По проект на Старозагорския музей са изработени още 2 атрактивни модулни игри, които дават познания за Апостола на Свободата и за знакови музейни експонати
Резултатите от проект „Уча, играя и творя в Старозагорския музей“ бяха представени в РИМ-Стара Загора. Той е разработен от отдел „Работа с публики“ и художника Марияна Гинзарова, на които специално искам да благодаря. Целта е нашата работа с детската аудитория да бъде по-качествена и по-ползотворна, сподели директорът на РИМ-Стара Загора Петър Калчев.
Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата. Общата му стойност е 8403 лв. като 75% са отпуснати от Министерството, а 25% са собствено финансиране. Основните му цели са музейните експозиции да станат по-привлекателни за детската аудитория и да се разшири обхвата на образователните програми, които предлага музея.
Материалите и четирите образователни модулни игри, които са изработени по проекта, бяха представени от Ирина Атанасова, завеждащ пиар отдела на музея и уредник в отдел „Работа с публики“. Няколко бяха основните цели, които си поставихме, при работата по проекта. Едната бе да изработим печатни образователни материали, с които досега не сме разполагали. Направихме много интересни занимателни листи, посветени на различните исторически периоди от развитието на Стара Загора. Те са 7 на брой – от праисторията до българското Възраждане, и ще бъдат основна част от нова образователна програма, която в момента подготвяме. Тя ще бъде предложена на старозагорските училища в началото на следващата учебна година, уточни Ирина Атанасова. Друга част от печатните материали представляват илюстрации, също с историческа тематика. Дизайнът на работните листи и на илюстрациите е на Йоана Виденова, направени са по начин, който да привличат детското внимание.
Втора важна част от проекта е подобряването на материалната база на музея при работата му с деца и ученици. Вече са закупени маси и столчета, които отговарят на стандартите за ученически мебели и са с капацитет да поберат един учебен клас.
Интересна част от проекта са изработените модулни игри. Те са предназначени, не само за участниците в организираните занимания, но и за всички деца и ученици – посетители на музея. С тях нашата експозицията ще бъде по-интересна, по-достъпна и със сигурност по-привлекателна за младите хора, допълни Ирина Атанасова.
На представянето на проекта „Уча, играя и творя в Старозагорския музей“ четирите образователни игри бяха демонстрирани от ученици на Второ основно училище „П. Р. Славейков“ и Основно училище „Кирил Христов“. Първата игра дава възможност за подреждане на антична мозайка, като тя ще очаква своите посетители до паното с мозайката „Дионисиево шествие“ на първия етаж в музейната сграда. На рол банер са описани техники на мозаечното изкуство, има и модел на мозайки. Върху масичка децата ще могат да подредят своята мозайка от цветни камъчета, по схема от декоративни елементи.
Втората игра е посветена на античната архитектура. Тя ще бъде разположена на античната улица в Музея. Представлява ансамбъл от три табла, които запознават с трите основни стила за архитектурата през древността – йонийски, дорийски и коринтски. Децата трябва да реставрират храм като се ориентират по специфичната форма и украса на трите вида колони, представени на таблата, и ги сглобят на правилното място.
Третата игра – модулът „Заветите на Апостола“ е изработена за музеен обект „Хилендарски метох“ и вече е използвана в образователната програма на Музея по повод 150 години от гибелта на Васил Левски. Представлява магнитно табло във формата на книга, върху което малките посетители могат да сглобяват думи, за да получат известни цитати и мисли на Апостола на Свободата.
Четвъртата игра ще бъде разположена в централната музейна сграда и се нарича „Лабиринт на времето“. Представлява масичка с 6 захватки и снимки на емблематични експонати от музейната експозиция, свързани с различните исторически епохи. Децата трябва преминат през лабиринта и да отведат експоната до правилната епоха, на която принадлежи.
Щастливи сме, че успяхме да реализираме този проект. Играта и развитието на творческия потенциал винаги са били водещи за всички образователни програми, които разработваме в музея, допълни Ирина Атанасова.
Специален гост при представянето на проекта бе зам.-кметът на община Стара Загора Надежда Чакърова. Тя изказа своята подкрепа към образователната дейност на музея и иновативния подход на музейния екип в приобщаването на децата към културно-историческото наследство. От името на кмета на Община Стара Загора искам да ви поздравя за реализирането на интересната образователна инициатива. Смятам, че това е начинът да подтикнем учениците – чрез игра да изучават исторически факти и да научават за богатото ни културно-историческо наследство, сподели Надежда Чакърова.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА