Стремежът ми е цял живот да уча и да се развивам, когато се образоваме и желаем да получим нови знания, това винаги носи положителни неща
Веднъж разпалено, пламъчето трудно се гаси



Деница Димитрова е ученичка в 11 клас на Търговска гимназия „Княз Симеон Търновски“ в град Стара Загора, специалност „Икономика и мениджмънт“.
В момента е председател на Младежки общински съвет в Стара Загора. Занимава се повече от 3 години с младежки дейности, била е областен управител на Стара Загора за 1 час на 09.05.2024 година, зам.-председател на МОС, председател на Постоянна комисия „Доброволчество и работа с партньори“ за мандат 2023-2024 година
Преди Търговската гимназия е учила в Пето основно училище „Митьо Станев“.
Обича да пише, участва в множество национални конкурси.
– Деница, преди време спечели уникална награда на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) в първия национален конкурс „Аз и моята община, един проблем – едно решение“. Припомни ни за отличието и на какъв етап е проектът, който се реализира по твоята отличена идея?
– Това беше първото издание на конкурса и първият конкурс, на който спечелих първо място. Написах проект за създаването на първи парк за деца с двигателни проблеми в България. Надявам се да го открием до няколко месеца в новата част на старозагорския парк „Артилерийски“. В момента работим по този проект с Община Стара Загора. Поради различни обстоятелства има известно забавяне. Ще бъдат монтирани още два уреда и заедно с вече поставената люлка-везна, децата с двигателни проблеми ще имат свое пространство за забавление, където да прекарват свободното си време, заобиколени от свои приятели.
Благодарна съм на кмета на Стара Загора г-н Живко Тодоров, че подкрепи моята кауза. Скоро след награждаването бях поканена на среща, където споделих за проекта си и г-н Тодоров ми съобщи, че Община Стара Загора безвъзмездно поема ангажимента да го реализира.
Като победител в Националния младежки конкурс „Аз за моята община: един проблем – едно решение“ имах привилегията да бъда единственият младеж говорител на Встъпителната среща на новоизбраните кметове и председателите на общинските съвети за мандат 2023-2027 г., която се проведе на 11.12.2023 г. Беше огромна възможност за мен. За първи път говорих пред такава многобройна аудитория, над 300 души в залата. На срещата присъстваха председателят на Народното събрание , министър-председателят на Република България, зам.-министъра на финансите, министър на регионалното развитие и благоустройство, представител на Норвежката асоциация на местните и регионални власти, ръководството на НСОРБ и други. Заедно с г-жа Надежда Чакърова – зам-кмет „Образование и младежки дейности“ на Община Стара Загора участвахме в работен панел „Ние чуваме идеите на младите хора“. Имаше голям интерес от кметовете на общините в България към моя проект. Поздравиха ме специално. Радвам се много за признанието, което получих.
За мен това бе и първият проект, който писах. И в тази връзка съм много благодарна на г-жа Искра Иванова, която тогава бе директор на ЦПЛР-Стара Загора, и на омбудсмана г-жа Иванка Сотирова. Те ме мотивираха и подкрепиха. След награждаването всички бяха много щастливи, че ученик от Стара Загора печели първо място на подобен конкурс.
Очаквам с нетърпение да бъде открит паркът за деца с двигателни проблеми. Като гости ще поканя ръководството на НСОРБ, те бяха неотлъчно до мен и продължават да се интересуват от процеса.
– Разкажи за твоята дейност в МОС и други младежки инициативи?
– Бях кандидат за млад кмет за настоящия мандат. Отделям голяма част от времето си за Младежки общински съвет Стара Загора.
Имали сме много хубави инициативи. Когато влязох в МОС, бях една от най-малките. Приеха ме много топло. Искра Иванова много ни насърчаваше, грижеше се за нас като втора майка. Дейността на МОС е много наситена, изградили сме се като институция и ръководителят ни отделя изключително много от личното си време, за да бъде до нас. Щастливи сме, че това прави за нас и настоящият ни ръководител Стоянка Димитров, зам.-директор на ЦПЛР-Стара Загора. Тя е винаги до нас, подкрепя ни и знаем, че можем да разчитаме на нея.




– Защо ти харесва да се занимаваш с младежки дейности?
