моята страна. Ще реализирам контактите си от това пътуване по най-добрия начин. Развълнувана съм от възможността за продължение на сътрудничеството между Индия и България и в моя роден град. Предприети са следващи инициативи и последващи срещи.

– Заела сте се и с образователни каузи, насочени към деца, свързано и с работата Ви с отец Йордан Карагеоргиев. Разкажете за тях?
– От известно време обсъждам с отец Йордан важността от по-чести посещенията на градини и училища, където да се предават на децата християнски ценности, традиции и морал. Децата трябва да бъдат учени на доброта, съпричастност и честност, което може да се постигне чрез духовни учители.
Друга моя активна инициатива е насочена към подобряване на менталното здраве на децата. Те имат нужда от нашата подкрепа, доверие и умения за изразяване на своите емоции. В съвременната епоха децата са емоционално интелигентни, но често ги ограничаваме в стереотипи. Ангажирана съм и с каузата за по-добро образование и развитие на социално-емоционалните умения при децата. Вярвам, че българското училище трябва да предоставя не само диплома за завършено образование, а да учи на морални ценности, практични знания за живота, да възпитава емоционална интелигентност и така да спаси обществото ни от агресията и безразличието.
Няма нищо по-важно от здравето на нашите деца. И аз искам моят 9-годишен син да живее в един по-спокоен свят. Като отговорен родител не мога да се примиря със сегашната среда, в която отглеждам детето си. Трябва да осигурим спокойна среда за развитие на нашите деца. Те трябва да бъдат обичани и подкрепяни. В целия този омагьосан кръг, в който се намираме през последните няколко години, забравяме да развиваме доброто в децата. Пропускаме момента да превърнем тяхната “доброта” в единица мярка за цял живот. Това е наша обща работа – на родители, учители и деца. Като под “учители” визирам и психологическата подкрепа в училище, както и директорите, и Министерство на образованието.
– Защо млада, предприемчива жена като Вас е останала в България и намира своя път на развитие тук?
– Аз обичам Родината си и се гордея, че съм българка. Ако не харесваш мястото, където живееш, не е нужно да бягаш, а трябва да направиш всичко възможно да го промениш. Защото промяната ще започне, когато ние започнем да се променяме и да правим добри дела, и да се подкрепяме взаимно. Да даваш добър личен пример е важно, защото вдъхновяваш хората. Доброто е заразно и трябва да го разпространяваме. Няма по-голям успех от това да направиш добро и да увличаш хора след себе си.
Аз оставам в България, защото вярвам във възможностите за развитие и успех в моята родина. Вярвам в потенциала на българското общество. Вярвам, че чрез своите усилия и ангажираност мога да допринеса за неговото развитие. Моето послание към младите хора е, че въпреки предизвикателствата, развитието в родината ни е от изключително значение, тъй като тук се крият възможности за растеж и постигане на целите. Вярвам, че чрез упорит труд, обучение и ангажираност можем да създадем по-добро и успешно бъдеще за себе си и за обществото като цяло.
Затова трябва да изградим едно силно поколение и да му покажем, че може да създаде бъдещето си в България.
NBP.bg