Кандидати за общински съветници от 16 листи също влизат в надпреварата за местните избори на 27 октомври
3 седмици преди местните избори за вота на гражданите на Стара Загора се борят девет кандидати за кмет. Четирима от тях са мъже. ПП ГЕРБ влезе в предизборната надпревара с кандидатурата на настоящия градоначалник Живко Тодоров, който е със заявка за трети мандат. Коалиция „БСП за България“ издигна проф. Иван Върляков. Кандидатът за кмет на ВМРО-БНД е Антон Андонов. А коалиция „Алтернативата на гражданите“ предлага кандидатурата на Янко Янков. Сред дамите е областният управител на Стара Загора Гергана Микова, която влиза в битката за Стара Загора, подкрепена от НФСБ. С кандидатури за градоначалници за местните избори на 27 октомври официално се включиха и АБВ с кандидат Камелия Йовчева, Обединение „Демократична България-Стара Загора“ с кандидат Магдалена Овчарова, ПП „Възраждане“ с кандидат Искра Михайлова и партия „Политическо движение Социалдемократи“ с кандидат Елена Нонева.
Избраникът, който ще води града ще бъде 56-ти по ред кмет в историята на местното самоуправление. Досега от тях начело на града е имало 55 мъже и само една жена – Минка Стефанова, която кметува от февруари 1951 до декември 1953 г. Въпреки краткото време, заемала поста, тя остава в аналите като единствената досега жена-кмет на Стара Загора.
За вота на старозагорци са регистрирани и 16 листи с кандидати за общински съветници. Според списъците с регистрацията им в ОИК, броят на кандидатите е 550. Те ще влязат в надпревара за 51 места в новия местен парламент.
На местните избори през 2015 г. при 52.54% избирателна активност, гражданите на община Стара Загора подкрепиха за градоначалник Живко Тодоров. Той се пребори за втори мандат като спечели 51 620 гласа или 79.04% от вота на съгражданите си. Неговият впечатляващ резултат го нареди сред кметовете-отличници в България. Вотът преди четири години отреди първото място по брой гласове на кмета на Бургас – Димитър Николов, който го спечели с 84% или със 71 232 гласа на бургазлии.
В миналия Общински съвет на Стара Загора имаше представители на 11 партии и коалиции, които бяха разпределени така – 27 от ПП ГЕРБ, 6 от БСП лява България – за Стара Загора, 4 от Народен съюз, 4 от Реформаторски блок, 2 от АБВ, 2 от ДПС, 2 от Истината за Стара Загора, и по 1 представител от НФСБ, БСДП, ВМРО-БНД, и ПП АТАКА. Общинската избирателна квота на изборите през 2015 г. за община Стара Загора е била 1209 гласа, като квотата определя колко гласа средно са нужни, за да има определена политическа сила 1 представител в Общинския съвет. Битката за състава на местния парламент тази година се очаква да бъде още по-оспорвана.
Обичайно за гласоподавателите е отреден ден на размисъл, който според законовите изисквания, винаги е последният преди вота. Но и времето до Димитровден (26 октомври) е достатъчно за всеки обществено ангажиран и милеещ за града си старозагорец да прецени за кого от кандидатите трябва да даде своя глас. А „състезателите“ трябва да са наясно, че кандидатурите им освен имидж и известност, която имат, или заявяват най-вече в онлайн пространството, изискват обвързаност и с други личностни качества. Сред тях са осъзната отговорност, почтеност и морал, т.е. честно досие, което изключва личните неморални избори дори в сферата на частния живот. Защото мястото зад микрофона в сесийната зала, от което се управлява голям публичен ресурс, ще бъде отредено не само с доверието, но и с взискателността и безкомпромисната принципност на старозагорци. Местните управленци трябва да са готови да работят с достойнството, което заслужават хората на град с над 8000-летна история, затвърдил и показал неведнъж своя непримирим дух, и гледащ с оптимизъм в бъдещето.
„Национална бизнес поща“