– Търсих по-различна среда. Още в предишното ми училище – Пето ОУ „Митьо Станев“, бях в Ученическия съвет, участвахме в много дейности. При онлайн обучението по време на пандемията се включихме в конкурс за киберсигурност. От толкова много участници в цяла България, нашият отбор спечели 2 място и бяхме щастливи.
По-късно, когато Едислав Кундев бе председател на МОС, той ме покани и аз да се включа. Бях започнала да участвам вече в Ученическия съвет на Търговската гимназия „Княз Симеон Търновски“. Радвам се, че влязох в МОС. Срещнах млади и амбициозни хора, които искат да направят нещо в живота си , и да оставят следа в нашия град. А щом веднъж пламъчето се разпали, трудно може да се загаси.
Впоследствие бях и председател на Ученическия съвет на Търговската гимназия. Смятам, че през последните вече близо 3 години преминах през много положителни, както и отрицателни моменти. Но не съжалявам. Ако трябваше сега пак да избирам, отново щях да избера всичко това.
– Най-новата мащабна инициатива на МОС, която предстои на 8 май, е Фестивал на иновациите. Сподели повече за тази идея?
– Фестивалът на иновациите ще се случи благодарение и на нашите партньори- Община Стара Загора, ЦПЛР-Стара Загора, ЦПЛР-Астрономическа обсерватория, ММЦ-Стара Загора. Смятаме, че в нашия град има много активни млади хора, които има какво да покажат. Благодарни сме на г-н Алексей Стоев за напътствията. Щом чу за тази инициатива, ни подкрепи, винаги е бил на мнение, че трябва да се работи усилено с младите хора, защото те са бъдещето на България.
Кандидатствахме по един проект към ММЦ за финансиране на стойност 1200 лв. и го спечелихме. Ще реализираме фестивала благодарение на този ресурс.
В регламента за участие във фестивала са оповестени всички подробности. Преди провеждането му на 8 май авторитетно жури ще оцени всички предложения и ще допусне само най-добрите проекти. До 31 март всеки, който желае, може да изпрати разработки в три основни направления: компютърни и математически проекти, природонаучни проекти и хуманитарни проучвания. Участниците, на възраст от 14 до 19 години, могат да кандидатстват индивидуално или в екип. Предвидено е по време на събитието да има лекционна части презентационна част.
– Какви други инициативи на МОС би искала да отличиш?
– На 24 април ще проведе още едно голямо събитие – „Стара Загора в зелено“ в Културен център „Стара Загора“. Кандидатствахме в Национален конкурс „Млад благотворител“ към Фондация „Благотворител“. Спечелихме 4-то място, имаме финансиране, което не е достатъчно, но ще го реализираме с подкрепата на институции.
Преди дни се включихме в залесяването, което се проведе в местността Седми километър. Това носи положителни нагласи у нас, дава ни удовлетворение, че се включваме в добри дела за нашия град.
От тази година МОС започна да посещава Ученическите съвети на гимназиите в града. Първата среща направихме в ПГСАГ „Лубор Байер“, директорката на училището също присъства. Нашата цел е да представим дейността на съвета и да търсим партньорства в бъдещи инициативи. А най-ценното е, че се срещаме на живо и се запознаваме с други млади хора. Много е важно, че си общуваме лице в лице. Освен това, съобщаваме за предстоящи инициативи и всеки, който желае, може да се включи в тях. Предстоят още такива срещи и в другите училища.
Вижда се, че целите ни са доста амбициозни. Но със Сиана, зам.-кмета на Млада Загора, и с младия кмет Радослав Балкански много добре се напаснахме. И тримата сме хора, които отделят голяма част от времето си нещата да се получат и работата да върви. Отговорни сме, има диалог между нас и това е много ценно. Обсъждаме всичко тримата, когато сме на официални срещи сме на едно мнение, като истински екип. Въпреки че със Сиана и с Радо бяхме конкуренция при избора за Млад кмет, това не ни повлия и нямаме противоречия.
Друго важно е, че искаме нашата дейност да е прозрачна. Например, коледният ни благотворителен концерт, мина много добре, събрахме малко над 2600 лв. Предадохме тези средства на педиатричното отделение към УМБАЛ, където ще бъде доставена носилка, необходима за отделението, както и допълнителни консумативи. Като бъдат доставени, ще обявим официално за закупеното с тези средства. Държим обществото да е запознато с всичките ни инициативи. Коректни сме. Искаме това да остане така.
