Днес деца и учители от V ОУ „Митьо Станев“ в Стара Загора отбелязаха Световния ден за борба с насилието в училище. Те изразиха съпричастността си към Деня на розовата фанелка с масов танц в училищния двор. Гости на събитието бяха хип-хоп формацията „Do It Crew“, които танцуваха, облечени в розови фанелки. След своето изпълнение те приканиха всички ученици, повечето също облечени в розово, да повторят стъпките от демонстрационния танц. В програмата по-късно се включи и мажоретният състав на Пето основно училище.
Всички съпричастни към инициативата, сложиха на ревера си розов стикер под формата на фанелка с надпис „… и Аз подкрепям инициативата „STOP на тормоза в училище“.
„Стига, достатъчно, до тук!“, бе темата на дискусията, проведена от учениците от 5 и 6 клас на Пето основно училище, в подкрепа на световната инициатива. В посланията на децата имаше пълна нетърпимост към обидите и тормоза, но в същото време и трудност как да са се справят със сложните чувства и емоции, които изпитват в тяхната възраст. И заедно с надежда си обещахме, че тази кампания е послание не за един ден, а отговорност за всеки ден и навсякъде, не само в училище, казва педагогическият съветник на училището Ивелина Кьосева.
Денят за борба с тормоза в училище се отбелязва всяка последна сряда на месец февруари и е обявен още за Ден на розовата фланелка. На този ден ученици, учители и граждани носят розово, за да изразят символично своята позиция срещу тормоза в училище.
Инициативата започва през 2007 г. като протест срещу инцидент, свързан с тормоз в училище в Канада. Тогава събитието се организира от двама ученици – Дейвид и Травис. При откриването на учебната година в същото училище група по-големи ученици се подиграват на деветокласник, който бил облечен с розова блуза. Момчето стига до плач. На следващия ден Дейвид и Травис решават да купят и разпространят сред съучениците си 50 розови тениски като жест на солидарност към тормозения техен приятел.
Инициативата бързо става популярна сред други училища чрез sms-и, имейли и медии. През 2008 г. премиерът на Британска Колумбия обявява този ден от февруари за ден срещу тормоза в училище. Всяка следващата година все повече ученици го честват, идвайки в училище с розови тениски и дрехи, на които пише „Тормозът спира тук“ и „Ден на розовата фланелка“. Скоро инициативата се подема и от хиляди училища по целия свят, като израз на неприемане на тормоза и на стереотипите, свързани с пола. В Деня на розовата фланелка розовият цвят е символ на разчупените стереотипи, а посланията са по-силни, когато са подкрепени от важните за децата хора, особено от мъжете – бащите, батковците, дядовците.
Денят на розовата фланелка се отбелязва за първи път в България през 2012 г.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА