– Г-н Иванов, в публикации в медии бе коментирано, че броят на общинските съветници в община Стара Загора ще бъде намален с 10 заради по-малкия брой население, отчетен след последното преброяване. Ще има ли действително промяна в броя на мандатите?
– Няма да има промяна от досегашния брой мандати. Съгласно решение № 1973 от 10 август 2023 г. на ЦИК, при население на община над 160 хил. души, общинските съветници са 51. Във връзка с изборите за общински съветници, кметове и кметове на кметства, към датата на обнародване на указа на президента – 4 август 2023 г., населението по постоянен адрес на община Стара Загора е 173 276 души, като жителите на град Стара Загора са 154 668 души. Смятам, че информацията, която излезе в медии, се дължи на грешно възприемане кое население определя броя на съветниците – на града или на общината. В конкретния случай при нас, за община Стара Загора броят на жителите е доста над определения минимум от 160 хил. души. Затова подчертавам отново, че за община Стара Загора ще има 51 мандата за общински съветници на местния вот на 29 октомври 2023 г.
– Как върви подготовката за местните избори и какви са важните срокове, които са посочени и в хронограмата на ЦИК?
– Предстои да се проведат консултации за състава на Общинската избирателна комисия. Броят на нейните членове е 13, като квотите са съответно: ГЕРБ-СДС ще имат 4 члена, Коалиция „Продължаваме промяната-Демократична България“ – 3, ПП „Възраждане“ – 2, ПП ДПС – 2, Коалиция „БСП за България“ – 1, и Коалиция „Има такъв народ“ – 1.
Крайният срок за определяне на състава на ОИК е 28 август, но консултациите за община Стара Загора ще бъдат проведени на 24 август. След това със заповед на кмета ще се образуват избирателните секции на територията на общината. Крайният срок за това е 8 септември.
Новото сега е, че ще бъде открита още една секция – в кв. „Железник“, която ще се намира също в СУ „Железник“. С нея общият брой на секциите става 212. От тях 205 са на територията на града и малките население места от общината. Имаме и 4 специални секции: 2 в здравни заведения, и още 2 – в Затвора и в следствения арест. Образуват се и 3 подвижни избирателни комисии.
Относно другите срокове, до 13 септември трябва да посочим местата, на които ще обявим избирателните списъци. След това не по-късно от 18 септември ще обявим предварителните избирателни списъци и ще ги публикуваме на интернет страницата на община Стара Загора, за да може хората да правят проверка на данните, както и на мястото си на гласуване.
До 23 септември администрацията трябва да проведе консултациите за състава на секционните избирателни комисии, а до 30 септември те трябва да бъдат назначени от ОИК.
Следват важни срокове за гражданите. Избирателите с трайни увреждания могат да заявят, че искат да гласуват в подвижна избирателна комисия до 14 октомври. А избирателите, които искат да гласуват по настоящ адрес и имат уседналост, т.е. адресната им регистрация е към 28 април 2023 г., могат да подадат заявления до 14 октомври. При вече образувани подвижни избирателни секции избирателите с трайни увреждания могат да бъдат вписани в тях до 23 октомври.
Партиите и коалициите подават заявление в ЦИК за регистрация за участие в изборите до 13 септември. Партии, коалиции, местни коалиции и инициативни комитети подават заявления за регистрация за кметове и листи за общински съветници в ОИК до 18 септември.
На 27 септември чрез жребий ЦИК ще определи поредните номера на партиите и коалициите в бюлетините.
Техническите устройства за гласуване, т.е. машините, обикновено се получават в деня преди изборите, така че това ще стане на 28 октомври.
– Да припомним в кои села от Общината ще се избира кмет, в кои ще бъдат назначени кметски наместници?
– Избори за кмет на кметство ще се проведат в 36 населени места, а в 15 ще бъдат назначени кметски наместници. Това са селата Бенковски, Борово, Воденичарово, Елхово, Казанка, Козаревец, Ловец, Люляк, Ново село, Остра Могила, Пряпорец, Пъстрово, Лозен, Руманя и Сладък кладенец. Кметските наместници в тези населени места ще бъдат назначени след изборите. В останалите 36 населени места ще има пряк избор за кмет. Това е решено съгласно чл. 14 от Закона за административното и териториалното устройство на РБългария, в който е уточнено, че кметство е населено място с население над 100 души с постоянен адрес.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА