Пожелаваме си здраве, нека да имаме сили да продължаваме напред и да посрещаме следващите предизвикателства на живота с вяра и кураж, казва директорът Меглена Бакърджиева
С вълшебен празник Детска градина 25 „Ален мак“ в Стара Загора отбеляза своя 50-годишен юбилей. Екипът на детското заведение и малчуганите от всички групи подготвиха празничен спектакъл , който зарадва публиката на 29 март на сцената на Държавна опера-Стара Загора. Малките таланти представиха танци от цял свят, а кулминацията на тържеството премина с българска народна музика и фолклор. На сцената заедно с възпитаниците на детската градина излязоха ансамбъл „Загорци“, школата за фолклорно пеене „Жарава“ и балетна школа „Феерия“. Водеща на тържеството бе Биляна Райнова от Държавен куклен театър-Стара Загора, а редом с нея бе и Макчето (в ролята – Татяна Андреева) , което преведе всички гости и участници през програмата за рождения ден на ДГ „Ален мак“. За финал на празника б е предвидена сладка изненада – чудна торта с красиви макове . В залата да присъства ха много гости – от ръководството на Община Стара Загора и РУО-Стара Загора, бивши директори и учители на детската градина, много родители, бивши възпитаници на „Ален мак“.
Детска градина “ Ален мак “ е открита тържествено на 1 декември 1972 г. Тя е първата шестгрупна градина в Стара Загора. На 17 декември 1972 г. прага й прекрачват и първите деца. За директор на градината е назначена Мария Боева. През учебната 1974/1975 г. Детска градина “ Ален мак “ става база на Института за детски учителки “ Анастасия Тошева “ . Тогава е създадена и школа по изобразително изкуство под ръководството на доц. Ангел Карагьозов. По-късно е изработена проекто-програма за възпитателно-образователна работа по изобразителна дейност в градината. През 1992 г. ръководната позиция на детската градина е заета от Татяна Мирчева-Карагьозова.
Успехите на школата по изобразително изкуство не закъсняват – много са спечелените конкурси – у нас и в чужбина. Откриват се и много изложби с детски рисунки. По-значимите от тях са – самостоятелна изложба на рисунки от деца на детската градина, която се прави във фоайето на Кукления театър в Стара Загора през 2004 г., и през 2017 г., когато по предложение на МОН детската градина прави изложба от отличени от национални и международни конкурси детски рисунки, като експозицията е разположена в сградата на министерството.
През 2013 г. приключва няколкомесечен основен ремонт на детската градина. Сградата е обновена, мебелите са нови, модерни и ергономични. Всичко това се случва със съдействието на Община Стара Загора, с личното съдействие на кмета Живко Тодоров и Емил Христов, който тогава е председател на Общински съвет-Стара Загора.
Детска градина „Ален мак“ е отличена с множество награди. През 2006-2007 г. колективът получава наградата „Анастасия Тошева“. През 2015 г. детската градина е отличена с наградата „Стара Загора“, която получава за втори път и през 2022 г. Пред 2015 г. работата на колектива е отличена с наградата на МОН „Константин Величков“.
От 2018 г. за директор на ДГ „Ален мак“ е назначена Меглена Бакърджиева.
Разговаряме с нея за празника и за постиженията на детското заведение.
– Г-жо Бакърджиева, зарадвахте с вълшебен спектакъл гостите на 50-годишния Ви юбилей…
– Дълго време подготвяхме празничния спектакъл, в организацията със сърце се включи целият екип на детската градина, много родители, разбира се, и децата, които до последния момент репетираха. Подготвихме и кратък филм за 50-годишната история на детската градина, който също представихме на сцената на Операта. Той съдържа много любопитни снимки още от откриването на детската градина. Надявам се, че с чудесния празник за нашия половинвековен юбилей сме зарадвали всички гости и участници в него.
Благодаря на екипа, на децата, на родителите, на всички, които ни помогнаха с организацията на тържеството
Радвам се, че сред нашите гости бяха и нашите партньори, с които работим, не само за настоящия празник – Община Стара Загора, РУО-Стара Загора, Кукления театър. Специално благодаря на директора на Старозагорската опера Огнян Драганов и на екипа му, за възможността да направим перфектна организация за празничния ни спектакъл.
Като стана дума за съвместна дейност, ще допълня, че с удоволствие се включваме в инициативите на Центъра за подкрепа за личностно развитие, на РБ „Захарий Княжески“, на 11 ОУ „Николай Лилиев“, работим партньорски и с други институции и организации.
– Колко малчугани посещават в момента детската градина?
– Имаме 182 деца, разпределени в 6 групи. Екипът ни е много сплотен. През последните 2-3 години колективът се обнови напълно, останаха само 2 учителки от предишното поколение. Младите колеги са много отворени към модерното образование. В обучението използват нови методи, интерактивни похвати, които стимулират детския интерес.
Продължаваме да работим усилено в областта на изобразителното изкуство
Всички колеги в допълнително време и без да пречат на режима в детската градина, работят индивидуално с децата, които имат изявени интерес и дарби към изобразителните дейности. Има приемственост в тази насока, младите колеги продължават и съумяхме да задържим нивото на детската градина. Това си личи по наградите и призовите места, които идват при нас след конкурсите.
Радвам се, че засилено работим и с родителите. Те влизат в групите, представят свои интересни професии, четат книжки, правят драматизации, включват се в работилнички по повод на различни празници. Това показва и нашия труд. Влизайки в групите при децата, родителите виждат съществената работа и я оценяват. По този начин ще успеем да повдигнем и авторитета на българския учител. Смятам, че това е пътят и само ние можем да възвърнем доверието и да спечелим отново уважението на обществото към учителите.
Ще допълня, че сме горди и с благотворителната ни дейност
Непрекъснато участваме в такива инициативи. През 2022 г. екипът на детската градина бе награден в Народното събрание за съвместна работа с фондация АФА-България за опазване на природата. Агенцията за закрила на детето ни връчи наградата „Аз гарантирам щастливо детство“, която получих на тържествена церемония в София. А през февруари месец 2023 г. бяхме отличени и с награда на Агенцията за българите в чужбина в Националния дворец на децата в София.
Радостни сме, че на 1 октомври 2021 г. бе издадена и първата книжка на детската градина – „Вълшебният свят на децата“.
– Какво е усещането да сте ръководител на институция с 50-годишна история?
– Аз съм малка частица от тази половинвековна история, тъй като съм директор от 5 години. Но съм била и учител тук, в началото на моята кариера. Наясно съм с работата, но е съвсем различно да ръководиш градината и да си лидер в друго качество.
Вълнуващо, напрегнато е, но е и вдъхновяващо. Много работа, много емоция, много проблеми, но и радости
Само хората, които са тук, и тези, които работят в такива екипи, знаят какво коства. Моето семейство също знае какво ми струва в личен план. Но наистина всичко си заслужава. Когато минават препятствията, обръщайки се назад, изпитваш удовлетворение и знаеш, че нещо си оставил с дейностите и с работата си.
Удовлетворена съм и защото екипът е сплотен, идват заредени и спокойни на работа, за да са полезни на децата и да общуват добре с родителите. Това е моята най-важна цел като директор, насочена към персонала – да се чувстват уважавани, зачитани, удовлетворени, за да дадат и целия си потенциал – на 100% в работата. Важно е, защото ние не само учим, но възпитаваме, социализираме, даваме първоначалните умения и знания на нашите възпитаници – да работят в екип, да уважават връстници и възрастни, поставяме основите на ценностната система.
Затова си пожелаваме здраве. Нека да имаме сили да продължаваме напред
и да посрещаме следващите предизвикателства на живота с вяра и кураж.
Радослава РАШЕВА