Два мощни телескопа ще са на разположение на старозагорци край сградата на Община Стара Загора на 16 юли, вечерта. Те ще са позиционирани на градския площад от Астрономическа обсерватория „Юрий Гагарин“ и деца и възрастни ще имат възможност да наблюдават частичното лунно затъмнение, съобщи за НБП директорът доц. д-р Алексей Стоев. Явлението има няколко характерни момента, защото Луната влиза в полусянката на Земята и после в сянката. Интересни са първият контакт със сянката, който в Стара Загора ще се случи на 16 юли в 23 ч. 1 мин. и 43 сек. Моментът на най-голямата фаза на затъмнението е на 17 юли в 0 ч. 30 мин. 44 сек., а последният контакт е в 1 ч. 59 мин. 39 сек. Общата продължителност на затъмнението, само в сянката, е 2.57.56 часа. Освен в България, затъмнението ще се наблюдава от Южна Америка, Европа, Африка, Азия и Австралия. Това е възможност за наблюдение от нощната половина на Земята само когато Луната е в пълнолуние, и ние няма да я пропуснем, казва доц. Стоев. Нашата група ще бъде на централния площад, малко встрани от основните светлини, ще имаме два мощни телескопа, с които да разглеждаме лунната повърхност и да видим сянката в моментите на покритие на различните лунни релефни елементи. Това е
единственото сериозно изследване, което ще правим пред и заедно с публика
с хората, които ще се спрат при нас, уточнява ученият. Ще им покажем хода на затъмнението, естествено, ще разказваме за Луната, за стари и нови изследвания и перспективи, които се случват в стратегическите програми на големите космически държави, чийто фокус е ориентиран към Луната. Ще покажем Луната с много голямо увеличение – дано времето е хубаво, за да могат старозагорци да видят с много голямо увеличение част от интересните релефни образувания, които в този момент се виждат на видимата част на Луната. Ще разказваме интересни моменти от резултатите, получени от американците при тяхното посещение на Луната преди 50 години. Ще се постараем да е интересно и за малчуганите, защото те са най-романтичата част от нашата публика, казва доц. Стоев. И уточнява – ще им разказваме за Елин Пелин, който е и писател-фантаст, писал за посещение на Луната („Ян Бибиян на Луната“), защото рядко се случва български автор да е изпреварил много други. разбира се, ще има и изненади.
Активностите на Астрономическата обсерватория за жителите на Стара Загора, насочени най-вече към деца и младежи, продължават до края на юли.
Всеки понеделник ученици от 8 до 12 клас имат възможност да научат тайни на науките
забавни явления, демонстрации с подръчни материали, които те могат да повторят вкъщи, пред приятели. Разбира се, опитите са безопасни и отварят път към голямата наука, стига да проявяват интерес. Всеки вторник Астрономическата обсерватория организира „Астрохоби“ – разходка по звездното небе, звездна карта, демонстрационни програми, мислени пътешествия в Космоса, на по-малките се помага да проектират съзвездия, да изработят различни пъзели със зодиакалните съзвездия, което е първа стъпка към запознаване със звездното небе и изучаване на астрономията.
Всяка сряда за деца от 6 до 10 г. е т. нар. „Звездна работилница“. Децата имат възможност освен да изучават звездите и планетите, да моделират, да създават модели на звезди от различен спектрален клас и планети от типа на Земята, Венера, Меркурий и Марс или Юпитер, планетите-гиганти. Моделират се ракети, космически кораби, сонди, оцветяват се и се рисуват апликации, посветени на
космически пътешествия до далечни места от Слънчевата система
както и до близки звезди.
В четвъртък се провежда т. нар. „Забавна Вселена“, предназначена за ученици от 5 до 7 клас, с идеята те да станат бъдещи курсисти в школата по астрофизика към Астрономическата обсерватория. Тук се правят първи стъпки към природните науки, забавни опити, свързани с ежедневието на човека, изработват се макети, провеждат се интересни наблюдения и др.
А за настоящите курсисти от школата на Астрономическата обсерватория лятото е време, през което могат да подсилят своите знания. Тази година те са планирали няколко астрономически експедиции – в района на Източни Родопи и в района на Момчилград. Най-изявените ще вземат участие в националната астрономическа школа „Бели брези“, в школата по физика към фондация „Миню Балкански“ в с. Оряховица също има лекционна програма и наблюдения, предстои и астрономически лагер на х. „Морулей“.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА