На 15 август почитаме един от най-значимите християнски празници – Голяма Богородица. По отколешна традиция много българи избират този ден, за да дадат курбан. Според поверията, с принасянето на жертва, се влиза в диалог с висшите сили, които се измолват за здраве, за доброта, мир и разбирателство.
Месото, което се използва по традиция за направата на курбан, е от овца или шиле, казва за НБП един от признатите майстори на гозбата не само в Стара Загора – Тенко Тенев, собственик на механа „Джалата“. А времето от Голяма Богородица до края на месец август е най-подходящо за приготвянето на ястието, тъй като през този период месото на овцете е с най-добро качество.
За всички свои клиенти „Джалата“ предлага изкусно подготвен курбан. Учил съм се от спец кулинара Минчо Димитров. Той е работил дълги години в Балкантурист и е прочут с майсторлъка си. При нас курбанът е един от най-хубавите, които се правят в нашия регион. Малко са и тези, които на моите години са овладели тънкостите в приготовлението, допълва Тенко Тенев.
ПОЛЕЗНО лято с ПОЛЕЗНИЯ вестник! ТОП оферти онлайн в NBP.bg
В механата се приготвя типичният тракийски курбан. За да се получи вкусна чорба, трябва да бъдат изпълнени някои кулинарни тънкости. В първоначалната фаза месото трябва да се изкисне 1 ден. Специален трик споделят от кухнята за читателите на НБП – то може да се сложи в лед, за да излязат белтъчините. След това месото се вари, но без карантията, за да се премахне миризмата, която не се харесва на част от клиентите. При варенето трябва да се спазва най-напред съотношение 1:1 (месо:вода). Месото първоначално завира при силен огън, за да стане добро изпенване. После варенето продължава на слаб огън – от 6 до 8 часа. Отделно се слагат в тензух 5-6 глави лук, които се варят заедно с месото и след това се изхвърлят. Добавят се обаче 5-6 пакета черен пипер на зърна. Майстор-готвачът допълва, че морската сол е най-подходяща за овкусяването на курбана. Друго не слагам. Някъде добавят моркови, яйца, но нашият си е натурален. Има и нещо друго важно – чорбата трябва да се прави с любов. Иначе не се получава. Разбира се, при желание клиентите могат да гарнират курбана с чесън, с люти чушки, всеки според вкуса си, казва собственикът на „Джалата“.
В механата всеки ден клиентите могат да поръчат от вкусната гозба. Най-търсена е разбира се, по време на празници. За почитателите на добрата кухня механата продължава да предлага и богато лятно меню. Акцент в него са рибните специалитети. Клиентите могат да ги опитат в прохладната лятна градина, която посреща гости до края на топлите дни. Допълнителен комфорт за тях е специалното оборудване за охлаждане на открито. Охладителната система гарантира прохлада не само на терасата, но и в другите зали, както и в кухнята на заведението, уточнява за НБП собственикът Тенко Тенев.
„Джалата“ разполага със 130 места. За повече информация и резервации – Стара Загора, ул. „Братя Жекови“ 12, тел.: 0896863907, работно време – всеки ден от 11 до 24 ч.
*НБП*, Радослава РАШЕВА