Два проекта по програма „Еразъм+“ осъществи през 2021 година Детска градина 10 „Светлина“-Стара Загора. За тях разказват директорът Йоанна Димитрова, както и учителите Мария Кузманова, Рая Енчева, Светломира Тотева и Десислава Гагова.
Първият проект по програма „Еразъм+“ бе на тема „Технологии в класната стая и геймификация в обучението“. Този курс беше истинско преживяване за нас, защото ни даде възможност да посетим Испания – една прекрасна страна, да се срещнем и да обменим опит с колеги от други държави, обяснява Светломира Тотева. Технологиите в образованието са все по-застъпени в нашето съвремие и те са характерни повече за обучението в училище. Но тенденциите са такива, че
дигиталните устройства все повече ще подпомагат обучението и на децата от детската градина
Оказа се също, че нашата детска градина е доста иновативна и прилага някои от тях. Например, разполагаме с интерактивни дъски, в помощ на учителя. Използваме и електронен дневник – нещо, което колегите споделиха, че не е често срещано в техните детски градини, допълва Тотева. При обмена на опит се оказва, че предизвикателство пред учителите във всички страни е да привличат вниманието на учениците, да се стимулират тяхното желание да учат и именно тези дигиталните технологии намират точното си място в общуването между учителя и учениците. Имахме възможност да видим как всички дейности с интерактивната дъска и игрите, които имат собствени платформи, могат да се прилагат гъвкаво в обучението.
Сдобихме се с полезен опит, забавлявахме се, бяхме положително настроени
А тази емоция няма как да не стигне и до децата, когато обучението се води по този интересен и занимателен начин, допълва Светломира Тотева.
„Разнообразието от образователни форми като средство за повишаване благосъстоянието на детето“ е вторият проект по програма „Еразъм+“, който Детска градина „Светлина“ печели и изпълнява. Той се провежда в португалския град Порто. Темата на курса беше как да направим училището повече интернационално. Знанията, които придобихме, ни помогнаха
да напишем акредитация на детската градина и чрез нея да бъдем успешни, желани и интересни партньори
за организации от всички останали европейски страни. Знанията и уменията, които придобихме, ни дават мултикултурен опит. Имахме възможност да се запознаем как работят колеги от други европейски държави, какви методи на работа използват, как организират процеса си на работа, пояснява Мария Кузманова. В обучението участват предимно учители в училища и за тях работата на екипа на детска градина „Светлина“ представлява особен интерес. Колегите бяха впечатление от визията и структурата на нашата детска градина, както и от допълнителните дейности, които организираме за децата, казва още учителката.
За мен лично беше интересно да разбера методите на работата и някои нови практики от колеги в международен аспект. Успяхме да опознаем и културата на Португалия. Развих и езиковите си способности по английски език. Участието в проекта бе ценен международен опит, с който
постигаме още по-добро качество на образованието и това няма как да не подобри нашата работа с децата
занапред, допълва Рая Енчева. За наша радост, се оказа, че по доста критерии се доближаваме до работата на колегите в европейските страни. Отдавна нашата детска градина се стреми да израства в тази посока и да се доближава до европейските стандарти. Нашата цел винаги е била да прекарваме повече време с децата навън, да им оказваме подкрепа, децата да ни усещат като хора, които вярват в тях. Припознахме се в опита на колегите от Европа и като база, и като начин на работа, казва още Рая Енчева.
Изключително сме удовлетворени от курса в Португалия. Вдъхна ни вяра и самочувствие като детска градина – институция в първото образователно ниво. Всички участници в обучението бяха категорични, че и детските градини трябва да се включат в процеса на акредитация, което беше и основната тема на мобилността, коментира директорът на ДГ „Светлина“ Йоанна Димитрова.
Партньорите и обучителите ни вдъхнаха самочувствие
и още като се върнахме с колегите написахме и предадохме проекта. Подобна акредитация ще ни донесе по-голяма възможност по интернационализация на институцията, ще имаме преференции при участие в проекти. Ще станем и по-видими в тази общност, ще споделяме опит и ще бъдем по-узнаваеми за партньорите в платформата, допълва Йоанна Димитрова. Тя сподели още, че е била впечатлена от уважителното отношение и приятелската работна атмосфера по време на обучението в Португалия. Можем само да съжаляваме, че нямаме подобна толерантност у нас – и между хора, и между институции, допълва директорът.
Детска градина „Светлина“ изпраща една успешна година. Независимо от обстановката, свързана с пандемията, при нас не дадохме възможност негативите да се усетят. Продължихме да работим както преди, включихме разнообразни дейности в дневния режим. Нито за миг не оставихме децата да скучаят, нито пък бяха пренебрегнати родителите.
Имаме почти 100% посещаемост на децата, което означава, че условията, които предлагаме са оценени
от тях и техните родители. Дано следващата година да е още по-добра, да можем и да покажем, това, което правим тук зад стените на детската градина. Надяваме се, че ще успеем да реализираме и традиционния спектакъл, който правим за деня на християнското семейство. Последните 2 години много ни липсва и се надяваме през 2022 г. да го осъществим с неговото послание за повече красота и позитивна енергия, а и като резултат от собствената ни работа. Ако условията позволят, че продължим и работата по проектите. Общуването и обучението в реални условия е незаменимо, казва още Йоанна Димитрова.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА