11 депутати ще излъчи 27-ми Старозагорски избирателен район в 43-ото Народно събрание. Имената на повечето от тях вече са ясни. Има обаче няколко кандидати за новия парламент, които продължават да тръпнат в напрегнато очакване. Тяхната съдба ще зависи най-вече от партийните им водачи на листи. Ако те предпочетат да влязат в НС от Стара Загора, ще изхвърлят зад борда някой от подредените в редицата на чакащите кандидати.
Пример едно – водач на листата на ГЕРБ в Стара Загора е Лиляна Павлова. Доскоро се твърдеше, уж категорично, че ексминистърката ще влезе в парламента от Варненски район, за да освободи повече места за кадрите от региона. След изборите обаче в града на липите се заговори, че Павлова има намерение да използва старозагорски си мандат. Ако това се случи, герберската квота от 27-ми МИР в НС ще изглежда вероятно така: Лиляна Павлова, Димитър Желев, Пламен Йорданов, Нено Влайков. Радневецът Димитър Желев, който беше под номер 9 в листата, изненадващо изпревари втория Пламен Йорданов, защото за него гласуваха преференциално 4103 души. Заради новата подредба четвъртият в листата д-р Кирил Добрев, досегашен депутат и екс зам.-министър на здравеопазването, засега остава в графата „чакащи“. Неговият шанс е Лиляна Павлова отново да влезе в изпълнителната власт и да му освободи място. Спряганият за сигурен допреди изборите депутат Маноил Манев, който бе пети, може само да се надява още някой от колегите му да заеме министерски или друг пост, за да се озове в 43-ия парламент.
Ситуацията в „Атака“ е следната. Водач на листата в Стара Загора бе Десислав Чуколов. Съгласно спечелените проценти партията на Сидеров излъчва в НС само един депутат от региона. Чуколов е кандидат за парламента и от Плевен. Засега там „Атака“ е на ръба да вкара депутат и е възможно дори да остане без такъв заради Патриотичния фронт. Ако обаче все пак Плевен се пребори и излъчи един атакистки депутат в НС, това може да е и Чуколов. Тогава за старозагорци трябваше да се освободи второто място, което се заема от дългогодишния областен лидер Михаил Михайлов. Да, обаче Михайлов бе изпреварен от 11-ия в листата (която също е с номер 11) Енчо Видев, който спечели 782 преференциални гласа. Така има хипотетична възможност 11-ото място на малко известния кандидат да послужи като трамплин за влизането му в парламента.
И при ДПС засега не е ясно кой ще е депутатът на 27-ми МИР. Водач на листата за Стара Загора бе Делян Пеевски, който оглави листа и в Пазарджик. След изборите, на които ДПС спечели само един мандат от региона, се заговори, че Пеевски традиционно ще избере Пазарджик и ще освободи място на подгласника си Халил Летифов. В последните дни от движението започнаха да идват противоречиви сигнали. Твърди се, че Пеевски все пак ще избере Стара Загора, за да може да даде зелена светлина в Пазарджик на ексцентричната ексминистърка на спорта от кабинета Орешарски Мариана Георгиева. Разочарование в редиците на ДПС предизвика и фактът, че в парламента по всяка вероятност няма да се окаже и Шендоан Халит. Досегашният депутат бе подреден на трето място в листата и беше смятан за сигурен представител на Движението в НС, но малко над 10-те процента за ДПС в 27-ми МИР се оказват засега недостатъчни.
При останалите партии и коалиции подредбите, макар и неокончателни, са почти на 100 процента ясни. Коалицията на БСП, заради лошото си представяне, успя да се пребори само за две депутатски места. Те ще се заемат от Драгомир Стойнев и Георги Гьоков. Малко остана ексдепутатът Гьоков, който бе втори в листата, да се размине с влизането в парламента. 22-ата в листата на коалицията (която беше с номер 22) Диана Михалева, която е лидер на младежкото БСП в Стара Загора, едва не катурна колегата си Гьоков с преференциалния вот, който получи – 1605 гласа.
Нещо подобно се получи и при „България без цензура“. Депутатът най-вероятно ще е един и се казва Кънчо Филипов. Вторият в листата (с номер 13) Янко Янков получи 907 преференциални гласа, но 13-ият грабна значително повече – 1153. Ако ББЦ беше спечелила повече от един мандат, битката за втория щеше да е на живот и смърт.
Депутатът на националистическата коалиция „Патриотичен фронт“ от Стара Загора ще е Димитър Байрактаров, а на Реформаторския блок – съименникът му Димитър Танев.
Проф. Станков обаче не получи достатъчно подкрепа и се наложи да разчита на Добрич, където се предполага, че ще успее да вземе депутатско място. Отговорът ще получим най-късно в неделя от ЦИК.
NBP.bg, Мадлен ПЕЕВА