Най-малкият ни активен „читател“ е само на 3 години, за най-четящо дете бе обявена Радост Стоянова, казва още Надежда ГРУЕВА, директор на Регионалната библиотека „Захарий Княжески“
Догодина Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ ще навърши 65 години. Книжният й фонд наброява 430 000 единици, като това не са само книги, тук се включват периодични издания и новите електронни носители, картографски материали, ноти и др. Библиотеката разполага с електронен каталог, който обхваща всички издания, които са комплектувани в библиотеката след 1995 г.
С г-жа Надежда ГРУЕВА, директор на библиотеката, разговаря Донка ЙОТОВА.
– Г-жо Груева, какво четоха старозагорци най-много през 2017 г.?
– 2017 г. беше успешна за Регионална библиотека „Захарий Княжески“. Най-големият ни фонд е книжният. Длъжни сме да пазим като архив поне по едно копие от всички старозагорски издания.
Художествената литература е най-четената от старозагорци през 2017 г.
като тя съставлява повече от 70% от заетата литература в библиотеката. Най-ползваните книги и периодични издания на място в библиотеката са освен в областта на обществените науки, така и в областите философия, история, изкуство и медицина.
– Колко са вашите читатели?
– Средногодишно библиотеката има като постоянни читатели около 3500 души. Те са посетили библиотеката за заемане и връщане на литература и ползване на читалните над 47 500 пъти. Децата, учениците и студентите са 45% от читателите на регионалната библиотека в Стара Загора, а обслужваме и около 500 пенсионери. При нас през изминалата година са проведени и
повече от 250 събития, на които са присъствали над 25 000 посетители
3650 са посещенията за ползване на компютри и интернет.
– Четат ли днешните деца?
– В Детския отдел на библиотеката се обслужват малки читатели до 14-годишна възраст. Те са над 1000. В началото на декември всяка година правим един празник за нашите читатели и дарители, като при запалването на светлините на елхата в библиотеката обявяваме „Читател на годината“. Тази година най-малкият ни активен „читател“, който получи грамота, е само на 3 години. Божидар Духтев е възпитаник на ДЯ „Еделвайс“, воден е при нас от майка си.
Най-много обича да му четат приказки
За най-четящо дете бе обявена Радост Стоянова. Тя е на 13 години, прочела е 90 книги през 2017 г., учи в СУ „Максим Горки“. Чете предимно фентъзи, фантастика и леки тийн романи, но е отворена и към нови предложения. Вече се налага да ползва и Заемна за възрасти, защото е прочела всички заглавия от любимите жанрове в Детски отдел.
– В коя детска възраст се чете най-много?
– Най-много четат децата до 4 клас. След това има един период, в който започват да четат повече литературата, която им е дадена в списъците през лятото. Тийнейджърите заемат книги вече в залата за възрастни. Към 7-ми клас се оформя нов интерес – към фентазито, приключенската литература, любовните романи. През миналата година излезе последният том на първата интерактивна детска книга „Пръстенът на Нибелунгите“, където с помощта на мобилно приложение героите, нарисувани в книгата, се виждат в 3D формат. Това е книжно издание, което има други измерения. Децата приемат хартиената книга вече с друго око,
гледат всяка картинка да оживее пред тях
Малките продължават да четат хартиени книги, но мисля, че всеки в по-зряла възраст се връща към хартиената книга или пък оценява нейната стойност. Само през последните две години сме представили няколко книги на автори, които са до 18 години. Това означава, че самите автори до тази възраст са преценили, че хартиената книга си има своето място.
– А какво представлява библиотерапията?
– Една от услугите, които предлагаме през последните няколко години, това е срещата с консултанти по библиотерапия. В този случай става дума за хора, които имат някакъв проблем, преживяване, което ги е разтърсило емоционално. Много често те търсят литература с герои, които имат същите преживявания. Консултантите по библиотерапия предлагат точно такива художествени книги, които отговарят на усещанията на човека в момента. Срещата и разговорът с консултанта по библиотерапия се случва само между двамата.
Има изготвени вече няколко библиорецептурника
(списъци от книги) за различни състояния – самота, отчуждение и пр. Ние не лекуваме, но се опитваме да използваме това, което имаме като богатство, и с книгите да помагаме на хората да преодоляват своите нелеки състояния.
– Какви други услуги предлагате?
– Предоставяме възможност на читатели, които не могат да открият книгата или статията, която търсят, в нашия фонд, да им бъде доставена от друга библиотека. Обикновено става дума за учебна или научна литература.
Друга услуга, която се радва на голям интерес, това са безплатните курсове – за начална компютърна грамотност на граждани, които са над 60 години и са читатели на библиотеката. Обучението дава възможност на хората от третата възраст да преодолеят психологическата бариера от новите компютърни технологии и да използват новите средства за комуникации и търсене на информация.
През 2016 г. година получихме дарение от посолството на САЩ в България и фондация „Глобални библиотеки – България“. Това са малки роботчета с вида на птиците финч. С тях обучаваме деца до 14-годишна възраст на основни елементи на програмирането, защото тези финчета могат да бъдат накарани да се движат напред-назад, да минават през препятствия, да светят, да издават звуци. Това е една добра възможност децата да направят първите си стъпки в програмирането по един интересен и забавен начин.
НБП