Радостно е също, че в МОС има много нови членове, които са доста активни. Занимават се сериозно, отделят време за тези дейности. Около 30 души сме, но работим много задружно и заедно.
– Какво още ти се иска да има за младите хора в Стара Загора?
– В нашия град има много възможности, много клубове и дейности за младите. Смятам, че ако един млад човек има желание, има и начин. Аз, както казах, исках да намеря по-добра среда, да бъда заобиколена от млади хора, които са амбициозни и мислят за бъдещето си. Имах желание и намерих начина. Смятам, че всичко е възможно, но трябва да се положи усилие.
Важно е също, че МОС има много добър диалог с институциите – с Община Стара Загора, с ММЦ-Стара Загора и много други. Във всеки един момент работим заедно. В много други градове не е така. Разбирателството при нас води и до добри резултати. Затова и продължаваме да се занимаваме активно с младежки дейности, имаме по-амбициозни планове, залагаме на по-големи инициативи.
За младите е важен и примерът. Лично за мен Едислав Кундев и Христо Гидиков, бивши председатели и членове на МОС-Стара Загора, са ме мотивирали да участвам в младежките дейности, давали са ми съвети и сега продължават да ми помагат. Поне веднъж в мандата провеждаме и алумни среща с настоящи и бивши членове на МОС. Така заедно се мотивираме.
Пример за мен е бил и Георги Георгиев, който е бивш възпитаник на Търговската гимназия, бивш Млад кмет, беше председател на Столичния общински съвет, а сега министър на правосъдието. Когато бях в 8-и клас, се честваше100 години от създаването на Търговската гимназия „Княз Симеон Търновски“. Той присъстваше на събитието и изнесе реч. Залата на Културен център „Стара Загора“ беше пълна. В осми клас не бях започнала да се занимавам с младежки дейности и тази реч изключително много ме мотивира. Казах си – един ден ще бъда на тази сцена и този човек ще ме награди. Става дума за наградата на името на Румен Камбуров, на която г-н Георги Георгиев е един от учредителите. И през 2023 година спечелих тази награда. Тогава той не присъстваше на награждаването. Много исках да се запозная с него и това стана в началото на октомври 2024 г. при представянето на книгата „Кметовете на Млада Загора“. Ще се радвам, когато започна да уча право, той да ми бъде преподавател, защото искам да заимствам от неговия опит.
Тук ще допълня и че благодарение на едно второ място, което спечелих в Национален литературен конкурс за есе на тема „Предприемачът, който ме вдъхновява“ и „Бих инвестирал в …“ в 8-ми клас, имах възможност за кратко да бъда „в обувките“ на Добри Митрев, председател на БСК. От него също съм взаимствала много опит, давал ми е съвети.
– Какви са твоите мечти?
– На първо място винаги е било моето образование. След 12 клас, както казах, моята мечта е да уча право в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. След това искам да запиша докторантура по конституционно право. Това ме влече, искам да защитавам хората и да им помагам.
Обичам да пътувам, да се запознавам с нови хора. Много искам да пътувам по-често в чужбина, но времето не ми достига. От малка исках да се занимавам в сферата на земеделието, което е свързано със семейния бизнес. Благодарна съм, че родителите много ме подкрепят и ме насърчават да продължавам с всичко това.
Обичам да съм сред природата, в планината – чистият въздух, спокойствието ми се отразяват много добре.



Любовта към писането пък идва от моя дядо – Петко Петков Димитров, който, за жалост, почина преди няколко години. Той беше директор на различни институции. Автор е на две книги, от които има екземпляри в Националната библиотека „Св. Кирил и Методий“ в София. Бил е преподавател в Софийския университет, в Сливен, директор на училища. Затова, когато спечелих конкурса към НСОРБ, много ми се искаше да видя неговата реакция… Аз съм единствената от рода, която продължава някак си неговото дело.



Вдъхновявам се и от една книга, която се разпространява в цялата страна, и в която е публикувано мое есе за прадядо ми, участвал във Втората световна война. И до ден днешен, когато имам нужда от кураж, отварям книгата, разглеждам благодарствените адреси. Това е опит, приятни спомени, които остават за цял живот. Искам да продължавам да надграждам, защото искам след години да бъда пример за моите деца, както сега съм пример за моите брат и сестра.
Амбициозна личност съм. Смятам, че когато се образоваме и желаем да получим нови знания, това носи положителни неща. Затова искам цял живот да уча и да се развивам.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА